Világszerte évente közel 1,3 millió ember veszíti életét, és több mint 50 millióan sérülnek meg közlekedési balesetben. November harmadik vasárnapja a közlekedési balesetek áldozatainak emléknapja.
Az összes ilyen eset 31 százalékában 15 és 29 év közöttiek az áldozatok, ez évente több mint 400 000 halálesetet jelent. Ezt a tényt az egyes országok gazdasági fejlettsége sem befolyásolja, az Allianz kutatásai szerint a halálos kimenetelű közlekedési balesetek fiatalokat érintő hányada csak csekély eltéréseket mutat, a legszegényebb és leggazdagabb országok közt is csak öt százalék van. A jobb anyagi helyzetben álló államokban a legritkábbak a tragédiák.
Az Egészségügyi Világszervezet idén már a nyolcadik leggyakoribb halálokként sorolja a közlekedési baleseteket, és a jelenlegi tendencia alapján úgy tűnik, hogy ez az arány 2030-ra csak romlani fog.
A tanulmány szerint a balesetek fő oka a legtöbb esetben a gyorshajtás, az alkoholfogyasztás, a biztonsági öv viselésének elhanyagolása és a járművek műszaki meghibásodása; míg a legnagyobb veszélyt a fiatal sofőrökre a gyakorlatlanság és a túlzott önbizalom jelenti.
Európában egyértelműen az egyértelmű legbiztonságosabb Svédország, ahol százezer emberre mindössze három baleset jut. Világszinten a legtöbben a Dominikai Köztársaságban, Thaiföldön és Venezuelában vesztik életüket.