Nem régiben írtuk meg, hogy több észak-amerikai nagyvárosban elkezdték bontani a rosszul kihasznált irodaházakat és egyes üzletközpontokat. Helyükre raktárakat és elosztó központokat építenek a pénzes befektetők. Az elmúlt napokban pedig arról jött összesített adat, hogy 2021 első felében szuperszonikus sebességgel kilőttek a befektetések: 44,2 milliárd dollár értékben cseréltek gazdát különféle kereskedelmi ingatlanok, ez nem kevesebb mint 400 százalékos emelkedés a tavalyi azonos időszakhoz képest. Vagyis a befektetők elkezdték szépen felvásárolni a bajba jutott ingatlanokat és cégeket.
A magánbefektetők, a szabályozott tőzsdei ingatlanbefektetési társaságok (REIT) és nagy ingatlanügynökségek jól kihasználják, hogy továbbra is alacsonyan vannak a banki hitelkamatok és a Fed nem is szándékozik emelni a központi kamatlábat. A portfóliókat most kiválóan lehet olyan eszközökkel bővíteni, amik futószalagon szállítják a jövedelmet.
Az S&P 500 cégei mindig is iránymutatóak voltak a tekintetben, hogy éppen merre tart az amerikai gazdaság. Most júliusban eszközeik közül a készpénzállomány a szokásos, hosszú távon jellemző 3,8 százalékkal szemben 6,3 százalékon állt, ez rendkívül magas mutató. Egyre csak gyűjtögették a készpénzt, sok elhalasztott vásárlásuk is van, nyilván arra vártak, hogy még olcsóbban juthassanak hozzá bizonyos ingatlanokhoz és más vagyonelemekhez – írta a bisnow.com üzleti hírportál.
A jegybank szerepét betöltő Fed kitartó álláspontja tehát eleve megkönnyíti a felvásárlásokat. Közben még vonzóbb befektetési célponttá váltak az ipari ingatlanok, a társasházak és az élettudományokat kiszolgáló speciális ingatlanok. A lakásárak például 12 százalékkal voltak magasabban idén júliusban, mint egy évvel ezelőtt, de az ipari ingatlanok is megdrágultak, azoknál 9,8 százalékot mért a Real Capital Analytics nevű elemző cég.
Külön is megnézték, hogy miként szerepelt mostanában a kiskereskedelem és a kiskereskedelmi ingatlanok. Nos az áruforgalomban az árak 3,2 százalékkal emelkedtek június óta, közben egymás után jelentettek vállalati összefonódásokat ezeken a területen, hogy a gazdaságosabb üzemméret előnyeit kihasználhassák.
Példának említik a Kimco Realty és a Weingarten Realty egybekelését, az így létrejött óriáscég éves forgalma kicsit több mint 20 milliárd dollár. A fúzióval 559 darab, jobbára egy nagyobb szupermarket által vezetett üzletközpont került egy kézbe, a bruttó bérterület 10 millió négyzetméter. Ennél kisebb ügylet volt a Kite Realty Group és a Retail Properties of America nevű vállalatok múlt havi egyesülése. Ott egy évi 7,5 milliárd dolláros forgalmú cég jött létre. A birtokukban lévő 185 üzletközpontban bruttó 3,2 millió négyzetméternyi területet lehet bérbe adni.
Nagy dobás itthon
Magyarországon az egyik nagy figyelmet érdemlő tranzakció idén februárban történt: az AKKO Invest Nyrt. 18,5 milliárd forintért megvette a WING Csoporthoz tartozó NEO Property Services Zrt-t, amelyik az ingatlanüzemeltetési szektorban meghatározó szereplő. A NEO 2019-ben 23,3 milliárd forintos árbevételt és 1,5 milliárd forintos EBITDA-t ért el, az előzetes adatok alapján a vállalat 2020-ban is folytatta a növekedést, árbevételét 2015 óta közel megduplázta, és a jövőben az organikus növekedés mellett akvizíciókat és új szolgáltatások bevezetését tervezi. A tranzakciót az AKKO saját és banki forrásból fedezte.
A zsíros amerikai alapok és tőkealapok külföldön is igyekeznek elkölteni a felhalmozott pénzt. A Clayton Dubilier & Rice LLC (CD&R) amerikai befektetési társaság 7 milliárd fontért megveszi a brit Morrisons kiskereskedelmi hálózatot. A Wm. Morrison Supermarkets Plc, amely a negyedik legnagyobb a brit kiskereskedelmi vállalatok közül, pénteken azt közölte: visszautasították az eddig biztos befutónak tekintett Fortress Investment Group LLC ajánlatát. A hoppon maradt befektetési cég a SoftBank Group Corp. japán távközlési és internet szolgáltatóé. A Morrisons és a CD&R megállapodása értelmében az amerikai befektetési vállalat 285 pennyt fizet minden Morrisons részvény után, ami 2,1 százalékkal felülmúlja a brit kiskereskedelmi cég részvényének csütörtöki záróértékét a londoni értéktőzsdén. A Fortress 272 pennyt ajánlott.
Egyes vendéglátó és egészségügyi szektorban tevékenykedő cégek is fantáziát látnak a felvásárlások útján való terjeszkedésben. Erre példa a Ventas nevű REIT, amelyik júniusban 2,3 milliárd dollárért megszerezte a magán idősotthonokat tulajdonló, egyébként rekord alacsony foglaltsági mutatókkal bíró New Senior Investment Group céget.
A Hyatt Hotels Corporation bejelentette, hogy végleges megállapodást kötött egy vezető luxusüdülő-kezelési, utazási és vendéglátási szolgáltatásokat nyújtó vállalatcsoport, az Apple Leisure Group (ALG) készpénzben történő felvásárlásáról 2,7 milliárd dollárért. Az ügylet zárására várhatóan 2021 negyedik negyedévében kerül sor. Mark Hoplamazian, a Hyatt elnök-vezérigazgatója fontos eredménynek nevezte, hogy a felvásárlásnak és az eszközértékesítés terén elért 2 milliárd dolláros növekedésnek az együttes hatására átalakul a vállalat bevételi profilja és várakozásaik szerint 2024 végére a Hyatt bevételeinek 80 százaléka díjalapú bevétel lesz.
Mások inkább ingatlanfejlesztőket szemelnek ki maguknak. Így történt a Blackstone-nal, amelyik hatmilliárd dollárt költött a Home Partners megvételére és 1,75 milliárd dollárt a brit St.Modwen felvásárlására. De ezzel még nem állt le, mert 6,7 milliárd dollárért bekebelezte a data centereket tulajdonló OTS Realty Trust céget. A Blackstone párban is tud nagyot dobni, ugyanis a Starwood Capital Grouppal közösen megvásárolták az Extended Stay America hotel láncot mintegy hatmilliárd dollárért. A brit célpontok közül a modul munkahelyeket és lakásokat fejlesztő Modulaire Group nagyon megtetszett a Brookfield Asset Management-nek, meg is vette közel 5 milliárd dollárért.
Az ügynökségi fronton is zajlanak a fejlemények. A magyar piacon a magyar Eston Internationalon keresztül jelen lévő Savills megvette a T3 Advisors nevű tanácsadó céget, amelyik az élettudományoknak helyet adó ingatlanok nagyobb bérlőit képviseli. A nálunk már több évtizede működő globális CBRE vállalat egyenesen egy befektetési bankot (Union Gaming) vásárolt, de nem közölték, hogy mennyiért. A vevő előzőleg is nagy étvágyú volt, ingatlanos proptech céget, co-working irodák üzemeltetőjét is vásárolt.