4p

Átmeneti, adminisztratív könnyítések jönnek, de a lakásdrágulást nehéz lesz megfékezni.

Orbán Viktor egy sor nem piacgazdasági módszerrel avatkozott be a magyar építőiparba, ráadásul sokkal szigorúbb ellenőrzésekre utasította a hatóságokat, hogy valahogy lefékezze az alapanyagok drágulását és megakadályozza a lakásárak további erős növekedését. Eddig ez egyáltalán nem sikerült. 

Szinte ugyanezt a módszert alkalmazza most Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök gyakorlatilag parancsba adta, hogy ne emeljék az építőanyagárakat Oroszországban - arről több orosz hírügynökség is beszámolt a napokban. A korrekciót nagyon meg kell indokolni, emelés tehát csak kivételes esetben lehet. Az elnök elismerte, hogy az alapvető anyagok drágulása nem az Ukrajna elleni támadás után indult be, hanem már jó ideje tart, de szerinte több cég visszaél a helyzettel és alaptalanul nyúl az áremeléshez.

Egyre több rubel kell az azonos méretű lakások megvételéhez. Fotó: pixabay.com
Egyre több rubel kell az azonos méretű lakások megvételéhez. Fotó: pixabay.com

Moszkvában a fővárosi önkormányzat a napokban külön is foglalkozott az építőipar helyzetével, nyilván nem függetlenül az elnöki ukáztól. Több rendelkezést is hoztak, amikkel az ingatlanfejlesztőket támogatják „a megváltozott gazdasági körülmények” közepette. (ez a közkeletű orosz formula az oroszok inváziója nyomán jött nyugati szankciókra - a szerk.) 

Például hat hónappal elhalasztották az adó-és járulék kötelezettségeiket, valamint ha önkormányzati telket bérelnek, akkor ott a bérleti díjakat is hat hónappal később kell kifizetni. Ezen kívül a felépítendő új ipari létesítményekhez szükséges ipari telket is könnyebben vehetik meg. A halasztással érintett összes kötelezettség 7 milliárd rubel lehet cégenként.

Ugyancsak jelentős kedvezmény, hogy a korában felvett hitelek idénre eső részét még a durva központi kamatemelés előtti szinten, vagyis 9,5 százalékos éves kamattal kell fizetniük. Az orosz jegybank nem sokkal az orosz invázió kezdete után, a rubel óriási zuhanására válaszolva 9,5-ről 20 százalékra emelte a központi alapkamatot, s ez az összes kereskedelmi banki hitelt nagyon megdrágította.

A fővárosi önkormányzat – az orosz kormányzattal közösen - támogatja az importhelyettesítő források felkutatását. Főleg kínai beszállításokban reménykednek. Ezen kívül új jelzálog hitelezési feltételrendszert is szeretne kidolgozni, egyúttal bevállalva az építőipari vállalatok projekthiteleinek központi támogatását is – nyilatkozta Szobjanyin főpolgármester az Interfax hírügynökségnek.

Az ágazat egyébként az invázió előtt bombaformában volt országszerte, így Moszkvában is. Tavaly 8 millió négyzetméternyi új lakást és ugyanannyi kereskedelmi ingatlant adtak át a 10 milliós nagyvárosban. Ezzel túlszárnyalták az 1950 és 1975 közötti időszak magas számait is. Összesen 120 millió négyzetméternyi lakásra adtak ki építési engedélyt 2021-ben.

Elszálltak a lakásárak

A szárnyaló építési költségek hihetetlen magasságokba tolták a lakásárakat Oroszországban. A Ria Novosztyi hírügynökség az egyik elemző intézetet idézve azt írta: az ország 16 legfontosabb nagyvárosában a használt lakások átlagos négyzetméterára 114,5 ezer rubel volt februárban, ez 2,3 százalékos emelkedés januárhoz képest. Moszkvában 284 ezer rubelt rögzítettek.

A hírszolgálati iroda a lakáspiacra is ható „geopolitikai turbulenciának” nevezte az Ukrajna elleni orosz inváziót. Mint írta: az első néhány nap mindenki lakásba akarta ölni a pénzét, de a hirtelen megdrágult lakáshitelek láttán sokan visszakoztak és most kivárnak, akárcsak az eladók, bár utóbbiak közül többen már akár 10 százalékot is engednének a kínálati árból, csak lenne végre vevő. Utoljára 2014-2015-ben volt hasonló helyzet, amikor a jegybank 17 százalékra emelte az alapkamatot. Jelenleg a tranzakciók 80 százalékánál vetnek be jelzáloghitelt.

Kivonul a Geberit is

Áprilistól teljesen elhagyja az oroszt piacot a svájci Geberit cég. A Magyarországon is ismert szanitergyártó vállalat nem indokolta meg távozását. Közölte viszont, hogy az árukészletének kiárusítása folyamatos, amíg ez zajlik, addig fizeti a mintegy 70 alkalmazott bérét.

