6p
Sokak szerint csak egy kis stagnálást, mások szerint a régóta várt összeomlást látjuk a londoni ingatlanpiacon. Egy friss elemzés szerint "az ingatlanpiaci apokalipszis négy lovasa" most a Brexit, az olajár, a várható politikai fordulat és a britek eladósodottsága - a híres-hírhedt londoni ingatlanpiaci buborékot elképesztő méretűre fújták, talán most jön el az ideje a kipukkanásnak. Nagyot fog szólni...

Nonszensz: félmilliárdos családi házakban tengetik az életet

Már-már közhelyszámba megy, hogy mennyire elképesztően drágák az ingatlanok Londonban. A városban, amely Európa pénzügyi központjának számít hosszú évek óta, egy átlagos ingatlan négyzetméterára már jó ideje 20 ezer euró fölött van - ez azt jelenti, hogy négyzetméterenként jó 6,5 millió forintot kell kifizetni a lakásokért.

Átlagos lakásár a fővárosokban és a fő pénzügyi központoknak számító nagyvárosokban (EUR/m2) Forrás: Otthon Centrum

Az áremelkedés tempója őrületes volt, az elmúlt két évtizedben, 1995 és 2017 között több mint 500 százalékos volt a drágulás. A home.co.uk adatai szerint 2017 végén egy átlagos ingatlanügyletben 664 ezer fontot kellett kifizetni - ez több mint 235 millió forintot jelent. Egy ikerház egyik feléért több mint 300 millió forintot adtak átlagosan, egy ház átlagára pedig félmilliárd forint Londonban.

Forrás: home.co.uk

37 éves kor előtt nem szülnek a nők a londoni középosztályban

A világ egyik legfontosabb pénzügyi központjában rengeteg a vastag pénztárcájú bankár, és a gyors tempójú áremelkedés a gazdag külföldi befektetők érdeklődését is felkeltette, akik folyamatos kereslettel gerjesztették tovább a folyamatot. Persze egy londoni átlagpolgár nem feltétlenül esik bele egyik kategóriába sem, így számukra az ingatlanvásárlás egyre inkább az elérhetetlen kategóriába esik. Damien Reilly a medium.com-on írt cikkében felhívja a figyelmet: papíron ugyan nagyon gazdagnak számítanak azok, akiknek van egy londoni ingatlanjuk, de a valódi társadalmi folyamatokkal kapcsolatban nagyon beszédes adat, hogy London két kerületében, Chelsea-ben és Westminsterben a kórházi statisztikák szerint az első gyermeküket szülő édesanyák átlagéletkora 37 év - a megélhetés költségei teljesen elszálltak, ennyi idős korra érzik úgy, hogy megalapozták a gyermekneveléshez szükséges anyagi helyzetet.

Az ingatlanpiaci apokalipszis négy lovasa

Reilly összefoglalója szerint bár a londoni ingatlanárak egyelőre stagnálnak, már látszanak a jelei annak a halálugrásnak, ami készülődik: a híradások szerint egyre több ingatlanhirdető kénytelen akár font-százezreket is engedni az eladási árból, ha belátható időn belül meg akar szabadulni londoni házáról. Az okok, amelyek a szakadék szélére vitték az ingatlanpiacot, ezúttal ráadásul nem is bonyolultak: a nagy szavakat nem mellőző cikk szerint a brit főváros ingatlanpiacán az apokalipszis négy lovasa most a Brexit, a beragadó olajár, a baloldali kormány réme és a lakosság eladósodottságának meghökkentően magas szintje.

1. Brexit

A britek távozása az EU-ból nyilvánvalóan könnyen elriaszthatja a lehetséges vevőket. Ki akarna most ingatlant venni Londonban, amikor ilyen sok a kérdés a jövővel kapcsolatban? Azok a nemzetközi befektetők, akik Londonból akarják elérni az Európai Unió piacait, érthetően óvatosak, miközben teljesen valós a veszélye annak, hogy a bankok és pénzügyi szolgáltatók átmenekülnek a kontinensre. A Molior London ingatlanpiaci adatbázisa szerint 20 százalékkal esett a londoni lakóingatlanok forgalma 2017 utolsó negyedévében; nagyjából 15 ezer nemrég átadott luxusapartman nem tudott gazdára találni.

