6p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lecsendesedik az élelmiszer-infláció, de gyorsul a koncentráció. Ezt előlegezték meg szerdán az Erste Elemzői Klubjában, amelyet az élelmiszerárak alakulásáról, inflációs kilátásokról tartottak.

Történelmi helyzet alakult ki 2022-ben! Párhuzamosan emelkedtek a hazai mezőgazdasági és az élelmiszeripari árak, amire régen volt példa. Meg is tévesztette ez a piaci szereplőket: azt hitték, lehetőségük lesz a költségeiket beépíteni az áraikba, de nem így lett. Továbbra is a kereskedelmi láncok képesek alakítani az áraikat... Ezzel magyarázta Fórián Zoltán, az Erste Agrár Központ -Elemzés vezető agrárszakértője az elemzői klub szerdai rendezvényén, hogy mi vezetett az unióban példátlan csaknem 50 százalékos magyarországi élelmiszer-inflációhoz.  

Az a “mezőgazdaság átka”, hogy a terményei jelentős része tőzsdei cikk. Fórián Zoltán szerint ezért a 2022.-es árhullámzást is a koronavírus-járvány, a háború okozta tőzsdei hangulat, illetve itthon a központi piaci beavatkozások (árstopok, exportkorlátozások) keltette hisztéria hullámok okozták. A piaci beavatkozásoktól, különösen az árfigyelőtől, a szakember azt várja, hogy az idén a drágulás üteme lecsendesedik és “sokkal kisebb ármogásokat fog mutatni az élelmiszer-értéklánc”. Mivel a magyar mezőgazdaság exportorientált, a nemzetközi piaci változások erősen hatnak az árakra, így a magyar agribusiness külpiacain is gondok adódtak egyebek között az exportot korlátozó intézkedések miatt. Így “az export-potenciálunkat sem tudjuk kihasználni.” - emlékeztetett Fórián Zoltán az ukrán gabona behozatala okozta hazai krízisre. Ez az oka, hogy - bár három hónap múlva indul az idei aratás - még mindig tele vannak a hazai magtárak.

Az ukrán termények uniós behozatalával a hazai árak is estek, sok gazdaságokban veszteséges lett a növénytermesztés, ami szerkezetváltásra készszeríti a termelőket. Változtatni kell a mindössze 4-5 fő növényre alapozott sokévtizedes gyakorlaton, és olcsó tömegtermelés helyett újra minőségi árut kell előállítani. Ez azonban nem jelenti azt, hogy “el kellene felejteni a búzát”, csak a szakember szerint javítani kell a minőséget. Például úgy, hogy takarmány helyett vetőmagot, vagy a keresettebb, drágább étkezésit, akár “tésztabúzát” termelnek, lehetőeg fokozva a feldolgozottságot.

Őszre megáll a drágulás
A FAO élelmiszer-árindexe (FFPI) szerint 40 hónapja emelkednek a globális élelmiszerárak, de két éve lassul, és az idén tovább csökken a drágulás mértéke. Az FFPI februárban 117,3 ponton állt, amely 0,9 ponttal kisebb a januárinál és 13,8 ponttal marad el az egy évvel korábbitól. Az Erste előrejelzése szerint az idén az FFPI tovább csökken, de lassuló ütemben: kisebb lesz a drágulás. Az őszre pedig visszaállhat a referencia-időszakot jelentő 2014-2016-os évek átlagára.

Fordulatot hozott viszont, hogy sok év után jövedelmezőbbé vált az állattenyésztés a növénytermesztésnél. Fórián Zoltán a nyugat-európai, főleg a német piaci változásoknak tulajdonította például, hogy 670 forintra nőtt az élősertés felvásárlási ára. Így újra nyereséges lett a sertéshizlalás, megállt az állomány kétévtizedes csökkenése. Az idén már nő a sertés-, és ezen belül a kocaállomány. Hasonlóan ígéretes, hogy a tejpiacon is élénkül a kereslet.

Ami viszont továbbra sem változott, Fórián Zoltán ezt az agrárgazdaság Achilles-sarkának is nevezte, hogy uniós mércével versenyképtelen a hazai élelmiszeripar, amelytől szerinte gyorsulni fog a koncentráció. Sok az eladó cég, és sok idős gazda hagyja el a piacot. A koncentrációval azonban nemcsak a tőke, a tudás koncentrálódik, növeli a hatékonyságot is.

Ez a kosár egyharmada
Az élelmiszerárak alakulása meghatározó a hazai fogyasztói árindexben, részaránya az elmúlt években (pandémia, Európa-rekorder infláció, tavalyi recessziós év) még tovább is nőtt. Idén az élelmiszerek súlya a fogyasztói kosárban elérte a 30 százalékot, amellyel ez a legjelentősebb termékcsoport az infláció alakulása szempontjából. A magyar élelmiszerhányad uniós összevetésben nem számít kirívónak, de összességében a magasabbak közé tartozik, ugyanakkor messze elmarad a régióban például a szlovák vagy a román értéktől – hívta fel a figyelmet Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője.

Egy kérdés kapcsán arra is kitért a szakember, hogy a gazdasági válságban a fogyasztás rossz, egészségtelenebb irányba változik. A drágulással és a csökkenő kereslettel az ár, azaz az akcióvadászat lett az első: a kisebb hozzáadott értékű, rosszabb minőségű olcsóbb terméket vásárolják. Ez az egészségtelenebb fogyasztás viszont Fórián Zoltán szerint lehetőség a “mentes” termékeket előállító élelmiszergyártónak.