Az új építésű lakásoknál mindez nem figyelhető meg, de az építési költségek elszállása nyilvánvalóan áremelésre kényszeríti a fejlesztőket. A támadás kezdete utáni két hét alatt 5-10 százalékkal növelték az eladási árakat, egyesek március végéig fixálták azokat. Egy kisebb hányaduk pedig inkább a korábbi áron, de gyorsan akart megszabadulni az ingatlanoktól, s ezért elkezdte akciózni a lakásokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Az ingatlanpiac tényleg repülőrajtot vehet januárban? Erős évre számít a Duna House
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:23
Jövőre több tényező miatt is még jobban felpöröghet az ingatlanpiac.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Robbanás lesz Kecskeméten, mert Lázár János is úgy akarja
Mester Nándor | 2024. december 18. 19:21
Lázár János építési és közlekedési miniszter november végén Kecskeméten is tudott nagyot ígérni: utakat szélesítenek (főleg a Mercedes gyárhoz vezetőket), intermodális pályaudvart alakítanak ki a vasútállomás felújításával párhuzamosan és befejeznek néhány más infrastrukturális építkezést. Nincs új a nap alatt, ezeknek a mintegy 600 milliárd forintos beruházásoknak egy része évek óta zajlik vagy előkészítés alatt van, a miniszter csak felmelegítette ezeket. Az viszont biztos, hogy szinte mindegyik hatással lesz az ingatlanpiacra.
Ingatlan Feltámadás előtt az Adventkor tömött európai outlet centerek
Mester Nándor | 2024. december 12. 15:21
A beruházók elindíthatnak néhány új projektet, az üzemeltetők között nagy mozgásokat látni.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Sok pénzbe kerül a gazdagréti panel karácsonyra
Mester Nándor | 2024. december 11. 19:21
Budapesten a panelekért fizetett négyzetméterár a tavalyi átlaghoz képest idén 13 százalékos drágulást mutat (790 ezer forint/négyzetméter), a panellakásra fordított átlagos összeg pedig megközelítette a 42 millió forintot. A slágerlakótelepek lakásainál a milliós négyzetméterár sem ritka. Röviddel az év vége előtt mi a budai oldalon néztünk körül.
Ingatlan Egyszerre ötezer lakást is lehet venni – na, vajon hol?
Mester Nándor | 2024. december 7. 16:51
Kezd magára találni az intézményi befektetési piac Európában, nem ritka, hogy egy tranzakcióban 5-6 ezer vagy ennél is több lakás cserél gazdát. Közvetlen térségünkben messze nincsenek ilyen számok, a különféle alapok inkább irodákat, raktárakat és telkeket vesznek. Magyarországon siralmasan alacsony az aktivitás, legfeljebb december legvégén lehet majd olvasni újabb adásvételekről.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kandallós házakban Budaörs verhetetlen a nyugati agglomerációban
Mester Nándor | 2024. december 4. 18:47
Mintegy 750-800 családi házból válogathatunk a Budapestet nyugatról határoló települések félkaréjában. Régóta célpontok ezek, a túlépítettség többüknél már feszítő. Magas áruk miatt csak kevesen engedhetik meg maguknak, hogy ott telepedjenek le, viszont akik megtehetik ezt, szívesen költenek ma még extrának számító műszaki megoldásokra, amelyek felértékelik az ingatlanukat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Szokatlan helyen húzza meg magát a Budapestre költözött vizes sportok nemzetközi szövetsége
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 11:11
Idén januárban a Dunamelléki Református Egyházkerület 1,4 milliárd forintos belvárosi ingatlant kapott az államtól új központjára, ám most érdekes módon mégis a World Aquatics, az úszás és a medencés sportok világszövetsége költözött be átmenetileg. Azt, hogy a két szervezet hogy talált egymásra, egyelőre nem lehet tudni.
Ingatlan Sírhatnak az építészek? A robotok elveszik a munkájukat?
Mester Nándor | 2024. november 30. 10:33
A mesterséges intelligencia (MI), a robotok és más nem hagyományos eszközök az építészeti tervezésbe is beszivárogtak. Kell-e félnie ezektől a szakmának? Még nem tudni, de nem sok jót sejtet nekik, hogy a digitális új hullám szélvészgyors, még csak kevés helyen oktatják az új megoldásokat, pedig már itt lenne az ideje.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Már nem olcsó a Wekerle sem
Mester Nándor | 2024. november 27. 18:47
Önálló életet él Kispesten belül az 1925-ben befejezett, majd 1950-ben a fővároshoz csatolt Wekerletelep, ahol anno 1007 ház épült 4412 lakással. A szigorú átalakítási vagy felújítási előírások behatárolják az ingatlantulajdonosok mozgásterét és befolyásolják a lakások értékét. A negyed ugyanakkor profitál abból, hogy a helyi önkormányzat masszív infrastrukturális és intézményfelújításokat végez már évek óta, a közlekedés javult, a telephez közel nagy bevásárlóközpont működik – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Ingatlant vásárolna befektetési céllal? Kiszámolták, mire számíthat
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:28
Több százalékponttal nőttek a lakáspiaci hozamok Magyarországon 2023-hoz képest, és bár Budapesten némileg magasabbak, a vidéki városokban is kedvezően alakult az elérhető nyereség.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG