3p

A bejelentés alapján senki sem örülhet túl korán.

Oroszország részvételének megújítása az isztambuli gabonaegyezményben nem jelenti annak meghosszabbítását is

- jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő újságíróknak.

Peszkov szerint a november 19-ig hatályos gabonaegyezmény meghosszabbításról tárgyalni kell, valamint értékelni kell az alku hatékonyságát, és azt, hogy az összes fél betartja-e. A szóvivő Vlagyimir Putyin egyik szerdai nyilatkozatára hivatkozva azt mondta, hogy Moszkva a lejárati határidő előtt el fogja dönteni, hogy támogatja-e a hosszabbítást. Az Ammánban tárgyaló Szergej Lavrov orosz külügyminiszter moszkvai sajtójelentések szerint csütörtökön sürgette, hogy a gabonaegyezmény értelmében mielőbb oldják fel az orosz műtrágya- és gabonaexport blokkolását. Mint mondta, ebben az ügyben nem történt előrelépés annak ellenére sem, hogy Oroszország visszatért a megállapodás végrehajtásához.

Felszólítottuk az ENSZ főtitkárát, hogy teljesítse a saját kezdeményezésére tett vállalásait. Remélem, hogy azok az országok, amelyek továbbra is akadályozzák műtrágya- és gabonaexportunkat, szintén felismerik felelősségüket a főtitkár által javasolt megállapodás támogatóiként, amely két részből állt - egy ukránból és egy oroszból

 - mondta Lavrov újságíróknak. Rámutatott, hogy az orosz műtrágya- és gabonaexport „összehasonlíthatatlanul nagyobb” az ukránnál.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Fotó: EPA/SERGEY GUNEEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Fotó: EPA/SERGEY GUNEEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Moszkva a hétvégén függesztette fel a gabonamegállapodásban való részvételét, miután Szevasztopolnál szombaton légi és tengeri dróntámadás érte az orosz Fekete-tengeri Flotta hajóit, valamint civil tengeri szállítóeszközöket. Az orosz védelmi minisztérium szerint a támadást az ukrán fegyveres erők hajtották végre, brit segédlettel. Moszkva azt követően döntött az együttműködés felújítása mellett, hogy az orosz védelmi minisztérium szerint az ukrán fél szerdán „hivatalos biztosítékot adott, hogy a tengeri humanitárius folyosót csak a fekete-tengeri kezdeményezés rendelkezéseivel összhangban fogják használni.”

Az Isztambulban kötött megállapodás augusztus 1-jén lépett hatályba, miután július végén Oroszország, Ukrajna, Törökország és az ENSZ képviselői aláírtak két dokumentumcsomagot. Az első memorandum meghatározta azt az eljárást, amelynek betartása mellett az ukrán gabona a fekete-tengeri kikötőkből humanitárius folyosókon keresztül, kötelező ellenőrzéssel elszállítható. A második az ENSZ kötelezettségvállalásáról szólt az orosz műtrágya és mezőgazdasági termékek világpiaci exportjára vonatkozó korlátozások feloldására. A megállapodást aláíró felek szerint a csomag célja a globális élelmezésbiztonság szavatolása.

A megállapodás aláírói által létrehozott Közös Koordinációs Központ ENSZ-képviselője csütörtökön közölte, hogy Oroszország ismét részt vesz a hajók ellenőrzésében a fekete-tengeri gabonakezdeményezés keretében. Mint mondta, noha az ellenőrzésekre várakozó járművek sora jelentősen csökkent, még mindig több mint 120 - főként Ukrajnába tartó hajó - vár engedélyre.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Fütyül ez az orosz ágazat az európai uniós szankciókra
Elek Lenke | 2024. szeptember 19. 15:08
Az állam több mint öt éve döntött úgy, hogy odafigyel a hazai bortermelésre, és elkezdődött a szőlészeti és borászati ​​törvény kidolgozása. Ennek legfontosabb alaptétele az volt, hogy a nem helyi szőlőből készült bort többé nem nevezhetik orosznak.
Agrár Egyre elkeserítőbb helyzetben a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 10:11
Vannak dogmák, amelyekkel kiemelten foglalkozni szükséges, és le kellene számolni mielőbb, ha erős hazai agrárgazdaságot szeretnénk.
Agrár Életbe lépett a magyarországi árvízrendelet
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 07:54
Pintér Sándor belügyminiszter menedzseli az árvíz elleni közdelmet. 
Agrár Újabb fordulót zárt a forint az euróval szemben, gyenge eredménnyel
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 06:44
Az euró erősebben kelt. 
Agrár Brüsszel bekeményít – vizsgálják a támogatott beruházásokat
Szirmai S. Péter | 2024. szeptember 17. 15:04
Segíti-e, vagy rontja-e az uniós pénzből épült üzemek versenyképességét a tagországi energiaár és gazdaságpolitika? Hasznosul-e a helyi élelmiszergazdaságban a fejlesztési támogatás? Ez került az agrárpolitikai reformra készülő uniós döntéshozók fókuszába.
Agrár Zimbabwéban kényelenek 200 elefántot leölni
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 19:34
A zimbabwei hatóságok kétszáz elefánt leölését engedélyezték, hogy élelmiszert biztosítsanak az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb aszályától szenvedő lakosoknak. 
Agrár Ez egy más kávéház, napi 161 milliós forintos fizetésért
Buksza blog | 2024. szeptember 13. 16:08
Évek óta vergődik az amerikai Starbucks kávézólánc, amit a cég vezérigazgatója arra vezet vissza, hogy eltértek a kávézás kultúrájának ősi gyökereitől. Újra naggyá akarja tenni a kávéfogyasztást.
Agrár Már a borban sincs vigasz?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 12. 08:51
Közel tíz százalékkal esett a hazai borfogyasztás. Miért? És mit lehetne tenni a csökkenő tendencia megállításáért? Ez is szóba kerülhet a Budavári Palotában csütörtöktől vasárnapig tartó Borfeszten.
Agrár QCAV-4: érdemes megjegyeznie ezt a nevet, ha szereti a banánt
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 9. 12:45
Úgy tűnik, hogy ausztrál kutatóknak sikerült megoldást találniuk a banánproblémára. 
Agrár A globális felmelegedés kinyírja a magyarok kedvenc gyümölcseit
Szirmai S. Péter | 2024. szeptember 4. 09:31
A klímaváltozás, a veszteséges előállítás miatt egyre több fontos növénnyel hagynak fel a gazdák. Az aszályos vidékeken öntözés nélkül már a repce, sőt a kukorica, a napraforgó termesztését is sok kis gazdaság kénytelen befejezni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG