5p
Befektetni, befektetni, befektetni és nem meginogni – ezt a tanácsot adta az Aegon Prémium befektetői estjén Al-Hilal István, a Fidelity kelet-közép-európai értékesítési vezetője. A szakember azt is elmondta, mibe és hogyan. A legtöbbet azzal árthatunk a saját pénzünknek, ha ki-be ugrálunk a befektetések között.

Jó most amerikai cégnek lenni / céget venni

Az Egyesült Államok továbbra is meghatározza a globális piacokat, ha ott jó a hangulat, mindenhol az. Márpedig most igen jó – mondta Al-Hilal István, az Aegon Prémium befektető estjének meghívott előadója. Igen fontos a munkanélküliség csökkenése, ami elérte a válság előtti hat százalékot. Ezzel együtt általános bérnövekedés is tapasztalható, a két adat pedig önmagában komoly hajtóerőt jelent az USA-ban, ahol a GDP 70 százaléka származik a fogyasztásból. A folyamatot tovább erősíti az üzemanyagár látványos csökkenése (ősz óta csaknem egy dollárral lett olcsóbb egy gallon benzin, ami 25 százalékos csökkenést jelent).

Ettől természetesen nem függetlenül a vállalati profitok az egekbe emelkedtek. Az elmúlt hatvan év átlagát jelentő 6,5 százalék körüli szint helyett 10 százalék felett járnak, és semmi nem utal arra, hogy egyhamar komolyabb csökkenésnek indulnának. Ezzel együtt Al-Hilal István szerint a vállalatok nem túlértékeltek, az értékeltségi szintek csak most érik el a válság előtti értéket. A P/E mutató sem extrém, ráadásul a cégek nyereségessége is nő. (A P/E, azaz árfolyam/nyereség mutató a részvény árfolyama és a cég egy részvényére jutó nyereségének hányadosa. Minél alacsonyabb a szám, annál alulértékeltebb befektetési szempontból.) Mindezek alapján a Fidelity szakemberei az S&P index tavalyi 13 százalékos növekedési után idén is kétszámjegyű bővülésre számítanak.

Európa kijavíthat egy nagy hibát

Európában kicsit más a helyzet, bár az EKB most bejelentett lazítási programját, jónak tartják a részvénypiac szempontjából a befektetési szakemberek (hozzátéve, hogy a válság közepén végrehajtott kamatemeléssel komoly hibát követett el a bank). A Fidelitynél mindenesetre bíznak abban, hogy Európa is pozitív lesz. Ha pedig ők bíznak, akkor van esély, mert az európai vállalatok historikusan jól teljesítenek, a kérdés mindig az, hogy ezt a piac elhiszi-e. Most úgy tűnik, igen.

Sokáig velünk lesz az olcsó olaj

A globális piacra pozitívan hat az olaj árának csökkenése. Az, hogy a nyersolaj ára fél év alatt gyakorlatilag megfeleződött, sok mindent olcsóbbá tesz, ami GDP-növekedéshez vezet. Ez pedig megint csak a tradicionális befektetéseket teszi vonzóvá. És a Fidelity számításai szerint ez sem egy rövid távú folyamat, a palaolajban és a palagázban rejlő kapacitás tartósan alacsonyan fogja tartani az árakat.

A jövőbe kell befektetni

A globális piac helyzete mellett természetesen azokat a területeket és stratégiákat is meg kell határozni, amelyekben sikeres lehet a befektetés. A Fidelity szakemberei röviden összefoglalva a jövőbe való befektetésben látják az igazi lehetőségeket. Ez három nagy kulcsterületet jelent: a technológiai fejlődés, a demográfiai folyamatok és az új erőközpontok nyújtotta lehetőségek kihasználást. Az elsőbe beletartozik az élelmiszeripartól robotikán és a gyógyszeriparon át az IT-technológiáig minden olyan iparág és vállalat, amely modern, új megközelítésben dolgozik, ezzel magában hordozza a növekedés lehetőségét.

Több szálon kapcsolódik ehhez a területhez a demográfiai szál. Ez magába foglalja a fejlett világ öregedését (ami húzza az innovatív gyógyszeripart), másrészt olyan folyamatokat vesz figyelembe, mint az új, igen nagy létszámú ázsiai középosztály kialakulása. Ez utóbbi pedig hatalmas potenciált rejt: az előrejelzések szerint a következő 20 évben majdnem 500 százalékkal nő majd az ázsiai és csendes-óceáni térségben az egy főre jutó fogyasztás, így megkerülhetetlen lesz a globális gazdaságban (ahogy az előre tekintő befektetési célterületek között már most az).

Vennél nigériai sörgyár-részvényt?

Ehhez kapcsolódik az erőközpontok elmozdulása, a feltörekvő piacok fogyasztása, amelyet okos befektetési stratégiával jól ki lehet használni. Nem biztos, hogy itthon sokan vásárolnák például egy nigériai sörgyár papírjait, pedig az az igazán jó befektetés is lehet. Ott ugyanis nagy az esély arra, hogy a GDP növekedésével a sörfogyasztás rövid távon duplázódik vagy akár még nagyobb arányú növekedést ér el, ezt pedig a helyi sörrészvények ára is követni fogja.

Hasonló a helyzet modern, új megközelítésben dolgozó távközlési cégek papírjával: nagy nyereséget nem lehet elérni, ahol az internetpenetráció már a 100 százalékhoz közelít, de ahol még a duplázás előtt áll a piac, az egy vonzó befektetési célpont lehet. Fontos, hogy ne csak egy régióban vagy szektorban gondolkodjanak a befektetők, hanem globális szemlélettel közelítsék meg a befektetéseket.

Befektetni, befektetni, befektetni!

