4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy friss elemzés szerint kettősség rajzolódik ki a lakáspiacon, ami az értékesítési időt illeti: az elmúlt 2 évben gyorsabban keltek el a lakások és a családi házak mint az idén, de nyár végére lerövidült az eladási idő januárhoz képest. Az országos átlagban az idén 110 nap kell egy lakóingatlan eladásához, de nagy különbségek vannak a különböző régiók és lakástípusok között. A leggyorsabban a panelek találnak gazdára.
Eladó lakást hirdető felirat egy debreceni társasház előtt (Forrás: MTI Fotó, Czeglédi Zsolt)

Lassabban kelnek el a lakások és a családi házak a piacon, mint 1-2 évvel ezelőtt, ugyanakkor az idén nyár végére lerövidült az eladási idő januárhoz képest - derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből. Az idei adatok szerint országos átlagban 110 nap kell egy lakóingatlan, azaz egy lakás vagy családi ház eladásához. Ezzel szemben 2016-ban 84 nap, egy évvel korábban pedig 76 nap is elég volt.

Lassuló értékesítés, nyári élénkülés

Számolj velünk!

Segítünk megtalálni a legjobb lakáshitelt és lakástakarékot gyorsan és egyszerűen!
A bankok legjobb ajánlatait itt találhatod >>

Bár többéves távlatban egyértelműen lassabbá vált a lakáseladás, idén évközben némi gyorsulást figyeltünk meg. Januárban ugyanis még 120 nap volt az átlagos eladási idő, de ez nyár végére 9-10 nappal rövidült. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta: „Az, hogy az évről-évre növekvő értékesítési több dolognak köszönhető. Egyrészt a válságot követő években a lakáspiacon hirtelen jelentek meg a vevők, mert sokan az elhalasztott vásárlásokat tudták le. Emiatt gyorsan túl lehetett adni a lakásokon. Közben pedig a vásárlók is egyre jobban megnézik, mit vesznek. Az ingatlanpiaci drágulás ugyanis sok ingatlannak az árát olyan szintre emelte, amelyen már egyszerűen szűkebb a potenciális vásárlók köre.” Az idei nyári élénkülés és a rövidülő értékesítési idő a szakember szerint egyértelműen a lakáshitelezés felfutásának köszönhető.

Napok, városok, községek

Az ingatlan.com elemzése szerint az országos adatokon belül jelentős különbségek vannak az értékesítési időben. A leggyorsabban a fővárosban lehet eladni a lakóingatlanokat. Egy budapesti lakás eladásához 80 napra van szükség az ingatlan.com adatai szerint, míg tavaly 66, 2015-ben pedig 58 nap kellett ehhez.

Szintén viszonylag gyorsan gazdára találnak a megyei jogú városokban lévő lakóingatlanok. Ezeknél azonban alig változott az eladási idő: az idén 87 nap alatt keltek el, ez 1, illetve 4 nappal hosszabb időt jelent, mint a 2016-os és 2015-ös átlag. A községek esetében az utóbbi években nagyon kitolódott az értékesítési idő. 2015-ben még 128 nap alatt el lehetett adni ezeket a lakóingatlanokat, 2016-ban 183 nap volt az átlag, ami az idén már 225 napra emelkedett. Az ingatlan.com elemzése szerint a településtípusok értékesítési ideje közötti jelentős eltérésből látszik az utóbbi években erősödő trend, hogy a kereslet egyre inkább a nagyobb városokban koncentrálódik.

Panel, tégla vagy családi ház

A lokáció mellett az is nagyban befolyásolja az értékesítési időt, hogy téglaépítésű vagy panellakásról van szó, esetleg családi házról. Budapesten a paneleket adták el leggyorsabban, 55 nap alatt átlagosan. Ezzel szemben a budapesti téglaépítésű lakásoknál 83 nap az átlag, a családi házaknál pedig 140 napot kell várni a vevőre. A megyei jogú városokban a panelekre 57 nap alatt akadt vevő, a téglából épült lakásoknál 86 nap az értékesítési idő, míg a családi házak esetében ugyanez 152 nap.

