MTI Fotó, Czeglédi Zsolt |
Senki többet, harmadszor?
A nagyon jó elhelyezkedésű és különleges adottságokkal rendelkező ingatlanok esetében már egyre gyakoribb jelenség, hogy az ingatlan árából egyáltalán nem enged az eladó, sőt több vevő aktív érdeklődése esetén az ingatlanközvetítő segítségével licit formájában áron felül értékesíti azt.
Befektetők például kifejezetten keresik a XIII. kerület dunai panorámás lakásokat, vagy a ritkábban elérhető Váci utcai lakásokat, amelyekre az irányáron felül is hajlandók költeni. A lakhatási céllal vásárlók esetében pedig a jól árazott a piacon már olcsóbbnak számító ingatlanok esetében alakulhat ki árverseny.
„2018 első negyedévében több száz lakást értékesítettünk a hirdetési árnál magasabb összegért, ez az adásvételi tranzakciók 4,2 százalékát jelenti a használt ingatlanoknál, ami a tavalyi adatokhoz képest növekvő tendenciát mutat.” – nyilatkozta Benedikt Károly a Duna House elemzési vezetője.
„Az eladók esetében az ingatlan irányárának meghatározása és a vevői ajánlatok kezelése sok esetben okoz gondot, amelyek következtében súlyos anyagi veszteség is érheti az eladót. A szakmai segítség a licit és az alku folyamatában is többszázezer forintot jelenthet a folyamat végén.”
Lehet még alkudozni, de egyre kevesebbet engednek az árból
Felújítsam a lakást, mielőtt eladom? Az eladó lakások 44 százalékát kínálták jó állapotúként a tulajdonosok az elmúlt 10 évben, minden ötödik lakást közepes vagy felújítandó lakásként árulnak Magyarországon. Örök kérdés, hogy vajon érdemes-e felújítani a lakást, mielőtt megpróbáljuk eladni, vagy ilyenkor már fölösleges költeni rá a pénzt? A dilemma most nagyobb, mint valaha >> |
Az alku tekintetében ingatlantípusonként és területenként eltérő eredményeket mutatnak a Duna House piaci adatai. 5%-nál nagyobb mértékű alkuval egyre ritkábban találkozhatunk, sok esetben már csak minimális 1-2%-ot engednek az árból az eladók.
A fővárosi panellakások tekintetében Budán és Pesten is 3%-ot lehetett alkudni az idei év áprilisában, míg vidéken kicsit szerencsésebbek voltak a vevők és így a keleti és nyugati országrészben is 4%-os alkuval lehetett ingatant vásárolni.