Az év első 8 hónapjában eddig mintegy 68 ezer ingatlan adás-vétel történt, ami a tavalyi azonos időszaknál éppen 20 százalékkal jobb forgalmat mutat. Nem szabad azonban elfelejteni a tavalyi rendkívül gyenge év eleji piac és a végtörlesztés miatti idei erős első hónapok közti óriási különbséget. Kereslet szempontjából nemcsak az idei év leggyengébb hónapja az augusztus, de az első olyan peiódus is egyben, amely a tavalyi azonos időszakkal összehasonlítva alulmúlja azt.
A budapesti tégla lakások kivételével minden kategóriában magasabb átlagos négyzetméter áron történt az adás-vétel, mint az előző hónapban. Ezzel szemben a fajlagos átlagárak vegyes képet mutatnak, a keleti országrészben például ugyanezért a négyzetméterárért egy hónappal ezelőtt kereken egymillió forinttal kisebb lakásár átlag mutatkozott. A vidéki házak eladói vesztettek a legtöbbet az általuk megadott irányárhoz képest, hiszen a 8 százalékos árváltoztatást követően a már „szokásos”, átlag 10 százalékos vevői alkut is elfogadták. Ehhez képest a paneleknél fele ekkora, 5 százalék volt csak az alku mértéke, illetve a fővárosban az irányárat is csak 2 százalékkal kellett átlagosan csökkenteni.
Kik vesznek és mekkora ingatlant?
Augusztusban a duplájára ugrott az 50-60 év közöttiek vásárlói aránya az egy hónappal korábbi adatokhoz képest, miközben a 40-50 közöttiek épp megfeleződtek. A legerőteljesebb vásárlói réteg 60 százalékkal továbbra is a 20-40 év közöttieké. A vásárlási okokat hónapok óta vezető elsőlakás vásárlók aránya a múlt hónaphoz képest 30 százalékotot javut, most 39 százalékon áll. Az 50-esek vidéken is dupláztak, augusztusban az összes vevő 10 százalékát tették ki.
Az eladói oldalon nagyon komolyan megnőtt a 30-as korosztály aránya, 29-ről 42 százalékra. Augusztusban ők 13,8 millió forintos átlagon adtál el ingatlanjaikat. Emelkedett a nagyobb lakásba költözők aránya, most az eladók 42 százaléka állította, hogy ez állt a tranzakció hátterében. Vidéken a leginkább a kicsi, 20-40 négyzetméter közötti méretkategória vásárlási aránya nőtt, főleg a 100 négyzetméter fölöttiek kárára. Budán szintén a kisebb lakások mutattak növekedett forgalmat - derül ki a Duna House havi összesítéséből.