3p

A vízhiány a globális felmelegedéssel és a népesség növekedésével járó egyik ismert probléma, és az emberi közösségek között erősödnek az ezzel járó ellentétetek. Hogyan lehetne enyhíteni ezeket? Érkezett egy meredek javaslat egy Nobel-díjas tudóstól. 

A víz elosztásához és a vízhiányhoz köthető feszültségek az emberek között forráspontjuknál járnak az amerikai National Bureau of Economic Research (NBER) szerint, amely nevére rácáfolva nem állami, hanem nonprofit gazdaságkutató intézet. Az ezzel kapcsolatos kutatásokat Kaliforniában végezték, de borítékolható, hogy a világ bármely más pontján hasonlóan súlyos problémákat jegyezhettek volna fel.

Az Egyesült Államok szóban forgó államában két nagy tó tartalmazza a legnagyobb víztartalékot, ám ezek majdnem félig üresek. Kalifornia, Arizona és Nevada állam évekig tartó vita után tudtak megállapodni a Colorado folyó megcsappant vízhozamának kezeléséről. Kalifornia 14 millió dollár ráfordításával alagutat épít az állam északi részében lévő víztartalék délre szállításához. Eközben egyebek mellett sérül a bennszülött indiánok vízhez jutási joga.

Problémákba ütközhet a vízellátás a Colorado folyó miatt. Fotó: Wikipedia
Problémákba ütközhet a vízellátás a Colorado folyó miatt. Fotó: Wikipedia

A NBER jelentése mindezekre reagálva tartalmaz egy javaslatot a vízelosztás biztosítására a Quartz.com cikke szerint. Ennek kitalálói Paul Milgrom, a Stanford egyetem közgazdász professzora és Billy Ferguson végzős diák.

Árverési tétel lenne a víz?

Ötletük lényege, hogy a vízelosztásban le kellene másolni a rádiófrekvenciák elosztási módját. (Milgrom ezzel kapcsolatos munkásságáért kapott Nobel-díjat.) Olyan aukciós rendszerről van szó, amelyben a nyertesek meghatározott időre használati jogot kapnak egy korlátozott mennyiségben rendelkezésre álló erőforrásra.

Kaliforniában a víz felett az állam rendelkezik, amely a kezelésében lévő öntözőkerületek között osztja szét a vizet. A felhasználók két csoportra oszlanak annak alapján, hogy ki igényelt ebből előbb, illetve később. Az előbbiek az utóbbiak előtt jutnak hozzá a korlátozott erőforráshoz, vízhez.

A közgazdászok egyetértenek abban, hogy ezen változtatni kell, ám eddig senki nem állt elő megoldási javaslattal. A frekvenciaukciók lemásolása a közvagyon odaítélésében az első ötlet, amit meg lehet valósítani. Feltéve persze, hogy a fogyasztók elfogyasztják, hogy azé legyen a víz egy-egy szerződési időszakban, aki többet fizet érte.

Kié lesz a végszó? 

Ennek két alternatívája van. Arizona államban például pénzes befektetőket keresnek a vízben gazdag területek menedzselésére, abban bízva, hogy a magánérdek gondoskodik a vízutánpótlás biztosításáról.

Eközben Washingtonban, az Egyesült Államokban mozgalom indult a vízkereskedelem visszaszorításáért, mondván: elemi emberi szükségletet kiszolgáló dologról van szó, amit nem lehet áruvá tenni. Milgrom és Ferguson azonban úgy véli, inkább az aukciós piacra kellene bízni víz elosztását, mint a természetre, mert az utóbbi érezhetően nem képes megoldani az emberek megfelelő szintű vízellátásának problémáját. Természetesen a helyi közösségeken és az általuk választott helyhatóságokon múlik, hogyan döntenek ebben az ügyben.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Újabb győzelem Putyinnak: beiktatták a focistából lett elnököt Georgiában
Privátbankár.hu | 2024. december 29. 11:36
A Nyugat-barát elnök elhagyta az elnöki palotát, a Moszkva-barát beköltözhet.
Agrár Durván drágult az ukránok karácsonyesti menüje
Mester Nándor | 2024. december 27. 11:16
Tavalyhoz képest 41 százalékkal kerül többe a hagyományos vacsora. A legdrágább idén is a ritka hal, a babbal dúsított céklaleves, a borscs és a kutia, egyfajta müzli.
Agrár Rajtunk folyathatják át a közép-ázsiaiak a mézüket?
Szirmai S. Péter | 2024. december 25. 16:56
Bár sok gazdaságban már veszteséges a szántóföldi növénytermesztés és csökkent a szektor kibocsátása, jó évet zár a magyar agrárdiplomácia.
Agrár Lecsapott az élelmiszerbiztonsági kommandó
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 11:31
Megvannak a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első eredményei.
Agrár Óriási változás jön januártól – befellegezhet a mutyizóknak
Szirmai S. Péter | 2024. december 23. 06:29
A visszaélések miatt jövőre megint módosul a termőföldvásárlás, bérlet és használat szabályozása, ráadásul 2025. január 15-től már teljesen elektronikus lesz az ingatlannyilvántartás.
Agrár “Bennünket Villány tesz naggyá!” – véli a Jammertal bor birtok tulajdonosa
Privátbankár.hu | 2024. december 10. 19:02
Fiatal borászok, bátorság, szorgalom és kiváló stratégia. Mindez a világ bortérképére helyezte a villányi borvidéket. A siker titkáról beszélgetünk Dr. Szűcs Róberttel, a Jammertal bor birtok tulajdonosával.
Agrár Nagyot zuhant a magyar mezőgazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 08:46
2024-ben a hazai mezőgazdaság teljes kibocsátása 4 ezer milliárd forint felett alakult, az előző évitől 8 százalékkal maradt el, közölte péntek reggel a KSH.
Agrár Megoszt egy fontos szakmát Magyar Péter terve
Szirmai S. Péter | 2024. december 6. 05:47
Jogi és közgazdasági nonszensz, politikai öngyilkosság lenne a zártkertek kisajátítása. Így értékelte lapunk kérdésére Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkár-helyettese Magyar Péter Debrecenben bejelentett földreformötletét.
Agrár NER-hektár: Lázár János és Mészáros Lőrinc hatalmas földüzletet kötött egymással
Vég Márton | 2024. december 4. 07:12
Mészáros Lőrinc cégbirodalma átvette Lázár János nagybátyjának Hódmezővásárhely környéki földjeit. Az üzletre az építési és közlekedési miniszternek is rá kellett bólintania.
Agrár Villányi Merlot a világ tetején
Natív tartalom | 2024. november 27. 16:48
A Jammertal Borbirtok tulajdonosa hitvallása valóban naggyá tette Villányt, hiszen 2021-ben a Jammertal Borbirtok 2015-ös Cassiopeia Merlot-ja kapta a legmagasabb pontszámot a Concours Mondial de Bruxelles 2021 (CMB) nemzetközi borversenyen. Ez lett abban az esztendőben a világ legjobb vörösbora. Erről a hitvallásról, sikerről, munkáról, jó borokról beszélgettünk dr. Szűcs Róberttel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG