A befektetési alapok szerepe folyamatosan nő, az alacsony banki kamatok miatt egyre többen választják őket, 2013 december vége és 2014 december vége között 4617 milliárdról 5471 milliárd forintra, azaz 18,5 százalékkal nőtt az alappiac. A Privátbankár.hu második éve osztotta ki a Privátbankár.hu Klasszis névre keresztelt díjakat, amelyeket a 2014-es 23 után most 25 kategóriában ítéltek oda, és a hazai alappiac minden lényegesebb területét lefedik. A két új díj a nyílt végű tőkevédett alapok és a zárt végű tőkevédett alapok kategóriája volt. A teljes lista a módszertan részletesebb leírásával, itt olvasható >>
A hozam nem minden - így rangsoroltunk
Az alapok értékelésénél pusztán a hozam figyelembe vétele nem elegendő, hiszen nem mindegy, milyen kockázat mellett érték el azt.
A díjak alapvetően három csoportra oszlanak. Az „év legígéretesebb alapjai” kategóriában objektív mutatók (mint a hozam és a kockázatot jelző hozamszórás) alapján a 2014-es évben legjobban teljesítő alapokat értékeltük a legfontosabb alapkategóriákban. Ennek az az előnye, hogy a viszonylag frissen, egy-két éve indult, de jól startoló alapokról is ad képet.
A legtöbb alapot azonban több éves időtávra ajánlják a befektetőknek, a vagyonkezelési teljesítmény rövidebb távon túl nagy, véletlenszerű ingadozást is mutathat, a teljesítmények ezért inkább hosszabb távon értékelhetők. Az „év legjobb alapjainak” díjcsoportja ezért három évre tekint vissza az időben szintén hozam- és szórásmutatók figyelembe vételével.
A következő kategóriába főleg szavazatokon alapuló, ezért szubjektívebb, illetve a kezelt tőke nagyságára vonatkozó számításon alapuló díjak kerültek. Az „Év Alapkezelője 2015” a szakma és a közönség szavazatai alapján az Aegon Alapkezelő lett. Az „Év Portfóliómenedzsere 2015” címet Móricz Dániel, a Concorde Alapkezelő menedzsere kapta. Az „Év Feltörekvő Portfóliómenedzsere 2015” díjat, a Dorsum Zrt. különdíját pedig Boér Levente, az OTP Alapkezelő szakembere vihette haza.
Budapesti Értéktőzsde különdíját, az „Év Legjobb Hazai Részvénybefektető Alapja” címet az Aegon Közép-Európai Részvény Alap nyerte el (Aegon Alapkezelő). Itt pontrendszert használtunk, amelynél azért is járt pont, ha valaki sok magyar részvényt tartott, és azért is, ha a részvényportfóliójának összértéke jelentősen emelkedett az adott évben.
Egy további díj, az „Év Legdinamikusabban Növekvő Alapkezelője” nevű is számításon alapult, az kapta, aki a nyilvános kibocsátású befektetési alapok piacán piaci részesedésben százalékpontban a legnagyobb növekedést érte el - itt a Concorde Alapkezelő lett a nyertes.
A tőkevédett alapokat is díjaztuk
A díjak száma azért nőtt kettővel tavalyhoz képest, mert a tőkevédett alapok több százmilliárdos piacát is sikerült bevonni az értékelt körbe. A nyílt végű tőkevédett alapok értékelése a többi alapfajtához hasonló hozam-kockázati számítási módszerrel történt, a zárt végű alapok azonban (főként a nettó eszközérték számításának eltérő szabályai miatt) külön módszert igényeltek. A díj számításához az adott évben lejárt alapok összes pénzáramlásainak jelenértékét számoltuk ki az eredeti jegyzés idejére nézve, ami megmutatja, mennyivel jártak jobban a befektetők, mintha állampapírt vásároltak volna.
Klasszis díj: megkülönböztető jelzés a legkiválóbbaknak
Ács Zsuzsa, a Privátbankár.hu tulajdonos-ügyvezetője elmondta: a Privátbankár.hu Klasszis díj egyfajta megkülönböztető jelzés, amely segíthet a befektetőknek kiválasztani a rendkívül széles befektetésialap-palettáról a legkiválóbb termékeket.