Vannak olyan eladók is, akik nem saját maguk kívánják értékesíteni ingatlanjukat, hanem közvetítők segítségét veszik igénybe. Az ingatlan.com adatai szerint az ingatlanközvetítők eladási árra vetített nettó jutaléka átlagosan 2,7-3,4 százalék között mozog, de vannak ennél alacsonyabb és magasabb díjak is. Összességében az eladóknak, lokációtól és ingatlantípustól függően érdemes legalább 2-4 hónapot rászánnia az értékesítésre. Természetesen ennél jóval rövidebb idő alatt is el lehet adni egy-egy lakást vagy házat, de akkor az árat az aktuális piaci kínálati szintnél alacsonyabban kell meghatározni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Bombaerős lesz Budafok és még viszonylag olcsó is
Mester Nándor | 2024. november 20. 18:58
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
Ingatlan Csúcson a panelek ára – két számjegyű drágulást mértek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 11:36
Budapesten már az átlagár is ütős, de van, ahol bőven millió felett adnak egy panel-négyzetmétert.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az újragondolt közlekedés segíthet az eladóknak Egerben
Mester Nándor | 2024. november 13. 19:03
Nincs kiugró ingatlanforgalom a hevesi nagyvárosban és lakásberuházások terén is elmarad a hasonló méretű hazai városoktól. A kínálat műszaki szempontból közepesnek mondható, de egyes városrészekben a felújítások után már budapesti szintű a színvonal. Hiányzik azonban az egyértelmű városfejlesztési stratégia, ez gátolja az ingatlanállomány gyors javítását, ám ha megszületik és meg is valósítják, akkor az elhozhatja a nagyobb befektetői kedvet is – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Hova tovább emelni? Kivéreztetik az albérlőket
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 15:59
Budapesten stagnáltak, országosan pedig csökkentek az átlagos lakbérek októberben. Ez a szezonális okok mellett azzal magyarázható, hogy a bérlők már egyre nehezebben tartanak lépést az albérlet-drágulással. 
Ingatlan Meglepő, melyik vidéki városban a legmagasabbak a lakásárak
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 19:16
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik az Otthon Centrum (OC) harmadik negyedéves összegzése szerint.
Ingatlan Mennyire drágább Budapesten bérelni egy lakást, mint Európa más fővárosaiban?
Mester Nándor | 2024. november 6. 18:54
A lakásárak szinte minden uniós országban szép lassan ismét emelkedő pályára álltak. A bérleti díjak ugyancsak meglódultak, mi most az utóbbiakat nézzük meg. Mivel sorozatunk az értékmeghatározási szempontokat vizsgálja, most is ezeket vesszük előre, amikor arról írunk, hogy melyik fővárosban éppen mennyiért lehet hosszú távra kivenni egy lakást.
Ingatlan Még egy adat érkezett arról, hogy mennyire leállt a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:47
2024 I–III. negyedévében 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023. I–III. negyedévitől.
Ingatlan A szállodalobbi az egyetlen nyertese az Airbnb terézvárosi betiltásának
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 17:09
2026-tól nincs rövid távú lakáskiadás a kerületben.
Ingatlan Változhat az otthonfelújítási program
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 16:27
A 2006-ig használatba vett ingatlanokra is kiterjesztenék.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Indulhat a házvadászat a Dunakanyarban
Mester Nándor | 2024. október 30. 18:59
Értékállóságban nem áll rosszul a Dunakanyar, az elmúlt 10-12 évben épített lakások, házak jól tartják magukat, bár nem olyan ütemben drágultak, mint a fővárosiak többsége. Még az árvíz sem tudta fékezni az áremelkedést, s aki egyedi villára vagy felújítandó domboldali házra vadászik, az akár sikerrel is járhat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG