Újévi meglepetésként megint sikerült ámulatba ejtenie Magyar Péternek a gyanútlan vásárlót. A Tisza Párt vezetője szerint – az ő ötletét megvalósítva – Nagy István agrárminiszter hamarosan 5 százalékra csökkenti a zöldségfélék és a gyümölcsök – amúgy EU-rekorder – 27 százalékos általános forgalmi adóját (áfa).
Jó lenne, mert az ember továbbra sem hisz a szemének, ha a Szilveszter utáni sárgarépa-árakat nézi. A Gazdasági Versenyhivatal Árfigyelő portálján például a népszerű angol lánc a csomagolt sárgarépa kilóját már 529 forinttól 559 forintig kínálta. Más láncok az „olcsóbb” lédig sárgarépa kilójáért is minimum 350 forintot, de inkább 399-425 forintot kértek. A még mértéktartó árfigyelős áraknál azonban a fővárosi kis üzletekben jóval többet, jellemzően 550-700 forintért adnak egy-egy kiló répát. Az Agrárközgazdasági Intézet adatai alapján 2023 óta a fogyasztói piacokon is befagyhattak a rekordmagas piaci sárgarépaárak. Ritka az olyan, mint a fővárosi Fehérvári úti piacon, hogy a 2023. decemberi 700 forintról száz forinttal mérséklődjön a jellemző ár.
Persze ezek kiskereskedelmi (fogyasztói) árak. A termelők ennél jóval kevesebbet, 300-350 forintot kapnak a felvásárlóktól e népszerű zöldségért, pedig tavaly is aszályos, nehéz évet zártak. Ez is az oka a drágaságnak.
Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke szerint a termelőknek 2024 kihívása a tenyészidőszakban az a (június első harmadától a szeptember első dekádjáig tartó) hőhullám és aszály volt, amelynek a 10-30 százalék körüli terméskiesés lett a következménye.
De az is beszédes, hogy a 2021-es 1725 hektárról tavaly alig több mint ezer hektárra zuhant a sárgarépa hazai termőterülete. A szakember ezt az ipari termelés jelentős visszaesésével magyarázza. Azt viszont nem erősítette meg, hogy a csökkenő trend idén biztosan folytatódik. „A sárgarépa-termesztők az elmúlt évtizedekben jelentős beruházásokat valósítottak meg. Ezért 2025-ben a termőterület ezen okból biztosan nem fog csökkenni” – előlegezte meg. Úgy véli, a jelenlegi piaci helyzet és a hazai termésmennyiség mellett az előző években tapasztaltnál nagyobb import sem várható. (Szemben Lengyelországgal.)
Ukrajnában is az egekben az ár
Szokatlan magasságba emelkedett a sárgarépa nagybani ára Ukrajnában novemberben – figyelmeztet elemzésében a FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet. A háború sújtotta országban hétéves történelmi csúcsra, kilónként átszámítva 220 forintra emelkedett a zöldségféle átlagára. Ez csaknem négyszer magasabb, mint az előző év azonos időszakában volt. A prognózis szerint azonban Ukrajnában a sárgarépa drágulása nem lesz tartós, mert Lengyelországban az ukrán árszintnél csaknem 30 százalékkal kisebb az átlagár. Kérdés meddig, mert a FruitVeB szerint a térség nagy répaexportőrének számító Lengyelországban tavaly már a betakarítási időszak alatt sem csökkent a sárgarépa ára. Tavaly október közepén a zöldségféle átlagára 40 százalékkal volt nagyobb az ötéves átlagnál. Átszámítva kilónként – minőségtől és régiótól függően – 95–140 forint között alakult. A lengyel termelés azonban évről évre látványosan csökken. A 2017-ben 827 ezer tonnával még az unió legnagyobb sárgarépa-termelőjének számított országban tavaly már csak 580 ezer tonnát takarítottak be. Így exportőrből importőrré vált az ország, ahová főleg Hollandiából érkezik az import. A zsugorodó kelet-európai termelés miatt erősödő régiós sárgarépa-mizériát – úgy tudjuk – szintén holland, illetve észak-afrikai importtal próbálják kezelni.
Azért sem, mert a friss zöldségek piacán jelenleg is problémát okoz a vásárlóerő csökkenése. Az infláció hatására a fogyasztók megfontolják a kiadásaikat.
Magyarország sárgarépa termőterületének alakulása hektárban 2010-2024 között
Forrás: FruitVeb
Bár a két éve extranagyra nőtt bolti árak okkal sokkolják a háziasszonyokat, ennél nagyobb sárgarépa-drágulást is láttunk már. A gazdasági világválság évtizede után 2018-ban, a Budapesti Nagybani Piacon augusztusban 78 százalékkal haladta meg a sárgarépa kilónként 250 forintra ugrott termelői ára az egy évvel azelőttit. Ehhez képest az idén január elején a Budapesti Nagybani piacon szintén minimum 250, maximum 300 forint volt egy kiló hazai, I. osztályú sárgarépa.
Ilyen előzmények után, ha tényleg megtörténne a Magyar Péter által beharangozott áfacsökkentés, az akár 15-20 százalékkal, 60-100 forinttal mérsékelhetné a sárgarépa árát is. Ezzel kicsit magára találhatna a gyökérzöldség fogyasztása és a termelése is. Persze csak addig, ameddig a vészesen gyengülő forinttól egyre dráguló üzemanyagokkal, újra meglódult inflációval nem ugrik meg az önköltség is, ami tovább drágíthatja a répát is.
De nemcsak ezen múlik. A FruitVeb vezetője arra emlékeztette lapunkat, hogy az áfa és a kiskereskedelmi láncok árrése mellett az úgynevezett post harvest (magyarul: betakarítás utáni) költségek (tárolás, hűtés, szállítás, előkészítés, minőségmegőrzés) jelentősen nagyobb részt képviselnek a fogyasztói árak alakulásában, mint maga a közvetlen termelési költség.
Meglátjuk…