Az intézményi befektetők aktivitása jelentősen megnőtt az elmúlt hónapban, ugyanakkor a lakosság még mindig inkább visszaváltott – derült ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) legfrissebb jelentéséből. Az elmúlt hónapban összességében több mint 17 milliárd forint érkezett az alapokba, szemben az előző két hónapban tapasztalt mérsékelt aktivitással.
A befektetési alapok vagyonának növekedése a hozamok mellett az ismét megélénkült intézményi érdeklődésnek köszönhető, de pozitív trendként értékelhető az is, hogy a jelentős decemberi lakossági tőkekivonás az év elejére mérséklődött. A belföldi papírok ismét jól szerepeltek, az összesített hozamokat csökkentette viszont a fejlődő piaci, elsősorban ázsiai részvények gyengélkedése, továbbá a forint erősödése is rosszul hatott a külföldi devizában eszközölt befektetésekre – magyarázza Temmel András, a BAMOSZ főtitkára. Az intézményi befektetők esetében a folytatódó tőkebeáramlás mellett továbbra is tapasztalható volt a nyilvános alapokból a dedikált intézményi zártkörű alapok felé történő átcsoportosítás is – tette hozzá a főtitkár.
A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok vagyona a piaci teljesítmény hatására összesen 13,2 milliárd forinttal nőtt februárban, míg ezen időszak alatt 17,1 milliárd forintot fektettek be újonnan a befektetők. A hónap végén a BAMOSZ tagok 0,8 százalékos bővülést követően, 466 hazai befektetési alapban összesen 3 886 milliárd forintot kezeltek. A hagyományosan lakossági termékeknek számító (pénzpiaci, garantált és rövid kötvény) alapokon belül csak az ingatlanalapok tudtak friss tőkét vonzani. Friss tőke érkezett viszont az intézményi befektetők jóvoltából a kockázatosabb (részvény, származtatott) alapokba, míg a lakossági befektetők februárban is inkább visszaváltottak.
A nyilvános nyíltvégű értékpapír-alapok továbbra is az összvagyon többségét (57,9 százalékát) adják, bár az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon februárban 0,6 százalékkal csökkent. A vizsgált időszakban összesen több mint 20 milliárd forintot vontak ki a befektetők az alapokból, a piaci teljesítmények viszont 6,5 milliárd forinttal növelték a befektetések értékét.
A BAMOSZ adatai szerint a hazai és a fejlett részvénypiacok január után februárban is emelkedtek, míg a fejlődő piacok ismét estek, ami a forint erősödésével együtt a részvényalapok (elsősorban az ázsiai alapok) forintban mért hozamait összességében ismét negatív irányba mozdította. A képet torzítja a folytatódó jelentős intézményi átrendeződés is a nyilvános alapokból a zártkörű alapok felé. A 79 nyilvános részvényalap vagyona februárban 3,3 százalékkal, 400 milliárd forint alá csökkent.
A pénzpiaci alapok esetében februárban újrakezdődött az előző év végén tapasztalt visszaváltási trend, így ezek vagyona 0,5 százalékkal csökkent. Összesen 11,2 milliárd forint távozott az alapokból, de 3,8 milliárd forint hozam keletkezett rajtuk, így a hónap végén a teljes vagyon 1 376 milliárd forintra csökkent. A legnépszerűbbek az euróövezeti likviditási és pénzpiaci alapok voltak, de a dollár likviditási és a levás pénzpiaci alapokba is új befektetés érkezett. (Leggyorsabban a dollár alapú likviditási alapok vagyona nőtt.) A hónap vesztesei ismét a forint alapú likviditási és pénzpiaci alapok voltak, ezekből együttesen 15,5 milliárd forintot vontak ki a befektetők - olvasható a BAMOSZ közleményében.
A 30 kötvényalap vagyona 1,1 százalékkal, 303 milliárd forintra nőtt, aminek oka a rövid kötvényalapok esetében a folytatódó tőkekivonás lassulása és a nem hazai hosszú kötvényalapok tőkevonzása mellett a februári hozam volt.
Valamelyest javult a kép a garantált alapok piacán, miután februárban több új alap indult, mint ahány lejárt, és a hozamok ellensúlyozni tudták a csekély mértékű tőkekivonást. A vagyon februárban 0,3 százalékkal nőtt, mivel a piaci teljesítmények 1,3 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát, bár az alapokból összesen százmillió forint távozott.
Bár a tőkevonzás hónapról hónapra csökken, de továbbra is gyarapodik az ingatlanalapok vagyona. Ezek a termékek februárban 620 millió forint friss tőkét vonzottak, és további 1,7 milliárd forint hozamot termeltek. A 22 ingatlanalap vagyona összességében 0,4 százalékkal nőtt, így az a hónap végén 429 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 11 százaléka.
A kisebb alapkategóriák alapjában pozitív képet mutattak. A 43 vegyes alap vagyona 0,6 százalékkal, 132 milliárd forintra nőtt. A 17 egyéb alap vagyona bővült ismét a leggyorsabban februárban – 8,1 százalékkal, 40 milliárd forintra. A 33 nyilvános származtatott alap vagyona a hónapban 6,2 százalékkal, 102 milliárd forintra nőtt.
Februárban egy zártkörű kötvényalap megszűnt, egy másik viszont elindult, és a 45 zártkörű értékpapíralap vagyona a hónapban 5,3 százalékkal nőtt. Az alapokba februárban közel 31 milliárd forint érkezett, elsősorban a részvényalapokba, és részben a nyilvános részvényalapoknál jelzett átstrukturálás következtében - derül ki a BAMOSZ tájékoztatójából.
Privátbankár