A lényeg – foglalta össze előadását Al-Hilal István –, hogy hosszan felívelő időszakra számíthatunk a globális piacokon, persze időnként jelentős volatilitással. Ekkor kell megfogadni a tanácsot, miszerint “befektetni, befektetni, befektetni”, mert legtöbbet azzal árthatunk a saját pénzünknek, ha ki-be ugrálunk a befektetések között. Dőljünk hátra és bízzunk az alapkezelő és a portoliomenedzsereinek szakértelmében.

Havas Gábor, az Aegon Prémium üzletágának vezetője ezt azzal egészítette ki, hogy jó stratégia havi rendszeres összeg befektetése is. Ezzel ugyanis minden helyzetben nyerünk: ha csökkennek az árfolyamok, ugyanazért a pénzért több értékpapírt kapunk, ha pedig emelkednek, nő a befektetés értéke.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28530 28290 28580 +1,10% 0 0 14 285 633 500 HUF 2025-07-17 17:10:23
MOL 3020 2974 3020 +0,80% 0 0 1 000 369 718 HUF 2025-07-17 17:05:25
MTELEKOM 1774 1770 1786 0,00% 0 0 670 427 286 HUF 2025-07-17 17:05:27
RICHTER 10130 10100 10210 +0,50% 0 0 1 938 931 770 HUF 2025-07-17 17:06:01
OPUS 594 585 595 +1,54% 0 0 83 932 988 HUF 2025-07-17 17:05:06
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Hogyan fektessünk be bizonytalan időkben? Óvatosan is lehet építkezni!
Csernátony Csaba | 2025. július 16. 14:38
Geopolitikai feszültségek, gyenge forint, átalakuló állampapírpiac – Kiss Péterrel, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatójával beszélgettünk arról, milyen stratégiát érdemes követnie a kisbefektetőknek ebben az új korszakban.
Befektetési alapok Itt a fordulat: visszatért a lakosság az állampapírpiacra
Herman Bernadett | 2025. július 8. 10:05
A boltok helyett az értékpapírpiacon vásároltak be a családok májusban. Vettek mindent: állampapírt, befektetési jegyet, részvényt, de még a vállalati kötvényeket is, amelyeket úgy kerültek a Quaestor-botrány óta, mint a pestist. 
Befektetési alapok Van még tartalék a magyar részvényekben
Eidenpenz József | 2025. július 7. 15:08
Még mindig van tér a BUX emelkedésére, bár már most hatalmas növekedésen van túl az index – mondja Dudás Máté, az Erste Alapkezelő Zrt. szenior portfólió-menedzsere. A térségbeli részvényeket leginkább a háború húzza vissza, de még egy hosszan tartó konfliktus esetén is szép nyereséggel működhetnek a magyar tőzsdei vállalatok. A forintárfolyam viszont, úgy néz ki, mindenkinek jó azon a szinten, ahol van.
Befektetési alapok A fiatalok szeretik, ha nem egy vonatra ültetik fel őket és zakatoltatják a piacokkal
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 4. 14:11
A Privátbankár.hu – Alapkezelő Klasszis 2025 szavazáson a Legjobb Hosszú Kötvény Alap kategóriában első cég két szakértőjével, Simon Péter vezérigazgatóval és Gyetvai Károly értékesítési vezetővel átbeszéltük mindazokat a kérdéseket, amelyek ebben a gyorsan változó világban a befektetőket foglalkoztathatják.
Befektetési alapok Egy városnyi magyar mondott nemet az állampapírokra
Herman Bernadett | 2025. július 3. 05:42
Miközben az Államadósság Kezelő Központ szerint töretlen a bizalom, 48 ezerrel csökkent a lakossági befektetők száma. A névértékes adatok szépek, a piaci értékes számok már nem annyira. 
Befektetési alapok Új világrend jöhet, új nagyhatalmakkal, kriptovalutákkal
Herman Bernadett | 2025. július 2. 14:09
Mennyire érzik az amerikaiak a saját pénztárcájukon a vámokat, érdemes-e még az amerikai részvénypiacra befektetni, milyen világvaluta jöhet a dollár után, és elnézi-e Donald Trump Magyarországnak, hogy az ellenség Kínával üzletel – erről mondja el a véleményét Kardos Zsolt, a VIG Alapkezelő portfólió-menedzsere, aki amerikai részvényalapjával harmadik helyezést ért el a Privátbankár Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Helyén maradhat a forint, ha odafönt el nem tolják
Eidenpenz József | 2025. július 1. 15:15
A magyar részvények még mindig vonzónak számítanak, és a forint is stabil maradhat, ha a gazdaságpolitika kitart mellette. Nyugdíjas éveinkre gondolva érdemes nem csak részvényt tartani, a Gránit Alapkezelő vegyes és ingatlanalapokkal is csökkenti a kockázatokat. Interjú Mandl Gergellyel, a Gránit Alapkezelő és a díjnyertes Harmónia Vegyes Alap szenior portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Hogyan jöhet ki Magyarország jól a vámháborúkból?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. június 18. 15:15
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Mi vár Európára Trump vámpolitikájában, Magyarország hogyan jöhet ki a helyzetből?
Herman Bernadett | 2025. június 17. 15:01
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el egy május végi interjúban véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Hold Alapkezelő: Aki tud hosszú távon gondolkodni, tartson több részvényt vagy részvényalapot
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. június 16. 15:01
A Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán a szakma által az Év Alapkezelőjének választott Hold Alapkezelő két szakemberével, Móricz Dániel befektetési vezetővel és Tuli Péter intézményi üzletágvezetővel részletesen kielemeztük a jelenlegi pénz- és tőkepiaci folyamatokra ható tényezőket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG