A gazdasági válság mellett az adminisztráció egyszerűsödése és az azonnali beszedési megbízás jogintézményének megszűnése miatt is növekedett az elmúlt négy évben a végrehajtási ügyek száma, így a szokásoshoz képest még mindig a duplájával kell számolni évente Magyarországon. Pozitív jel azonban, hogy 2012 utolsó negyedévében valamennyivel lelassult a növekedés és emelkedett az ügyintézés hatékonysága - mondta Császti Ferenc, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara ügyvezető alelnöke.
Néhány hét alatt jogerőre emelkedhet egy ügy
2010-ben a világon elsőként indult el nálunk az elektronikus fizetési meghagyás rendszere, majd 2012. szeptember 1-jén kezdte el működtetni a Magyar Végrehajtói Kamara a Végrehajtási Iratok Elektronikus Kézbesítési Rendszerét, mely hatására gyorsabbá és hatékonyabbá vált a jogi eljárások indítása. Míg a rendszer előtt hónapokat kellett várni egy ügy jogerőre emelkedéséré, ma már ez az idő lerövidült néhány hétre.
Nyilvánosabbá váltak az árverések
Mindezek mellett azonban egy lassulás is megfigyelhető az ügyintézésben, mivel 2012. szeptember 1. óta az ingatlanokat kizárólag elektronikus úton lehet elárverezni. Ennek célja, hogy a végrehajtási árverezéseket minél nyilvánosabbá tegye, illetve minél több árverező tudjon részt venni a folyamatban, és így egy sokkal reálisabb vételár alakuljon ki.
Lassabb és drágább lett az ügyintézés, de van egy nagy előnye, hogy lecsökkent az árveréseken az összebeszélés lehetősége. Összességében pozitív tendenciaként értékelhetjük, hogy a számokat tekintve 2012-ben növekedett a végrehajtási ügyintézés hatékonysága, mivel 478 ezer új végrehajtási ügy érkezett, de 561 ezer ügyet sikerült lezárni is.