Magyarországon a lakások 70%-a rendelkezik biztosítással. Az elmúlt két-három évben azonban csökkent a számuk, melynek legfőbb oka, hogy a válság miatt a lakosság a biztosítási díjakon is elkezdett spórolni. Ez különösen nagy problémát jelenthet a társasházak esetében, ha például egy több lakást érintő kár keletkezik.
Egy csőtörés miatt az emeleteken átfolyó víz elárasztja a lakásokat, közös helyiségeket, és ha ilyenkor az egyik lakásnak nincs biztosítása, az a többiek kárrendezését is elnyújthatja, illetve a közös költségből kell majd megfinanszírozni a helyreállítási költségnek a biztosítással nem rendelkezőre eső részét.
Kedvezőbb a helyzet, ha minden érintett lakás rendelkezik biztosítással, de más-más biztosítónál - ilyenkor ugyan nehézkes lehet a biztosítókkal az egyeztetés, a kárviselés arányának meghatározása, ami elhúzhatja a kifizetést.
Csőtörés. üvegtörés, természeti csapás
A Generali Biztosítóhoz tavaly csaknem 80 ezer káresetet jelentettek a többlakásos épületbiztosítás keretében. A társaság adatai szerint 2012-ben a káresetek több mint felét (54%) tette ki a csőtörés, csőrepedés, a második leggyakoribb káresemény az üvegtörés volt (16%), míg a harmadik helyre az elemi károk kerültek (9%).
A kárkifizetések tekintetében ugyancsak a vezetékes víz károk szerepelnek első helyen, ezek az összes kifizetés kétharmadát teszik ki (több mint 2 milliárd forint), míg ezt az üvegkárok követik (csaknem negyedmilliárd forint), végül tűzkárokra közel 200 millió forintot fizetett a biztosító.