4p

Soha korábban nem regisztráltak olyan meredek áremelkedéseket a minőségi pezsgőknél, mint idén. Ennek az az oka, hogy a szegényesebb szőlőtermés miatt szűkösebb lett a kínálat, miközben a kereslet berobbant: hirtelen minden befektető kézműves pezsgőt akart venni.

A valaha volt legjobb évét zárja idén a minőségi pezsgők piaca. A londoni bortőzsde (London International Vintners Exchange, Liv-ex) pezsgőkre specializálódott alindexe szerint ugyanis az 50 figyelt borszármazék ára januártól decemberig összességében 33,7 százalékkal ugrott meg: ilyen erősödést soha korábban nem tapasztaltak.

A gyarapodás több mint feléért egy október és november során tapasztalt óriási kereslet-fellendülés a felelős. A bortőzsde társalapítója, Justin Gibbs szerint "egészen figyelemreméltó", ahogy "tombol a piac" - a pezsgő ugyanis elmondása szerint soha nem tartozott a legjoban teljesítő elemek közé, jellemzően évi 8-10 százalékos erősödést szoktak az italok esetében regisztrálni.

Csak befutottak ide is a hipszterek

Nem is tekintenek sokan rájuk igazi befektetésként - mivel hagyományosan ünnepi italról beszélünk, gyakran a neves pezsgőket is simán csak elfogyasztják a vásárlóik a piacra kerülésüket követő néhány éven belül. Szemben például a minőségi borokkal, melyeket a vásárlók jellemzően évekig megőriznek, a palackok értéke egyre csak nő, és komoly a másodlagos piacuk. A pezsgők esetében nincsenek ilyen szinten gyémánttá nemesedő palackok, a kínálat és a kereslet eléggé állandó, nincsenek különösebben izgalmas árkilengések, minden csak úgy halad a maga megszokott módján.

Dom Pérignon szobra a franciaországi Épernayban. Szerkesztett kép. (Forrás: Depositphotos)
Dom Pérignon szobra a franciaországi Épernayban. Szerkesztett kép. (Forrás: Depositphotos)

Idén azonban máshogy alakultak a dolgok, a későőszi vásárlás-cunami találkozott a szűkös idei készletekkel, és együtt összehozták a csúcsévet. A Financial Times szerint a hirtelen változást az okozta, hogy berobbantak a piacra az úgynevezett termelői pezsgők, vagyis azok az italok, melyeket a borász saját maga állít elő a saját szőlőjéből termelt saját borából, ahelyett, hogy a bort továbbpasszolná egy pezsgőháznak, hogy ott aztán számos további beszállító nedűjével együtt buborékosítsák fel. (Vagyis ugyanaz látható most a pezsgőknél, mint ami például a kávépiacon évekkel korábban végbement: a hipszterkultúra felfutásával divatba jöttek a kézműves/speciality kávézók, mely hatására sokszorosára nőtt a dűlőszelektált kávék iránti kereslet - a szerk.)

Vennének, ha volna mit

A mostani felvásárlási hullám sztárjai a 2008-as és a különösen kiváló 2012-es évjáratú luxuspezsgők. A borkereskedő Oeno Group igazgatója, Justin Knock szerint az amerikai borfelvásárlók körében erősödött meg nagyon a kereslet - ők a pandémia alatt nagy profitokat raktak zsebre a protfólióikkal, van tehát most mit elkölteniük.

Csak hát eladó italból van kevesebb: tavaly a pezsgőkereskedők szövetsége úgy határozott, hogy a pandémia miatt visszafogják a termelést, idén pedig az Európa-szerte lecsapó jégverések, majd később a lisztharmat gondoskodott arról, hogy szegényesebb legyen a szőlőtermés, és most se lehessen nagyobb mennyiségű újpezsgőről álmodozni. És mivel elapadt az italutánpótlás, a pezsgőkészítők jobban ragaszkodnak a régebbi évjáratú készleteikhez, kevesebb vintage palackot engednek ki a piacra.

A rekorddrágulók

A Liv-ex pezsgőindexe szerint a legkeresettebb pezsgők közé tartozott idén a 2002-es évjáratú Salon, mely 80 százalékos áremelkedést produkált az évben, így most 12 palackért 10 ezer fontot - több mint 4,4 millió forintot - kérnek el. Louis Roderer 2008-as Cristal Rose-a 60 százalékot drágult, a szintén 2008-as Dom Pérignon 46 százalékot, a 2000-es Krug pedig 62 százalékot.