Ami a kilátásokat illeti, az elemzők egyetértettek abban, hogy az idén már visszafogja az inflációt az élelmiszerárak alakulása, lassul a drágulás. A mezőgazdasági termelői árak éves szinten így 2-4 százalékkal, az élelmiszeripar belföldi árai 3-5 százalékkal nőhetnek. Az élelmiszerek kiskereskedelmi ára pedig átlagosan 3-4 százalékkal haladhatja meg az egy évvel korábbi szintet – mondta Fórián Zoltán, az Erste Agrár Központ képviselője.

Bár a mezőgazdasági termelői árak - a tavalyi 16 százalékos visszaesés után - idén kis mértékben, 2-4 százalékkal emelkedhetnek, a gazdák nem dőlhetnek hátra. Tavaly a mezőgazdasági beruházások folyó áron számolva hat százalékkal maradtak el az előző évi csúcstól, míg a gépek és alkatrészek vásárlása összesen 20 százalékkal esett vissza – mindkét esetben hatéves trend tört meg a csökkenéssel.

Ahhoz, hogy ezekben a folyamatokban kedvező fordulat következzen be, nem csak az új pályázati ciklusra, hanem a jövedelemtermelő képesség javulására is szükség van. Az Erste elemzői szerint erre leghamarabb 2025-ben lehet számítani, amikor az idén beadott pályázatok megvalósítási szakaszba érnek.

Az Erste elemzői szerint ugyan az infláció szempontjából kedvező, hogy egy ideje csökken a globális élelmiszerinfláció mértéke, amint azt a FAO élelmiszer-árindexe (FFPI) is mutat. Azt azonban elsősorban a fogyasztói kereslet fogja meghatározni, milyen mértékű átárazásokat képesek érvényesíteni a szektor szereplői a közeljövőben. Arra is figyelmezetnek, hogy árkockázatokat generálnak a kiskereskedelmi cégeket sújtó különadók és szabályozói terhek. Így a fogyasztás várt élénkülése könnyen ismét magasabb inflációs nyomáshoz vezethet e szektorban. “Mindent összevetve az élelmiszerárak alakulása 2024-ben, az előző két évvel ellentétben, nem felfelé, hanem lefelé húzhatja az inflációt, amely idén az Erste előrejelzése szerint 4,7 százalék lehet” – előlegezte meg Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Továbbterjedt korunk járványa
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 08:14
Most egy rábapordányi szarvasmarha-telepet kellett a ragadós száj- és körömfájás vírus miatt zár alá venni és megkezdeni a felszámolását.
Agrár Ez a profiknak ma is aranybánya
Szirmai S. Péter | 2025. április 14. 19:06
Csúcson a burgonya ára, mégis évről évre csökken a hazai termelés és nő az import. Pedig a profiknak ma is aranybánya a krumpli, igaz, hatalmas befektetés árán.
Agrár Románia behozatali stopot rendelt el Magyarország irányából
Privátbankár.hu | 2025. április 12. 11:12
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA). 
Agrár Osztrák katonákat rendeltek a határhoz
Privátbankár.hu | 2025. április 12. 10:48
A Szlovákiában és Magyarországon kitört száj- és körömfájás miatt hétfőtől az osztrák fegyveres erők 28 katonája is részt vesz a határellenőrzési feladatokban – írja a védelmi minisztérium közleménye.
Agrár Kártalanítást ígér a kormány az állattenyésztés újraindításához a járvány elmúltával
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 06:50
A kormány támogatja az állatállományok újratelepítését.
Agrár Globális gombafertőzés fenyeget
Szirmai S. Péter | 2025. április 10. 15:01
Hamarosan luxuscikk lehet a banán! Erre készíti fel a fogyasztót Novák Zsombor humánökológus, a Kék Bolygó alapítvány greendex.hu-portálján, mert egy gomba pusztítja az ültetvényeket.
Agrár Végre jó hír jött az élelmiszerárakról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 16:01
Márciusban alig változtak, minimálisan emelkedtek a globális élelmiszerárak az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) honlapján pénteken közzétett adatok szerint.
Agrár Raskó Gyögy: Egy osztrák két és félszer annyi élelmiszert tud venni a jövedelméből, mint egy magyar
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 4. 05:42
Az agrárközgazdásszal a március 17-étől érvényes árrésstop apropóján beszélgetett a Klasszis Podcast legfrissebb adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly. De szóba került a ragadós száj- és körömfájás, az uniós rekord hazai élelmiszerinfláció fő oka, a Magyar Péter által is szorgalmazott áfacsökkentés racionalitása, valamint az ukrán élelmiszerdömping.
Agrár Nagy pénzt lehet keresni lenézett növényekkel és állatokkal
Buksza blog | 2025. április 1. 07:54
Aki azzal szidalmazza embertársait, hogy alacsonyabb rendűnek tartott állatokhoz hasonlítja őket, annak érdemes figyelembe vennie, hogy például a hernyók kiváló alapanyagai a bioélelmiszereknek.
Agrár Az orosz műtrágyaexport nyer a fekete-tengeri megállapodással
Bózsó Péter | 2025. március 29. 17:12
Oroszország kedden bejelentette, az Egyesült Államok beleegyezett bizonyos nyugati szankciók és korlátozások enyhítésébe az élelmiszer-, műtrágya- és hajózási szektorban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG