Augusztusban a negatív hozamok ellenére az intézményi befektetők visszatértek a befektetési alapokhoz, ráadásul az elmúlt fél év lakossági tőkebeáramlása is folytatódott – derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) legfrissebb jelentéséből. A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közlemény szerint az elmúlt hónapban összességében több mint 105 milliárd forint friss tőke érkezett az alapokba, ami az utóbbi egy év legmagasabb értéke.
„Bár augusztusban ismét a nyár elejére jellemző tőkepiaci turbulenciák hatása jelentkezett a befektetési alapok hozamaiban, ezt ellensúlyozni tudta a nagymértékű intézményi, valamint a korábbi időszakhoz képest némileg visszafogott lakossági tőkebeáramlás. Míg az intézményi befektetők elsősorban a zártkörű részvényalapokat, addig a lakosság a biztonságot jelentő garantált alapokat preferálta.” – magyarázza a folyamatokat Temmel András, a BAMOSZ főtitkára. Bár a háztartások befektetéseinek célpontjai nagyrészt a hagyományosnak tekinthető lakossági termékek (pénzpiaci, garantált vagy ingatlanalapok) voltak, folytatódott az átrendeződés a vegyes alapok irányába is – tette hozzá a főtitkár.
A BAMOSZ tagjai által kezelt befektetési alapok augusztusban összesen több mint 105 milliárd forintot friss tőkét vonzottak, míg a vagyon a piaci teljesítmény hatására 5,9 milliárd forinttal nőtt. Az év elején a befektetők kedvencének számító rövid kötvényalapokon és a tiszta részvényalapokon, illetve a hosszú kötvény- és egyéb alapokon kívül minden alaptípusba érkezett friss pénz. A fentieken belül a döntő hányad augusztusban az zártkörű alapokba érkezett, míg a lakossági befektetők elsősorban a garantált alapokat és az ingatlanalapokat részesítették előnyben - áll a közleményben.
Az augusztusi 3,1 százalékos bővülést követően, a hónap végén a BAMOSZ-tagok 434 hazai befektetési alapban összesen 3 668 milliárd forintot kezeltek (lásd az alábbi grafikont).
A legnépszerűbbek továbbra is a nyilvános, nyíltvégű értékpapíralapok: az összvagyon többségét (60,7 százalékát) ezek adják, bár az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon augusztusban az átlagnál lassabban, 0,2 százalékkal bővült.
Augusztusban folytatódott a garantált alapok piacán korábban látott pozitív trend. A vagyon augusztusban 2,9 százalékkal nőtt: összesen 12,4 milliárd forint érkezett, míg a piaci teljesítmény mintegy 30 millió forinttal növelte az alapok vagyonát.
A zártkörű értékpapíralapok vagyona nőtt a leggyorsabban, 18,9 százalékkal. Míg augusztusban több mint 87 milliárd forint friss tőkét vonzottak az alapok, a piaci teljesítmények, elsősorban a részvényalapok teljesítménye, 3,6 milliárd forinttal csökkentette a vagyont. Az intézményi alapokon belül augusztusban a friss tőke döntő része a részvényalapokba érkezett, de érkezett friss tőke a származtatott és kötvényalapokba is. A hónap végén a zártkörű alapok összvagyona 526 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának már 14 százaléka.
Privátbankár