Nem minden vintage pezsgő brutálisan drága. Belsős iparági források arról beszéltek az FT-nek, hogy itt is simán meg lehet csípni nagy klasszikusokat jó áron, többségüket a legjobb Bordeaux-i borok árának töredékéért kínálják. A borbefektetők újabban ilyen palackokra vadásznak, hogy diverzifikálják a portfóliójukat. Most persze ilyeneket is nehezebb találni, mivel, mint fentebb írtuk, a pezsgőházak egyelőre visszatartják a régebbi készleteiket.

És persze ellenpélda is jut az olcsó klasszikusokra: múlt hónapban egy "extrém ritka" üveg, 1874-es évjáratú Perrier-Jouët közel 43 ezer fontért, vagyis mintegy 19 millió forintért kelt el egy árverésen Londonban.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Újabb győzelem Putyinnak: beiktatták a focistából lett elnököt Georgiában
Privátbankár.hu | 2024. december 29. 11:36
A Nyugat-barát elnök elhagyta az elnöki palotát, a Moszkva-barát beköltözhet.
Agrár Durván drágult az ukránok karácsonyesti menüje
Mester Nándor | 2024. december 27. 11:16
Tavalyhoz képest 41 százalékkal kerül többe a hagyományos vacsora. A legdrágább idén is a ritka hal, a babbal dúsított céklaleves, a borscs és a kutia, egyfajta müzli.
Agrár Rajtunk folyathatják át a közép-ázsiaiak a mézüket?
Szirmai S. Péter | 2024. december 25. 16:56
Bár sok gazdaságban már veszteséges a szántóföldi növénytermesztés és csökkent a szektor kibocsátása, jó évet zár a magyar agrárdiplomácia.
Agrár Lecsapott az élelmiszerbiztonsági kommandó
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 11:31
Megvannak a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első eredményei.
Agrár Óriási változás jön januártól – befellegezhet a mutyizóknak
Szirmai S. Péter | 2024. december 23. 06:29
A visszaélések miatt jövőre megint módosul a termőföldvásárlás, bérlet és használat szabályozása, ráadásul 2025. január 15-től már teljesen elektronikus lesz az ingatlannyilvántartás.
Agrár “Bennünket Villány tesz naggyá!” – véli a Jammertal bor birtok tulajdonosa
Privátbankár.hu | 2024. december 10. 19:02
Fiatal borászok, bátorság, szorgalom és kiváló stratégia. Mindez a világ bortérképére helyezte a villányi borvidéket. A siker titkáról beszélgetünk Dr. Szűcs Róberttel, a Jammertal bor birtok tulajdonosával.
Agrár Nagyot zuhant a magyar mezőgazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 08:46
2024-ben a hazai mezőgazdaság teljes kibocsátása 4 ezer milliárd forint felett alakult, az előző évitől 8 százalékkal maradt el, közölte péntek reggel a KSH.
Agrár Megoszt egy fontos szakmát Magyar Péter terve
Szirmai S. Péter | 2024. december 6. 05:47
Jogi és közgazdasági nonszensz, politikai öngyilkosság lenne a zártkertek kisajátítása. Így értékelte lapunk kérdésére Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkár-helyettese Magyar Péter Debrecenben bejelentett földreformötletét.
Agrár NER-hektár: Lázár János és Mészáros Lőrinc hatalmas földüzletet kötött egymással
Vég Márton | 2024. december 4. 07:12
Mészáros Lőrinc cégbirodalma átvette Lázár János nagybátyjának Hódmezővásárhely környéki földjeit. Az üzletre az építési és közlekedési miniszternek is rá kellett bólintania.
Agrár Villányi Merlot a világ tetején
Natív tartalom | 2024. november 27. 16:48
A Jammertal Borbirtok tulajdonosa hitvallása valóban naggyá tette Villányt, hiszen 2021-ben a Jammertal Borbirtok 2015-ös Cassiopeia Merlot-ja kapta a legmagasabb pontszámot a Concours Mondial de Bruxelles 2021 (CMB) nemzetközi borversenyen. Ez lett abban az esztendőben a világ legjobb vörösbora. Erről a hitvallásról, sikerről, munkáról, jó borokról beszélgettünk dr. Szűcs Róberttel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG