Idén januártól lehet pályázni az új otthonfelújítási támogatásra. Jelenleg a gyermeket nevelők veheti igénybe a 3 milliós támogatást és 6 milliós kedvezményes hitelt 2887 kistelepülésen, de a kormány azt is vizsgálja, hogyan terjeszthetné ki ezt a lehetőséget a nyugdíjasokra is. A 2021-2022-es, akkor még országos első programhoz hasonlóan a vissza nem térítendő támogatás mértéke az igazolt felújítási költségek 50 százaléka, de legfeljebb 3 millió forint, abból a munkadíj és anyagköltség 50-50 százalékos arányban számolható el a felújítási munkálatok széles körénél.
Azok a kistelepülésen élő családok, amelyek az első programban már részt vettek, ám akkor nem merítették ki a teljes 3 millió forintos visszatérítési keretet, most ismét pályázhatnak, ám a kincstártól már csak a maradék támogatást kaphatják meg.
Ha nincs önerő, van hitel
A legtöbb érintett gyerekes családnak aligha van 6 millió forintja lakásfelújításra, a kincstár pedig csak utólag fizet. Ezért a program részeként ők egy kedvezményes hitelkonstrukcióból finanszírozhatják az anyagköltséget és a munkálatokat. Ez az első otthonfelújítási programban is így volt, de akkor a kamat fix 3 százalék volt, ezzel szemben most az állami kamattámogatás lesz 3 százalékpontos, és az igénylőknek az e feletti kamatot kell megfizetniük.
A jogszabály maximalizálja a banki hitel ügyleti kamatát, amit az államkötvényhozamokhoz köt. Az ügyleti kamat az 5 éves állampapírhozam 110 százaléka + 1 százalékpont lehet, a kamattámogatás 10 évre jár, és fixen 3 százalékpont, ennek következtében az ügyfél által fizetendő kamat februártól 4,66 százalékos lesz. Januárban még 4,61 százalékos kamattal is fel lehetne venni a hitelt elméletben, csakhogy egyelőre egy bank sem kínálja ezt a kedvezményes kölcsönt, hiába él már a program az év elejétől.
Nem kapkodnak érte a bankok
A Bank360.hu által megkérdezett hitelintézetek közül az UniCredit és a Magnet Bank azt válaszolta, hogy náluk nem érhető el ez a kölcsön, a CIB Bank pedig szabad felhasználású, piaci kamatozású hitelt ajánl az ügyfeleinek lakásfelújítási célokra. (Természetesen személyi kölcsön vagy szabad felhasználású jelzáloghitel a többi banknál is elérhető.)
A válaszoló bankok közül az OTP, a K&H és az Erste jelezte csak, hogy nyújtani szeretné ezt a kedvezményes hitelt az ügyfeleinek. Az OTP-nél február 1-től indul a hitelprogram, amely iránt van már érdeklődés, de egyelőre nem kiugró. A bank felhívja a figyelmet arra, hogy a hitel ügyleti kamata az első és a második évben is változik, ezt követően viszont ötéves kamatperiódusra áll majd át, vagyis az ügyfelek törlesztőrészlete jövőre és 2027-ben is emelkedhet vagy csökkenhet.
A Bank360-nak adott válasza szerint a K&H rövidesen előáll ezzel a hitellel, de a honlapján és a hivatalos hirdetményei között még nem lehet megtalálni az otthonfelújítási támogatáshoz kapcsolódó kölcsönt. Azt viszont a banknál már kiszámolták a hamarosan meghirdetendő konstrukciójukról, hogy 6 millió forint összegű kölcsön esetén, 120 hónapos futamidővel (ami egyenlő a törlesztőrészletek számával), a teljes futamidő alatt 4,66 százalékos kamatláb mellett a kezdeti havi törlesztőrészlet 62 647 forint lesz. 2026 júniusában 3 millió forint otthonfelújítási támogatásból történő díjmentes előtörlesztés esetén 2026 júliustól a havi törlesztőrészlet 27 245 forintra csökken a példaszámítás szerint.
A K&H-nál is tapasztalnak érdeklődést a hitel iránt, ahogy az Ersténél is. Az Erste február 10-től adja majd ezt a hitelt. A vidéki otthonfelújítási kölcsön összege náluk minimum 4 millió, maximum 6 millió forint lehet, a futamidő 5-10 év.
Van másik program is vidékre, de a fővárosra is
A vidéki otthonfelújítási programnál kedvezőbbek a feltételei az uniós forrásból finanszírozott energetikai otthonfelújítási programnak. Ebben 1 millió forintos önrész mellett 6 milliót igényelhet az ügyfél egy legalább 7 milliós beruházásra, amelyből 3 millió forint lehet a támogatás és 3 millió forint a nulla százalékos hitel.
Ezt a támogatást viszont csak meghatározott energetikai felújításokra lehet felhasználni. A Bank360.hu szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy a programnak január 20-tól kedvezőbbé váltak a feltételei: már a 2007. január 1. előtt használatbavételi engedélyt kapott, életvitelszerűen lakott, egy- és többlakásos családi házakra lehet igényelni, míg korábban csak a 1991 előtt épültekre lehetett. A felújítással igazoltan legalább 30 százalékos energiamegtakarítást kell elérni. Ezt hitelt csak az MFB Pont Pluszokon lehet igényelni, amelyek az OTP, az MBH és a Gránit Bank hálózatában találhatók.