A londoni ingatlantranzakciók számának alakulása a home.co.uk adatai szerint.

2. Olajár

Az, hogy az olajár relatíve alacsony szinten ragadt be, szintén nem túl jó hír a londoni ingatlanpiacnak. Azok a gazdag arabok, akik hagyományosan rengeteg pénzt fektetnek be a brit fővárosban, már nem is annyira gazdagok. Gyakorlatilag az összes Öböl-menti állam komoly költségvetési deficitet görget, jóval kevesebb készpénz áll rendelkezésre ingatlanpiaci befektetésekre, mint korábban. A londoni ingatlanbefektetéseken olyan alacsony hozam érhető el, hogy már egyáltalán nem vonzó cél az arab befektetők számára - ez még akkor is elriasztaná őket, ha nem fogalmazódott volna meg egyébként is a szaúdi vezetés részéről egy olyan követelés a gazdag szaúdiak felé, hogy a külföldi befektetések további pörgetése helyett inkább hozzák haza a pénzüket.

3. A következő kormány szocialista lesz?

Már a fogadóirodák szerint is annak van a legnagyobb esélye, hogy Theresa May után Nagy-Britannia következő miniszterelnökét Jeremy Corbinnak hívják majd. Márpedig egy baloldali, szocialista kormány egészen más alapállással mutatkozik majd be, mint a kőkapitalista mostani: Corbyn például már kilátásba helyezte azoknak a lakóingatlanoknak a "rekvirálását", amelyek külföldi befektetők tulajdonában állnak, de elhagyatottak. Ezeket helyettük a szegények használhatnák a jövőben. Ez pedig biztos nem dobja fel a vásárlási szándékát az ingatlanbefektetőknek...

4. Meghökkentően eladósodtak a britek

Amivel talán a legkevesebbet foglalkoznak Reilly szerint a piacon, az a londoni (és a tágabb értelemben vett brit) középosztály eladósodottsága. Egy átlagos britnek 8 ezer fontnyi hitele van, és ebben még nincs benne a lakáshitel törlesztőrészlete. És nem csak a legszegényebbek adósodnak el: az 50 és 70 ezer font közötti éves fizetéssel rendelkező britek harmada csak úgy tud megélni, hogy minden hónapban használja a hitelkártyákát is. Londonban, ahol a megélhetés költségei messze a legmagasabbak, különösen komoly gondot jelent kijönni a fizetésből. Miután a kamatok emelkedésére számít mindenki idén, az eladósodottság által jelentett probléma rémisztő méreteket is ölthet.

