Az elmúlt negyedévben a pozitív áprilisi tőkepiaci helyzet után előbb májusban borongóssá vált a kép, ami júniusban a kisebb javulás ellenére is sem lett kedvezőbb. Míg a hazai állampapírpiac stabil hozamokat biztosított és júniusban már a forint is erősödött, addig a részvénypiacok világszerte a negatív tartományban maradtak. Mindez megnyilvánult az alapok hozamaiban is, a júniusi egy százalékos vagyoncsökkenés több mint felét viszont ismét a visszaváltások okozták. Összességében több mint 23 milliárd forint távozott az alapokból júniusban, és májussal ellentétben ebben döntően a lakossági visszaváltások játszottak szerepet.
„A globális tőkepiacokat befolyásoló hangulat az elhúzódó dél-európai krízis következtében május után júniusban is bizonytalan volt, ami a befektetési alapok hozamaira is rányomta a bélyegét. Emellett az alapok vagyonának csökkenését a korábbi jelentéseinkben is jelzett nyugdíjpénztári vagyonátadáshoz kapcsolódó intézményi, illetve a bizonytalan helyzetben felerősödő lakossági visszaváltások okozták” – mondta el Temmel András, a BAMOSZ főtitkára. „Bár a lakosság a második negyedévben összességében inkább visszaváltott, ez az utóbbi hónapokban tapasztalt piaci környezetben kevésbé meglepő, és remélhetőleg időszakos jelenség. Üdítő kivételt jelentettek ugyanakkor a származtatott alapok, ezekbe a speciális befektetési stratégiát követő alapokba ismét jelentős új pénzek érkeztek.” – tette hozzá a főtitkár.
A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapokból a befektetők 23,6 milliárd forintot vontak ki júniusban, és ezen időszak alatt a piaci teljesítmény hatására is 17,2 milliárd forinttal csökkent az alapok vagyona. A hónap végén a BAMOSZ tagok 1,1 százalékos csökkenést követően 471 hazai befektetési alapban összesen 3 795 milliárd forintot kezeltek. A hagyományosan lakossági termékeknek számító (pénzpiaci, garantált, ingatlan és rövid kötvény) alapokon belül a hónapban csak a rövid kötvényalapok tudtak csekély mértékű friss tőkét vonzani. Összességében a lakossági termékek esetében a hónapban a visszaváltások voltak túlsúlyban. Az intézményi befektetők esetében ismét lassult, de nem szűnt meg a nyugdíjpénztári vagyonátadásokhoz köthető visszaváltás, leginkább a részvényalapokból vonták ki befektetéseiket.
A nyilvános nyíltvégű értékpapíralapok továbbra is az összvagyon többségét (57,5 százalékát) adják, az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon júniusban 0,9 százalékkal csökkent. A vizsgált időszakban a befektetők 14,3 milliárd forintot vontak ki az alapokból, és a piaci teljesítmények is 4,4 milliárd forinttal csökkentették a befektetések értékét.
Júniusban folytatódott a lejtmenet a részvénypiacokon – míg az év első négy hónapjában mindig volt egy-két olyan piac, ahol emelkedést tapasztalhattunk, május után júniusban is estek a fejlett, a feltörekvő és a hazai piacok is. A forint kismértékben erősödött, ez pedig tovább növelte a részvényalapok forintban mért veszteségeit. Tovább folytatódott az intézményi befektetők visszaváltása is, de míg májusban a nyilvános és a zártkörű részvényalapokból is jelentős tőkét vontak ki, júniusban a nyilvános alapokból csak kisebb mértékű tőke távozott.
A nyilvános részvényalapokból összesen mintegy 800 millió forintot vontak ki a befektetők, míg a piaci teljesítmények összességében több mint nyolcmilliárd forinttal csökkentették a befektetők vagyonát. Egy alap beolvadt, a 78 nyilvános részvényalap vagyona pedig júniusban 2,5 százalékkal, 348 milliárd forintra csökkent. Ezen belül a kategória több mint 60 százalékát kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona csak 0,9 százalékkal csökkent: júniusban 2,3 milliárd forint érkezett az alapokba, bár összesen 4,2 milliárd forint veszteség keletkezett rajtuk. A tiszta részvényalapok vagyona viszont öt százalékkal csökkent, miután ezekből a termékekből ismét több mint hárommilliárd forint tőke távozott, és 3,9 milliárd forint veszteség keletkezett rajtuk.
A 31 kötvényalap vagyona 0,4 százalékkal, 310 milliárd forintra nőtt, aminek oka a folytatódó kismértékű tőkevonzás mellett ezúttal is elsősorban a rövid alapok hozama volt. A kötvényalapok összesen több mint félmilliárd forint tőkét vonzottak, és mintegy 600 millió forint hozamot értek el. A rövid kötvényalapok esetében is 0,4 százalékkal nőtt a vagyon, ezekbe a termékekbe ugyanis a hónapban 145 millió forint érkezett, és az alapok több mint félmilliárd forint hozamot is elértek. A hosszú kötvényalapok vagyona az elmúlt hónapok csökkenése után 0,3 százalékkal nőtt, miután 400 millió forint érkezett ezekbe a termékekbe, és mintegy 60 millió forint hozamot értek el.
