Bár van olyan társaság, amelyik a tavalyi árszint közelében hagyta tarifáit, néhány szereplő átlagosan 15-20 százalékkal is emelte díjait. Az átlagos díjnövekedés mértéke azonban ennél kisebb lehet: a Netrisk a kampányban a nála kötött új szerződések átlagdíját 12 500 forint körüli szintre várja, szemben a tavalyi 11 300 forintos mértékkel.
Ki úszhatja meg a díjemelést?
A díjnövekedést az idén is elsősorban a kármentesen vezető autósok, illetve azok tudják ellensúlyozni, akik egyidejű casco- vagy lakásbiztosítás megkötésével akár jelentős mértékű együttkötési kedvezményt tudnak elérni - véli Sebestyén László, a Netrisk.hu vezérigazgatója.
Jelentős strukturális változás a korábbi tarifákhoz képest nem tapasztalható, meghatározó hatású új kedvezményt a biztosítók nem alkalmaznak. A nemzetközi szállítmányozással foglalkozó cégek járművei számára az idén megjelent egy új, eurós díjfizetéshez kapcsolódó kedvezmény. A személyautók esetében ugyanakkor az együttkötési kedvezményen kívül idén is elsősorban az éves díj egyösszegű befizetésével, bankszámláról történő fizetésssel, illetve elektronikus kommunikáció vállalásával érhető el a legnagyobb mértékű kedvezmény a Netrisk összeállítása szerint (ezek mértéke egyenként a 10, de esetenként akár a 25 százalékot is elérheti, ugyanakkor a biztosítók általában 25-50 százalék közötti értéken kedvezményplafont érvényesítenek).
Balesetet okoztál? Akkor szevasz
A bónuszbesorolást is érintő kárt okozók továbbra is nem kívánt ügyfélnek számítanak: számos biztosító az ilyenkor megszokott, két szintet érintő bónuszvesztés mellé jelentős, akár 100 százalékot is meghaladó pótdíjat is terhel ezekre az ügyfelekre, akiknek a megajánlott új díja így a korábbinak akár két-háromszorosa is lehet.
Mikor kapok ajánlatot?
Mostani biztosítónktól díjértesítő leveleknek törvény szerint november 11-éig (legkésőbb az évforduló előtt 50 nappal) kell megérkezniük az ügyfelekhez, akiknek ezen információk ismeretében legkésőbb december 1-je éjfélig van lehetőségük jelenlegi szerződésük felmondására. Fontos tudni azt is, hogy a kampányban érintett mintegy 2 millió autós közül azok, akik díjkedvezmény fejében korábban elektronikus kapcsolattartást választottak, a díjértesítőt ne a postaládájukba, hanem a biztosító számára megadott e-mailcímre várják.
Mikor kalkulálhatunk?
A Netrisk azt ígéri, már vasárnap délutántól elvégezhető lesz a díjak teljes körű összehasonlítása.
Még így is nagyon keveset fizetünk
Az európai statisztikák szerint Magyarországon a kgfb-átlagdíj a legalacsonyabb Európában - állítja a MABISZ közleménye. A magyar piaci átlagdíj 64 euró, miközben Olaszországban 436, Belgiumban 306, Németországban 228, Görögországban 267, Romániában 115, Lengyelországban pedig 103 euró az éves kötelező biztosítás átlaga. A magyarországi átlagdíj az idén - az első féléves adatok alapján - 19 887 forint volt. Ennek az olasz tarifa csaknem a hétszerese, a belga csaknem az ötszöröse, míg a németek 3,5-szer ennyit fizetnek a kötelező biztosításért.
Miért drágul a kötelező? A díjemelés immár szükségszerű, mivel az elmúlt években kritikus szintre emelkedtek a károkkal kapcsolatos költségek – már a felügyelet is figyelmeztetett a jelenlegi díjszint tarthatatlanságára. A díjemelés másik indoka az lehet, hogy az autósok több mint fele már eleve nem érintett a novemberi kampányban, hiszen aki 2010 január elsejét követően vásárolt autót, már a vásárlás időpontjában vált kötelezőt, nem a naptári év kezdetekor. A csökkenő potenciális ügyfélkör szintén csökkentheti a biztosítók kedvét a nagy versenyre – bár a piaci szereplők évről-évre ezt mondják, s mindig akad társaság, aki „alávág” a díjaknak. Korábbi körképünkben a piaci szereplők épp ettől tartottak. |