Melyek az olcsó és a drága befalapok
Az alacsonyabb (1,5% alatti) költséghányadú alapok közé jellemzően a pénzpiaci, a likviditási, a kötvény típusú és a kötvénytúlsúlyos vegyes alapok tartoznak. A tőkevédett alapok nagyobb része esetében a költséghányad ugyancsak alacsonynak (1,5% alatti) tekinthető, azonban ezen alapok esetében az indulás évéhez és esetenként a zártvégű futamidő leteltét követő átalakuláshoz kapcsolódnak a magasabb költségek - olvasható a PSZÁF elemzésében.
A TER-mutató (Total Expense Ratio) a befektető által viselt összes költséget jelenti: ez az adott alap összes működési költsége osztva az időszaki átlagos nettó eszközértékkel. |
Az alapfajták tekintetében az alapok alapja és az indexkövető alap az átlagnál jelentősen kisebb, az ingatlanalap – az ingatlanok megvásárlása, működtetése során felmerült többletköltségek (pl.: illeték, ügyvédi díj, biztosítási díj stb.) következtében – az átlagnál jelentősen nagyobb TER-mutatóval rendelkezik. A többi alapfajta TER-mutatója nem tér el jelentős mértékben az átlagos értéktől. A befektetési alapok TER-mutatója földrajzi kitettség.
Privátbankár