A pénzpiaci alapok esetében májusig havonta változott a kép, júniusban azonban folytatódott a májusban újrakezdődő visszaváltási trend és a befektetők ismét a májusihoz hasonló mértékben váltottak vissza, júniusban így ezen alapok vagyona 0,7 százalékkal csökkent. Összesen 13,8 milliárd forint távozott az alapokból, bár 4,2 milliárd forint hozam keletkezett rajtuk, így a hónap végén a teljes vagyon 1 349 milliárd forintra csökkent. A kategória több mint kétharmadát adó likviditási alapok vagyona 0,6 százalékkal csökkent. A befektetők 9,2 milliárd forintot vontak ki az elmúlt hónapban az alapokból, bár a likviditási alapok összesen 3,1 milliárd forintos hozamot hoztak a befektetőknek. Júniusban a bolgár levás alapon kívül minden alcsoportból tőkét vontak ki a befektetők, leggyorsabban is ezek vagyona nőtt. A hónap vesztesei ismét a forint alapú likviditási és pénzpiaci alapok voltak, ezekből összesen 10,7 milliárd forintot vontak ki a befektetők, ez azonban így is negyedével kevesebb a májusi értéknél.
A legjobban teljesítő hazai alapok, 6 hónapos időtávra számítva
Hozamszámítás és befektetési alapok összehasonlítása >>
Ismét romlott a kép a garantált alapok piacán is, miután júniusban ismét több alap szűnt meg, mint ahány indult. A vagyon 1,3 %-kal csökkent júniusban, az alapokból összesen 3,3 milliárd forint távozott, és a piaci teljesítmények is 2,1 milliárd forinttal csökkentették az alapok vagyonát. Öt alap lejárt és megszűnt, miközben csak két új alap indult, ráadásul négy alap a lejárat után nyíltvégűvé alakult – döntően ezek egyenlege jelentette a tőkekivonást. A nyilvános garantált alapok összvagyona a hónap végén 414 milliárd forint volt. (Ezek az adatok még nem tartalmazzák a jegyzés alatt lévő alapok adatait.)
Az ingatlanalapok tőkevonzása áprilisig hónapról hónapra csökkent, májusban 2008. augusztusa óta először ismét tőkekivonást tapasztalhattunk, júniusban pedig folytatódott a tőkekivonás. Az alapok teljesítménye ugyanakkor ellensúlyozta a tőkekivonást, így a hónapban az alapok vagyona nem csökkent. Ezekből a termékekből 1,8 milliárd forint tőke távozott júniusban, de 1,9 milliárd forint hozam keletkezett rajtuk. A 22 ingatlanalap vagyona összességében stagnált, a hónap végén 432 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 11 százaléka. A hazai ingatlanalapok alapjaiból a hónapban ismét 300 millió forint távozott, ezek vagyona így 0,4 százalékkal csökkent a hónapban. Ezekben a termékekben 42 milliárd forint fekszik.
A kisebb alapkategóriák közt is csak a származtatott alapok mutattak továbbra is növekedést. A 45 vegyes alap vagyona júniusban 0,4 százalékkal, 132 milliárd forintra csökkent. A hónapban 80 millió forint távozott ezekből a termékekből, és a piaci teljesítmények is 440 millió forinttal csökkentették a vagyont. A 18 egyéb alap vagyona júniusban 2,1 százalékkal, 41 milliárd forintra csökkent. A hónapban mintegy 160 millió forint távozott ezekből a termékekből, és a piaci teljesítmények is mintegy 720 millió forinttal csökkentették a vagyont. A 35 nyilvános származtatott alap vagyona a hónapban ismét a leggyorsabban, 4,5 százalékkal, 129 milliárd forintra nőtt. A hónapban 6,9 milliárd forint új tőkét vonzottak ezek a termékek, a piaci teljesítmények viszont 1,4 milliárd forinttal csökkentették a vagyont.
Bár júniusban 6 új zártkörű részvényalap is indult, a 48 zártkörű értékpapíralap vagyona júniusban 3,4 százalékkal csökkent. Az alapokból (döntően a részvényalapokból) 11,1 milliárd forint tőke távozott, ami a májusi értékhez hasonló tőkekivonás. A piaci teljesítmények további több mint tizenegy milliárd forinttal csökkentették a vagyont (elsősorban a részvényalapok vesztesége). Az intézményi alapokon belül a pénzpiaci és a származtatott alapok tudtak kismértékű tőkét vonzani júniusban. A hónap végén a zártkörű alapok összvagyona 639 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 17 százaléka.
Privátbankár