Damian Reilly azt jósolja: mindennek ellenére a következő hónapokban kiadott elemzések messze nem lesznek pesszimisták a londoni ingatlanpiacra - pedig a londoni ingatlanok értéke kőként zuhan, és nem igazán látszik, mi állíthatná meg a folyamatot. Végre megérkezett az összeomlás - írja Reilly.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Üdülő 1,5 milliárdért, maradhat?
Mester Nándor | 2025. január 1. 16:55
Legek jönnek 2024-ből. Megnéztük, hol ért vagy ér a legtöbbet egy családi ház, egy téglalakás, egy üdülőház, egy telek, egy raktár és egy garázs. Hoteleket, plázákat, irodaházakat és mezőgazdasági területeket nem vizsgáltunk, azok külön csoportot képeznek. Legtöbbször kínálati adatok álltak rendelkezésre és biztos, hogy nem teljes a kép, mert egyes tranzakciók nem jelennek meg a digitális térben, erre vigyáznak az eladók, a vevők és ügyvédeik. Ettől függetlenül érdemes böngészgetni, de vigyázat, nagy számokkal dolgoztunk!
Ingatlan Az ingatlanpiac tényleg repülőrajtot vehet januárban? Erős évre számít a Duna House
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:23
Jövőre több tényező miatt is még jobban felpöröghet az ingatlanpiac.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Robbanás lesz Kecskeméten, mert Lázár János is úgy akarja
Mester Nándor | 2024. december 18. 19:21
Lázár János építési és közlekedési miniszter november végén Kecskeméten is tudott nagyot ígérni: utakat szélesítenek (főleg a Mercedes gyárhoz vezetőket), intermodális pályaudvart alakítanak ki a vasútállomás felújításával párhuzamosan és befejeznek néhány más infrastrukturális építkezést. Nincs új a nap alatt, ezeknek a mintegy 600 milliárd forintos beruházásoknak egy része évek óta zajlik vagy előkészítés alatt van, a miniszter csak felmelegítette ezeket. Az viszont biztos, hogy szinte mindegyik hatással lesz az ingatlanpiacra.
Ingatlan Feltámadás előtt az Adventkor tömött európai outlet centerek
Mester Nándor | 2024. december 12. 15:21
A beruházók elindíthatnak néhány új projektet, az üzemeltetők között nagy mozgásokat látni.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Sok pénzbe kerül a gazdagréti panel karácsonyra
Mester Nándor | 2024. december 11. 19:21
Budapesten a panelekért fizetett négyzetméterár a tavalyi átlaghoz képest idén 13 százalékos drágulást mutat (790 ezer forint/négyzetméter), a panellakásra fordított átlagos összeg pedig megközelítette a 42 millió forintot. A slágerlakótelepek lakásainál a milliós négyzetméterár sem ritka. Röviddel az év vége előtt mi a budai oldalon néztünk körül.
Ingatlan Egyszerre ötezer lakást is lehet venni – na, vajon hol?
Mester Nándor | 2024. december 7. 16:51
Kezd magára találni az intézményi befektetési piac Európában, nem ritka, hogy egy tranzakcióban 5-6 ezer vagy ennél is több lakás cserél gazdát. Közvetlen térségünkben messze nincsenek ilyen számok, a különféle alapok inkább irodákat, raktárakat és telkeket vesznek. Magyarországon siralmasan alacsony az aktivitás, legfeljebb december legvégén lehet majd olvasni újabb adásvételekről.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kandallós házakban Budaörs verhetetlen a nyugati agglomerációban
Mester Nándor | 2024. december 4. 18:47
Mintegy 750-800 családi házból válogathatunk a Budapestet nyugatról határoló települések félkaréjában. Régóta célpontok ezek, a túlépítettség többüknél már feszítő. Magas áruk miatt csak kevesen engedhetik meg maguknak, hogy ott telepedjenek le, viszont akik megtehetik ezt, szívesen költenek ma még extrának számító műszaki megoldásokra, amelyek felértékelik az ingatlanukat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Szokatlan helyen húzza meg magát a Budapestre költözött vizes sportok nemzetközi szövetsége
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 11:11
Idén januárban a Dunamelléki Református Egyházkerület 1,4 milliárd forintos belvárosi ingatlant kapott az államtól új központjára, ám most érdekes módon mégis a World Aquatics, az úszás és a medencés sportok világszövetsége költözött be átmenetileg. Azt, hogy a két szervezet hogy talált egymásra, egyelőre nem lehet tudni.
Ingatlan Sírhatnak az építészek? A robotok elveszik a munkájukat?
Mester Nándor | 2024. november 30. 10:33
A mesterséges intelligencia (MI), a robotok és más nem hagyományos eszközök az építészeti tervezésbe is beszivárogtak. Kell-e félnie ezektől a szakmának? Még nem tudni, de nem sok jót sejtet nekik, hogy a digitális új hullám szélvészgyors, még csak kevés helyen oktatják az új megoldásokat, pedig már itt lenne az ideje.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Már nem olcsó a Wekerle sem
Mester Nándor | 2024. november 27. 18:47
Önálló életet él Kispesten belül az 1925-ben befejezett, majd 1950-ben a fővároshoz csatolt Wekerletelep, ahol anno 1007 ház épült 4412 lakással. A szigorú átalakítási vagy felújítási előírások behatárolják az ingatlantulajdonosok mozgásterét és befolyásolják a lakások értékét. A negyed ugyanakkor profitál abból, hogy a helyi önkormányzat masszív infrastrukturális és intézményfelújításokat végez már évek óta, a közlekedés javult, a telephez közel nagy bevásárlóközpont működik – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG