3p

A vízhiány a globális felmelegedéssel és a népesség növekedésével járó egyik ismert probléma, és az emberi közösségek között erősödnek az ezzel járó ellentétetek. Hogyan lehetne enyhíteni ezeket? Érkezett egy meredek javaslat egy Nobel-díjas tudóstól. 

A víz elosztásához és a vízhiányhoz köthető feszültségek az emberek között forráspontjuknál járnak az amerikai National Bureau of Economic Research (NBER) szerint, amely nevére rácáfolva nem állami, hanem nonprofit gazdaságkutató intézet. Az ezzel kapcsolatos kutatásokat Kaliforniában végezték, de borítékolható, hogy a világ bármely más pontján hasonlóan súlyos problémákat jegyezhettek volna fel.

Az Egyesült Államok szóban forgó államában két nagy tó tartalmazza a legnagyobb víztartalékot, ám ezek majdnem félig üresek. Kalifornia, Arizona és Nevada állam évekig tartó vita után tudtak megállapodni a Colorado folyó megcsappant vízhozamának kezeléséről. Kalifornia 14 millió dollár ráfordításával alagutat épít az állam északi részében lévő víztartalék délre szállításához. Eközben egyebek mellett sérül a bennszülött indiánok vízhez jutási joga.

Problémákba ütközhet a vízellátás a Colorado folyó miatt. Fotó: Wikipedia
Problémákba ütközhet a vízellátás a Colorado folyó miatt. Fotó: Wikipedia

A NBER jelentése mindezekre reagálva tartalmaz egy javaslatot a vízelosztás biztosítására a Quartz.com cikke szerint. Ennek kitalálói Paul Milgrom, a Stanford egyetem közgazdász professzora és Billy Ferguson végzős diák.

Árverési tétel lenne a víz?

Ötletük lényege, hogy a vízelosztásban le kellene másolni a rádiófrekvenciák elosztási módját. (Milgrom ezzel kapcsolatos munkásságáért kapott Nobel-díjat.) Olyan aukciós rendszerről van szó, amelyben a nyertesek meghatározott időre használati jogot kapnak egy korlátozott mennyiségben rendelkezésre álló erőforrásra.

Kaliforniában a víz felett az állam rendelkezik, amely a kezelésében lévő öntözőkerületek között osztja szét a vizet. A felhasználók két csoportra oszlanak annak alapján, hogy ki igényelt ebből előbb, illetve később. Az előbbiek az utóbbiak előtt jutnak hozzá a korlátozott erőforráshoz, vízhez.

A közgazdászok egyetértenek abban, hogy ezen változtatni kell, ám eddig senki nem állt elő megoldási javaslattal. A frekvenciaukciók lemásolása a közvagyon odaítélésében az első ötlet, amit meg lehet valósítani. Feltéve persze, hogy a fogyasztók elfogyasztják, hogy azé legyen a víz egy-egy szerződési időszakban, aki többet fizet érte.

Kié lesz a végszó? 

Ennek két alternatívája van. Arizona államban például pénzes befektetőket keresnek a vízben gazdag területek menedzselésére, abban bízva, hogy a magánérdek gondoskodik a vízutánpótlás biztosításáról.

Eközben Washingtonban, az Egyesült Államokban mozgalom indult a vízkereskedelem visszaszorításáért, mondván: elemi emberi szükségletet kiszolgáló dologról van szó, amit nem lehet áruvá tenni. Milgrom és Ferguson azonban úgy véli, inkább az aukciós piacra kellene bízni víz elosztását, mint a természetre, mert az utóbbi érezhetően nem képes megoldani az emberek megfelelő szintű vízellátásának problémáját. Természetesen a helyi közösségeken és az általuk választott helyhatóságokon múlik, hogyan döntenek ebben az ügyben.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Nagy pénzt lehet keresni lenézett növényekkel és állatokkal
Buksza blog | 2025. április 1. 07:54
Aki azzal szidalmazza embertársait, hogy alacsonyabb rendűnek tartott állatokhoz hasonlítja őket, annak érdemes figyelembe vennie, hogy például a hernyók kiváló alapanyagai a bioélelmiszereknek.
Agrár Az orosz műtrágyaexport nyer a fekete-tengeri megállapodással
Bózsó Péter | 2025. március 29. 17:12
Oroszország kedden bejelentette, az Egyesült Államok beleegyezett bizonyos nyugati szankciók és korlátozások enyhítésébe az élelmiszer-, műtrágya- és hajózási szektorban.
Agrár Húsvét előtti pánik: hiába olcsóbb, de lesz elég sonka?
Szirmai S. Péter | 2025. március 26. 05:47
Egyszerre három súlyos, nagy gazdasági károkat okozó betegség, valóságos állatkór-attak nehezíti a húsvéti készülődést az élelmiszergazdaságban. A szarvasmarháktól a sertéseken át a juhokig, kecskékig a fő nagytestű haszonállatok veszélybe kerültek a száj- és körömfájás, a kiskérődzők pestisének megjelenésével. Ráadásul a madárinfluenza is megjelent a hazai baromfiállományban.
Agrár Nem késett a Spar közlése a vele szembeni versenyhivatali fellépés után
Privátbankár.hu | 2025. március 10. 10:29
Nem sokkal azután, hogy a GVH kiadta, versenyfelügyeleti eljárást indít az élelmiszerlánc ellen, a Spar közölte: közel 220 millió forintot fordított tavaly társadalmi ügyek támogatására.
Agrár A Lidl, a Spar és a Tesco ellen is versenyfelügyeleti eljárás indult
Privátbankár.hu | 2025. március 10. 09:56
A GVH azt gyanítja, hogy megtévesztő kereskedelmi kommunikációt folytatnak egyes „teljes kiőrlésűként” hirdetett termékeikkel kapcsolatban.
Agrár Megtalálhatták a megoldást az emberiség egyik legégetőbb gondjára
Kollár Dóra | 2025. február 22. 14:48
A vízhiányos területeken fellélegezhetnek, ha ez a módszer valóban működőnek bizonyul.
Agrár Veszteségből menekülő gazdák: mit vessünk az idén?
Szirmai S. Péter | 2025. február 19. 15:01
Közeleg a tavasz, nehéz döntés vár a termelőkre. Milyen növényt vessenek és mit ne, hogy a klímaváltozás és a piaci sokkok ellenére idén már elkerüljék a veszteséget.
Agrár Miért ennyire drága az alma? És lesz olcsóbb?
Szirmai S. Péter | 2025. február 18. 09:32
Az importnál is gyorsabban drágul a hazai alma. A folyamat az idén is megállíthatatlannak látszik, amit nem csak a klímaváltozás, a tavalyi rossz termés, az elmúlt 30 év ágazati hibáitól visszaesett termelés is garantál.
Agrár A Lidl-ben szokott vásárolni? Akkor most nagyon boldog lesz
Privátbankár.hu | 2025. február 17. 12:38
Olcsóbb lesz a tej és a tejtermékek.
Agrár Elkezdett drágulni egy alapélelmiszer, beavatkozik a kormány – de nem Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. február 14. 10:08
A japán állam belenyúl a rizstartalékába.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG