A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Robert Fico szlovák, Bohuslav Sobotka cseh, Beata Szydlo lengyel és Orbán Viktor magyar miniszterelnök tart sajtótájékoztatót a visegrádi országok egy korábbi találkozóján. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs |
Rendkívüli kormányfői csúcstalálkozón foglalkozik majd a négy visegrádi ország - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - azzal a problémával, hogy a nagy nemzetközi cégek eltérő összetételben és minőségben forgalmazzák azonos márkájú élelmiszertermékeiket Nyugat-, illetve Kelet-Európában - jelentette be Robert Fico szlovák miniszterelnök.
A TASR szlovák közszolgálati hírügynökség jelentése szerint Robert Fico azt mondta: a visegrádi négyek felszólítják az Európai Bizottságot, hogy haladéktalanul foganatosítson intézkedéseket, amelyek meggátolnák ennek a gyakorlatnak a folytatását.
A posztkommunisták rosszabbat kapnak?
"Elfogadhatatlan, hogy a nemzetek feletti társaságok a posztkommunista országokba olyan termékeket szállítsanak, amelyek minősége gyengébb, mint azoké, amelyeket azonos csomagolásban Nyugat-Európa üzleteinek pultjain találhatunk" - szögezte le Robert Fico. "Követelni fogjuk az Európai Bizottságtól, hogy minél rövidebb időn belül olyan törvénymódosításokat fogadjon el, amelyek lehetetlenné teszik az említett gyakorlatot, amely megalázza Szlovákia, Magyarország, Lengyelország és Csehország állampolgárait" - hangsúlyozta a szlovák kormányfő.
Szerinte a megoldási lehetőségek egyike az is, hogy a gyártók az érintett termékeiket más néven fogják forgalmazni Nyugaton és más néven Keleten.
A gyártók cáfolnak, a hatóságok kóstolnak
Szlovákiában a közelmúltban hozták nyilvánosságra azoknak a laboratóriumi teszteknek az eredményeit, amelyekben a nemzetközi üzletláncok Szlovákiában, illetve Ausztriában forgalmazott azonos élelmiszertermékeiket elemezték és hasonlították össze. A több mint kéttucatnyi termék minősége Ausztriában magasabb és jobb volt mint Szlovákiában, ez elsősorban az üdítőkre, a hústermékekre, a teákra vagy a fűszerekre vonatkozik. Két nemzetközi cég tiltakozott a nyilvánosságra hozott adatok ellen, mert szerintük a tesztek módszertana hibás volt.
Hasonló összehasonlításokat végeztek korábban a csehek is, amelyekből az derült ki, hogy ugyanazon termékek minősége általában jobb Németországban és Ausztriában mint Csehországban. Magyarországon a Nébih felmérése is mutatott különbségeket a hazai és az osztrák termékek között.
A Nébih talált eltéréseket egyebek mellett nápolyinál, kólánál, kakaópornál, tonlhalkonzervnél, levespornál vagy épp a Nutella mogyorókrémnél. Az érintett gyártók folyamatosan cáfolják a Nébih vizsgálati eredményeit, sem összetevőkben, sem receptúrákban nincs érdemi különbség szerintük, legfeljebb ha hazai alapanyagokból dolgoznak, az okozhat némi eltérést. Azt mondják, a Nébih nagyrészt szubjektív alapon talált különbségeket, magyarán a kóstolásnál, ezek azonban akár az eltérő kiszerelésből vagy lejárati időből is adódhatnak. Olyan termékekben is talált különbséget a Nébih, amelyet Magyarországon gyártanak az osztrák piacra is - írta az egyik gyártó.