Annak ellenére, hogy a megkérdezettek 32 százaléka nyilatkozott úgy, hogy állása bizonytalan és bármikor megszűnhet, továbbá 7 százalékuk várja azt, hogy egy éven belül új állás után kell néznie, a kétharmaduk nem is hallott a tartós jövedelem-kiesés esetén segítséget nyújtó jövedelempótló biztosításról, amely a jövedelemmentes időszakban is biztosítja a családi hitelek törlesztését és a számlák befizetését. Mindez annak fényében érdekes, hogy a megkérdezettek 47 százalékának hosszútávú hitele van.
Sokan egy hónapot sem bírnának
A PBA Praeventio Biztosításközvetítő Zrt. saját ügyfelei körében végzett legutóbbi kutatása szerint a válaszadók 27 százaléka már volt két hónapnál több ideig munkanélküli, és csaknem egyharmaduk jövedelemkiesés esetén 1 hónapnál sem bírná tovább fenntartani a család életét, s hasonló azok aránya, ahol maximum 3 hónapra elegendő a tartalék.
Vass Gábor, a PBA Praeventio szakmai vezetője szerint a jövedelempótló vagy az „ismertebb” nevén „munkanélküliség” biztosítás abszolút nem kelendő: a Magyar Biztosítók Szövetségének adatai szerint tavaly a „különböző pénzügyi veszteségekre” kötött biztosításból (ennek része a jövedelempótló is) mindössze 1011-et kötöttek 2013-ban összesen 1,9 milliárd forint értékben.
Szigorú feltételek
A termék népszerűtlenségéért az is felelős, hogy az igénybevételhez több feltételnek kell megfelelni. A biztosítás munkanélküliség, tartós betegség vagy baleset miatt jövedelem-kiesés esetén fix kiegészítő juttatást, halálesetkor egyösszegű térítést nyújt. Összege a szerződés megkötésének ideje alatt nyilvántartott nettó bérnek legfeljebb 70 százaléka lehet.
A biztosítás összege maximum hat hónapon keresztül jár az arra jogosult személynek. Nem jár a térítés, ha munkaszerződést közös megegyezéssel bontották fel vagy a munkavállaló mond fel a munkahelyén. Korlátozó feltétel, hogy nem köthet ilyen biztosítást az a személy, akit az utóbbi három évben munkanélküliként vették nyilvántartásba, valamint jelenlegi munkáltatójánál nem áll legalább egy éve folyamatos, legalább heti 30 órás alkalmazásban.
Nem telik rá
Megítélésünk szerint a munkanélküliség-biztosítással kapcsolatos legnagyobb probléma, hogy leginkább annak a körnek szólna, amelyik már ma is kifeszített, így viszont a szolgáltatás díja sok esetben számukra kigazdálkodhatatlan. A fentiek miatt hiába kérdeznek rá pl. az áruvásárlási hitelnél az ügyfélnél arra, hogy akar-e kötni biztosítást, a válasz szinte mindig: nem.