"Klasszikus SZTK-jelenettel" melegítette a megjelent újságírókat a vezérigazgató a prezentációjára, az állami ellátórendszertől jól elkülönülő, kizárólag magánegészségügyi szolgáltatókra épülő csomagot kínál ügyfeleinek a Signal 2013 januárjától, elsősorban a járóbeteg-ellátás területén. A Signal tehát a magánegészségügyi piacra lép be, és megpróbálja megcélozni a vidéki magánegészségügyi szolgáltatókat is, ott ugyanis van mit behoznia ennek a szektornak. A Signal ezzel más utat választott, mint a legtöbb versenytársa, ugyanis nem a megmaradt állami kapacitásokra "repül rá". Kálózdi Tamás szerint az a terület, ahol az egészségügy és az állam összeér, kevésbé transzparens egyelőre, így a biztosító tudatosan döntött úgy, hogy egyelőre nem szerződik le állami fenntartású intézményekkel.
Takács Zoltán szerint nem véletlen, hogy a fekvőbeteg-ellátás egyelőre kimaradt a szolgáltatási körből, ez az a kevésbé szabályozott terület, ahol például sok orvos állami eszközökkel dolgozva, állami intézményben tart magánrendelést, nemcsak a finanszírozási háttér, de a paraszolvencia miatt is problémás, ahol a magán- és állami szektor nem válik el élesen egymástól - utalt rá Takács. A Főnix-MED ezért ügyel rá, hogy a két területet élesen elválassza egymástól, ez igaz a gyógyszerfelírásokra is (ezekre a biztosítás nem terjed ki amúgy). A járóbeteg-ellátásban ráadásul ma már több az olyan praxis, amely csak magánrendelőben működik.
A szolgáltatás másik fontos része a Signal call centerére épülő betegirányító rendszer lesz, a biztosított ügyfelek a megfelelő magánorvosi intézetben kapnak ellátást, számla ellenében, a biztosító direktben állja a cechet, az ügyfélnek mindezért egy fillért sem kell fizetnie.
A piac új szereplője
Az új üzletág, a MediCall elsősorban a cégeket célozza, csoportos biztosítást kínálva nekik, a kkv-któl a nagyvállalatig, a Signal szeretné, hogyha az ilyen jellegű biztosítások beépülnének a béren kívüli juttatások rendszerébe. Elsősorban tehát a munkáltatókat célozza meg a német cég, melynek anyavállalata, a Signal Iduna bízik abban is, hogy a Magyarországon működő német cégeket az ügyfelei között tudhatja majd.
A MediCall rendszerében 3 fajta csomag köthető majd meg, ami újdonság a piacon, hogy a biztosítási csomagok és szolgáltatások egyedi igényekre szabhatóak, a nagyobb vállalatok jelezhetik plusz igényeiket is. . A Signal a Főnix-MED-del közös call-centert működtet majd, és hasonlóan ezekhez a termékekhez itt is lehet majd másodlagos orvosi véleményt kérni.
A Signal országos lefedettséget épít ki a partnereivel, csak magánklinikák léphetnek majd be a hálózatba egy, az anyacéggel egyeztetett kritériumrendszer alapján. Hasonlóan a piac más szereplőihez a Signal is nagy hangsúlyt fektet egy szűrőprogramra, ezért hamarosan egy Signal-kamion is az útjára indul, a biztosító már régóta támogatja Magyarország Egészségügyi Szűrőprogramját.
Minél messzebb az államtól
Dr. Takács Zoltán Lantos Csabával 3-3,5 évvel azelőtt szervezte át a céget, mely addig főleg betegszállítással foglalkozó kis egészségügyi szolgáltató volt. A cég azonban 21 évvel ezelőtt indult, azóta a piacon van, 1997-től az eredeti, dán tulajdonosok kiszálltak a vállalatból, csalódtak a magyar magánegészségügyben rejlő potenciálban, kivonultak. A cég azóta a második legnagyobb a piacon, árbevétele tavaly 1,8 milliárd forint volt, jövőre 2 milliárd forint felett lesz, a foglalkoztatás-egészségügyben piacvezető: 60 ezer embert lát el a legnagyobb hálózat, több mint 100 ponton az országban. A szolgáltató szakemberei hívásra házhoz is mennek, nemcsak saját ambulanciáikon látják el a pácienseket (egyelőre csak Budapest vonzáskörzetében).
A Főnix-MED folyamatosan vonul ki az állami ellátórendszer és az OEP égisze alól. Két évvel ezelőtt először adtak vissza például szerződést az állami egészségpénztárnak.
"Az infarktust nem csak gyógyítani, megelőzni is kell"
A közfinanszírozott betegellátás szétzilálódott, a Signal Medicall ebben is erős versenytársa lett az államnak. 60 mentőautójukkal, három telephelyről indulnak ki (Budapest, Debrecen, Miskolc). Dr. Takács Zoltán szerint az állami betegútmenedzsment méretéből adódóan nem lehet olyan hatékony, mint amit a magánszolgáltatók biztosíthatnak.
A cég rendelkezik egy kardiológiai rehabilitációs központtal, ami erősen támogatja a prevenciót is, mint Takács megjegyezte, "nekünk az is fontos, hogy az ügyfelek ne kapjanak infarktust, előzzük meg, ha lehet". A kastélyszállóban berendezett központban sok olyan prevenciós eljárást is alkalmaznak, amit az országban máshol nem.
50 ezer forinttól 300 ezerig terjed a paletta
50-200 ezer forintig terjed a biztosítás ára, de a kiegészítőkkel együtt akár 300 ezerig is felmehet. A minimum 15 főt foglalkoztató cégek már vásárolhatnak ilyen terméket, előzetes orosi vizsgálat nem lesz, de a biztosító felméri, hogy az ügyfelek, milyen munkakörben dolgoznak. Az alapcsomag 50 ezer forint lesz, de a Signal folyamatosan tervezi még kiegészítőbiztosítások bevezetését.
Kálózdi Tamás szerint annál inkább tudják majd standardizálni az árakat, minél nagyobb cég lesz az ügyfél. A vezérigazgató szerint elégedettek lesznek, ha több ezer ügyféllel tudnak indulni az 50 milliárdos díjbevételűre taksált piacon. Kálózdi szerint, ha jövőre elérik a milliárdos tételt a piacon, az már jó eredménynek számít, a Signal konkrétabb tervet nem mondott, több száz milliós saját bevételt tervez. Signal szerint az egyéni ügyfelek felé is nyitnak később, az ő becsatornázásukat felgyorsíthatja, hogy az egészségpénztárak befizetéseiből is finanszírozhatóak lesznek az ilyen jellegű biztosítások.