Az Európai Unió további növényvédőszerekre vezetne be tilalmat, amelyek a méhek pusztulásával hozhatóak összefüggésbe, a döntés ugyanakkor nehéz helyzetbe hozná az ilyen szereket gyártó cégeket, többek között a Bayert és a Syngenta AG-t – írja a Bloomberg.
A tagországok brüsszeli ülésén szavazták meg a neonikotinoidok használatát az ültetvényeken, kivéve a üvegházakban. Az Európai Bizottság javaslatát tizenhat ország is elfogadta, így többségi döntéssel fogadták el a tervezetet. A következő hetekben a Bizottság is véglegesíti a tilalmat, ami következő évtől lép életbe.
A neonikotinoidokat általában permetezőszerként használják, hogy elriassza a kártevőket a magvaktól. 2013-ban már megtiltották ilyen vegyi anyagok használatát a repcemag, a napraforgó, valamint a kukorica esetében, miután több tanulmány is összefüggéseket tapasztalt a méhpopuláció visszaesésével. A pénteki szavazást az Európai Élelmiszerbiztonsági Bizottság felülvizsgálata alapján kezdeményezték, ami arra a következtetésre jutott, hogy ezek a szerek valóban veszélyeztetik a méhek egészségét.
Visszavetheti a termelést
A döntés értelmében három további vegyszert nem használhatnak a növényeken, a klotianidint, a imidaklopridet, valamint a tiametoxamt. A Európai Unió egészségügyi és élelmiszerbiztonsági boztsa elmondta: a méhpopuláció kérdése továbbra is kiemelt fontosságú, mivel kulcsfontosságú szerepet tölt be a biodiverzitás, az élelmiszeripar és a környezetvédelem területén is.
Érthetetlen: miért van ebből az élelmiszerből hiány Magyarországon? |
Az ágazati szereplők szerint ezen vegyi anyagok tilalma megnehezítheti különböző termények, például a búza és a cukorrépa termelését is. Az Európai Cukorrépa Termesztők Nemzetközi Szövetségének jelentése szerint a neonikotinoidok használatának korlátozása az EU cukorrépa termélésben is éreztetheti hatását, a becslések szerint 10-50 százalék körüli visszaeséshez is vezethet.
Az Európai Növényvédelmi Szövetség – amely a védőszer termelőket képviseli – ellenzi a tilalmat, álláspontjuk szerint a döntést nehéz helyzetbe hozza majd az európai mezőgazdaságot. Hozzátették: Idővel nyilvánvalóvá válik, milyen hatása lesz annak, ha eltiltják ilyen kulcsfontosságú eszközöktől a gazdákat és az európai élelmiszeripar egészét.
A gyártók szerint minimális a veszély
Elemző cégek szerint számos termelő máris visszavette a repcetermelési kvótáját az alacsonyabb terméshozam és az emelkedő növényvédelmi költségek miatt. Minden korlátozás, ami jelenleg forgalomban lévő anyagokat érint, korlátozza a lehetséges alternatívák számát – ha pedig alig marad ilyen eszköz, az erősen érezteti majd hatását a terméshozamon.
A szélesebb korlátozása Bayer és Synergia eladásait is visszavetheti, aki számos ilyen szert gyártanak. Tavlay hivatalosan is felléptek a javaslattal szemben, az ezzel kapcsolatos bírósági döntés jövő hónapban várható. A svájci székhelyű Synergia szerint ezek a termékek csak minimálisan jelentenek veszélyt a méhek életére. A Bayer közleményében elmondta: nem indokoltak a korlátozások, a döntés negatívan hathat az európai mezőgazdasági szektorra.
A német környezetvédelmi miniszter szerint ugyanakkor a tilalom tényleg segíthet lelassítani, vagy akár megállítani a ökológiailag kulcsfontosságú élőlények pusztulását. Ehhez azonban meg kell változtatnunk jelenlegi gyakorlatunkat a növényvédő szerek alkalmazásával kapcsolatban, a méhpopuláció visszaesése igencsak komoly probléma, így cselekedni kell – tette hozzá Svenja Schulze.
Baj van: idén is aranyárban lesz a kedvenc gyümölcsöd Akkora rügykárok keletkeztek a gyümölcsösökben a fagy miatt, hogy szinte alig lesz termés. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |