A cég Tatabánya, Kecskemét, Szolnok, Eger, Nyíregyháza, Szeged és Pécs esetében is az országos átlagot jóval meghaladó drágulást figyelt meg a kínálati árakban, amikor 2016 és 2017 második negyedéveit hasonlította össze. A sort Heves megye központi városa vezeti a maga 25 százalékával, de a feldolgozóiparban és különösen a járműiparban érintett megyeszékhelyeken is masszív, 20 százalékot meghaladó volt az áremelkedés, ezt közölte az Otthontérkép a Privátbankár.hu-val. Ráadásul a második blokk megépítésének bejelentése óta Pakson is megugrottak az árak.
Ehhez képest Budapest olcsó
Annak, hogy a főváros jócskán elmaradt ezektől az értékektől az az oka, hogy magasabb volt a bázis Budapesten, ahol egyébként az egyes lakótelepek között óriási különbségek vannak. Egyes telepeken akár 25-40 százalékkal az átlag felett találunk lakást, ahogy erről korábban mi is írtunk. Akárcsak Budapesten, az iparvárosokban is egyre kevesebben tudják megfizetni az új vagy újszerű tégla lakásokat, így a figyelem az olcsóbb, de jó állapotú panelek felé terelődött, összegezte Mester Nándor, az Otthontérkép vezető elemzője.
A szakértő szerint az egyetemi városokban (Szeged, Pécs) ehhez hozzájön a diákok támasztotta kereslet, ami a befektetési vásárlások arányát viszonylag magasan tartotta az elmúlt másfél évben. Márpedig a befektetők az 1-2 szobás, egyetemközeli, vagy jó közlekedésű, zömmel panellakásokat keresik, ezeket lehet ugyanis gyorsan, jó áron kiadni.
Meddig tart a drágulás?
Érdekesség, hogy az iparban egyébként főszerepet játszó más nagyvárosokban (Székesfehérvár, Miskolc) lassú volt a drágulás, miközben a lakóingatlanok közül (a családi házakat nem számítva) igen magas a panelek aránya. Ebben a két járműipari központban 10-13 százalékos volt az áremelkedés, ami viszonylag alacsony forgalommal járt együtt.
A vezető elemző úgy látja, hogy a panelek ilyen ütemű drágulása biztos nem tartható az év hátralévő részében és 2018-ban sem. Ugyanakkor az a legvalószínűbb, hogy csökken a különbség a vezető régióközpontok és Budapest között, előbbieknél a kínálati átlagár egyes nagyvárosokban megközelítheti a fővárosi átlagos kínálati ár háromnegyedét is.
Mit hoz a kormány nagy terve?
Bizonytalanságot okoz azonban a kormány által egyelőre nem részletezett visszabontási terv. A paneltömbök többsége ugyanis társasházként működik, így jelenleg teljesen kiszámíthatatlan, hogy jogilag hogyan fogják rendezni az ügyet, ha eltérő lesz a lakók akarata. Ha sokáig fennmarad ez bizonytalanság, az visszatarthat sok vásárlót, akik más körzetekben fognak próbálkozni. Nem segít a dolgon, hogy a kormány egyelőre nem egyeztetett a társasházak vezetőivel sem, erről korábban itt írtunk bővebben. >>>