Volt évtizedekkel ezelőtt egy lengyel rajzfilmsorozat, amelyben egy kislány egy varázsceruzával rajzolt valamit, ami utána valóságos dologgá vált. Most a mesén a sor, hogy valósággá váljon.
Az amerikai University of Maine kutatói ugyanis egy ház építésére is alkalmas, hatalmas 3D-nyomtatót mutattak be. Az egyetem állítása szerint ezzel megdöntötték saját korábbi rekordjukat ezen a téren. Az új nyomtató négyszer nagyobb, mint a korábbi világelső, amelyet szintén ők fejlesztettek ki.
A Factory of the Future 1.0 (FoF 1.0) névre keresztelt berendezés a BBC összeállítása szerint képes akár 29 méter hosszúságú tárgyak „megrajzolására” három dimenzióban. Ez megfelel egy-két bálna méretének. Szakértők szerint ezzel együtt nem valószínű, hogy az emberek hamarosan áttérnek a 3D-s házépítésre a jól bevált tégla, malter és a beton használata helyett.
Masszából dolgozik
Valószínűbb, hogy az olyan gigantikus nyomtatókat, amilyet Maine-ben is bemutattak, inkább helyreállítási munkáknál használják majd fel – véli Eujin Pei, az angliai Brunel University építéstudományi professzora. Az egyik lehetőség a műemlékek élethű újraalkotása a rendelkezésre álló információk számítógépes feldolgozása alapján. A másik a természeti csapásokban megrongálódott házak helyreállítása.
A kutatók ennél jelentősebb lehetőségeket vizionálnak. Úgy vélik, hogy berendezésük idővel alkalmas lesz megfizethető árú lakások építésére, valamint hidak, hajók és szélturbinák létrehozására. Az otthonteremtéssel részt vállalhat Maine állam lakásproblémáinak megoldásában. A gép óránként közel 230 kilogramm anyagot tud átalakítani masszából használati tárggyá.
Az egyetem azt is reméli, hogy túl tud lépni a 3D-nyomtatók legfőbb hiányosságán, nevezetesen azon, hogy műanyagból dolgoznak. Maine állam gazdag erdőkben, jelentős a faipar, amelynek hulladékát reményeik szerint valahogy bedolgozhatják a berendezésben feldolgozott alapanyagok közé. Pei szerint ennek hátránya, hogy ezek nem igazán tartósak.
A hadsereg is beszállt
A 3D-s nyomtatás elvileg hulladéktermelés nélkül dolgozik, bár bizonyos alapanyagait a szennyeződés miatt nem feltétlenül lehet tetszés szerint újrahasznosítani. Ugyanakkor járulékos haszna ennek a módszernek, hogy mivel először mindent számítógépen terveznek meg, egy lakás esetén előre ki lehet találni, hogyan lehet az a leginkább energiatakarékos.
Az FoF 1.0-t részben az Egyesült Államok hadseregének támogatásával hozták létre. Az nem derül ki, hogy a sereg is lakásokat akar-e vele építeni vagy valami mást. Ahogy az ma már lényegében elvárás, a mesterséges intelligencia is közreműködött a tervezésben, annak ellenére, hogy neki nincs szüksége lakásra.