A hónap nyertesei a vegyes alapok és az abszolút hozamú alapok voltak, a növekedés azonban összességében mérsékeltebb volt, mint az elmúlt hónapokban.
A bankbetétek állományát október végén teszik közzé. A nemrég nyilvánosságra hozott augusztusi érték, mínusz 112 milliárd forint azonban – amely az idén a harmadik legnagyobb kivonás volt a betétekből, a július és az április után – jelzi, hogy valószínűleg nem változott a nagy kép. |
A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 43 milliárd forinttal, azaz 1 százalékkal növekedett szeptemberben. A nettó eszközérték a tőkevédett alapoknál, az árupiaci alapoknál és a zártkörű alapoknál csökkent, a részvényalapoknál stagnálást láthatunk, a többi kategóriánál pedig kisebb-nagyobb növekedést tapasztalhatunk.
A legnagyobb tőkebeáramlás az abszolút hozamú alapokhoz történt, a zártkörű alapoknál pedig nagyobb visszaváltások történtek. Összességében 16 milliárdnyi friss tőke érkezett az alapokba - a hónap végén a BAMOSZ tagok összesen 4 340 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
Mit választottunk?
A korábbi hónapoknál alacsonyabb, de így is jelentős összeget, 39 milliárdot helyeztek el hazai befektetési alapokban szeptemberben. Ebben a hónapban az állampapírok jártak csúcsra, oda ennek többszöröse érkezett. A lakosság szerette az eurót és a dollárt - havi összeállításunk >> |
A nyilvános nyíltvégű „hagyományos” értékpapír alapok adják az összvagyon többségét (65,4 százalékát). Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban összességében 1,4 százalékkal nőtt.
A pénzpiaci alapokon belül a hazai likviditási alapokban nagyobb visszaváltás volt, összességében 7,3 milliárd áramlott ki. Ezzel szemben a dollár és euróövezeti pénzpiaci alapokba jelentős friss tőke áramlott. Az eredő összességében pozitív, hiszen a pénzpiaci alapokba 12,8 milliárdnyi nettó értékesítés volt. Az eredmény: 1,1%-os vagyongyarapodás a hozamokkal együtt.
A kötvényalapok továbbra is népszerűek, bár a növekedés dinamizmusa itt is csökkent. A vagyongyarapodás 1,6% volt és 6,6 milliárdnyi friss tőke áramlott a kötvényalapokba.
Bár a magyar tőzsdeindex emelkedett a trenddel összhangban, de az emelkedés mértéke jóval kisebb volt, mint a többi fejlődő régióban. A részvényalapokból több mint 11 milliárdnyi tőke távozott, amit a hozamok csaknem ellensúlyozni tudtak. Összességében részvényalapok vagyona 0,75%-kal csökkent.
A tőkevédett alapokból tovább folytatódott a tőkekivonás. Ebben a hónapban 9 milliárdnyi tőke távozott. A kategória nettó eszközértéke 2%-kal csökkent.
Az abszolút hozamú alapok esetében a már megszokottá vált kimagasló eszköznövekedés ebben a hónapban ismét megmutatkozott. A tőkebeáramlás 16,6 milliárdot tett ki, a kategória vagyongyarapodása a hónapban a hozamokkal együtt 5,5%-os volt, ami a legmagasabb a kategóriák között.
Figyelemre méltó, hogy a hosszú ideig mellőzött nyilvános ingatlanalapoknál az elmúlt hónap után ebben a hónapban is az értékesítés dominált. A friss tőke nagysága 7,1 milliárd. A tőkebeáramlás és a hozam együttesen 2 %-os pozitív vagyonváltozást hozott.
A vegyes alapokba jelentős mértékű, 11,1 milliárd forintnyi tőke áramlott be az elmúlt hónapban. A hozamokkal együtt a vagyon 4,9%-kal növekedett, ami a második legnagyobb növekedés a kategóriák versenyében.
Az árupiaci alapokból 1,3 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok nem tudták javítani az összképen, így jelentősen 12, 85%-kal csökkent a nettó eszközérték.
Az intézményi befektetők inkább eladtak
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban jelentősebb tőkekivonást tapasztalhattunk (elsősorban a részvényalapokból), ami megközelítette a 16,8 milliárdot. A vagyon közel 8%-kal csökkent - derül ki a BAMOSZ tájékoztatójából.