A befektetők nem fordultak el a befektetési alapoktól, de a pénzpiaci alapoknál tapasztalható hozamszint csökkenés még mindig jelentős tőkekiáramlást okozott, amit ezúttal még felül is múlt a részvényalapoknál történt tőkekiáramlás és árfolyamcsökkenés. Decemberben összességében 15 milliárdnyi tőke távozott az alapokból, ezen belül legtöbb pénz a részvényalapokból és a pénzpiaci / hazai likviditási alapokból.
Honnan veszik ki és hova tesznek még mindig pénzt?
Az egyes kategóriák közül ezenkívül az árupiaci, a tőkevédett, az ingatlan és a zártkörű alapoknál látunk tőkekiáramlást kisebb mértékben. A kezelt vagyon alakulása sem mutat ebben a hónapban egységes képet, hiszen a pénzpiaci, a részvény, az árupiaci, a garantált, a származtatott, a garantált és a zártkörű alapok vagyona csökkent.
A többi kategóriában továbbra is kisebb-nagyobb növekedést tapasztalhattunk. A tőkeáramlás és a hozamok eredőjeként BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 25 milliárd forinttal, azaz 0,5 százalékkal csökkent decemberben. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 5.471 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
A pénzpiaci alapok vagyona 1,4 százalékkal csökkent, ezen belül a likviditási alapok vagyona 2,2 százalékkal. Mindez alapvetően a hazai és az euró övezeti likviditási alapoknak köszönhető, ahonnan együttesen 24 milliárdnyi tőke áramlott ki. A pénzpiaci alapokból összességében 23 milliárdnyi tőke távozott, keresve a magasabb hozamot.
A kötvényalapok népszerűsége ismét fellángolt. Újra a rövid futamidejű hazai kötvényalapokat keresték elsősorban a befektetők. A tőkebeáramlás a kötvényalapokat tekintve 25,9 milliárd forint, amely a legmagasabb a kategóriák között. A vagyongyarapodás a hozamokkal együtt 2% volt, amely a második legmagasabb érték a kategóriák között.
RMAX |
0,21 % |
MAX |
- 0,33 % |
BUX |
- 4,13 % |
BIX |
0,83 % |
MSCI WF (USD) |
- 1,57 % |
MSCI EM (USD) |
- 4,56 % |
A magyar tőzsdeindex ezúttal illeszkedett a nemzetközi trendhez, bár ebben a hónapban ez jelentősebb esést jelentett. A részvényalapokból közel 26 milliárdnyi tőke áramlott ki, amin a hozamok némileg még rontottak is, így összességében a részvényalapok vagyona 11,5%-kal lett kevesebb, amely a második legnagyobb veszteség. A tőkevédett alapokból ezúttal 4 milliárdnyi tőke távozott, de a hozamok nem segítették a korrigálást, sőt annak ellenébe hatottak, így 2,5 százalékos csökkenést mutat a kategória vagyona.
Az abszolút hozamú alapok esetében a tőkebeáramlás nagysága 3,4 milliárdot tett ki. A hozamok és a tőkebeáramlás eredője plusz 0,9% lett.
Az ingatlanalapoknál ebben a hónapban tőkekiáramlást tapasztalhattunk, amelynek nagysága 6,7 milliárd. A hozamok ezen a csökkenésen némileg javítani tudtak, de az eredő így is 1,2%-os csökkenést jelent. A vegyes alapokba még mindig jelentős mértékű, 16,3 milliárd forintnyi tőke áramlott be az elmúlt hónapban, amely a második legmagasabb érték. A hozamokkal együtt a vagyon 2,4%-kal növekedett, amely a legmagasabb érték a kategóriák között.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban 1,7 milliárdos tőkekiáramlást tapasztalhattunk, amit a hozamok némileg korrigáltak, így végül a vagyonváltozás - 0,3% lett.