Az ingatlanpiac ciklikussága arra készteti a fejlett nyugati országokban működő beruházókat és ingatlanfejlesztőket, hogy színesítsék portfóliójukat és például ne csak lakássokkal, irodákkal vagy raktárakkal foglalkozzanak, hanem legyen benne stabilabb, kevesebb kockázattal, de kisebb haszonnal járó elem is. Ilyen lehet az idősek otthona, amire egy komplett iparág telepedett rá, s ami fokozatosan egyre jobb üzlet a legtöbb országban.
A Bisnow amerikai ingatlanpiaci szakportál szerint a tulajdonosok most pezsgőt bonthatnak, mert az ilyen amerikai otthonokban a bérleti díj már meghaladta az inflációt, s ez kényelmes hasznot hoz nekik. Jelenleg a 2020-as szintet érik el ezek a díjak, s ez már elég magas ahhoz, hogy megint felkeltse az intézményi és a magánbefektetők figyelmét. Ez a fejlemény azért is fontos, mert a Covid-19 idején az egyik leginkább veszélyeztetett közeg volt az idősotthonoké, sokan kerülték ezeket, az üresedési ráta magas volt, s ez értékcsökkentő volt a befektetők szemében.
A The Wall Street Journal azt írta, hogy az összes férőhely mintegy negyede állt üresen a járvány két éve alatt, mert sok olyan otthon volt amit még a járvány előtt húztak fel a beruházók annak reményében, hogy úgymond úgyis megtelnek. Ám a projektek egy része besült, az érintett beruházók viszont pénzügyi zavarba kerültek, mert a projekthitelek kamatait folyamatosan fizetni kellett.
A nagyratörő terveiket a II. világháború után született korosztályra (boomerek) alapozták, hiszen az akkor hirtelen meglódult gyermekvállalási kedv nyomán világra jött gyermekek milliói épp az ezredforduló utáni második évtizedben kezdtek nyugdíjba vonulni. Közülük sok az egyedülálló, aki már nem feltétlenül tudja ellátni magát vagy ingatlanát, s jobbnak látja beköltözni egy ilyen otthonba. Sokuk gyermekei keresik ezeket a lehetőségeket, a kereslet pedig nagyon felfutott 2010 után.
A járvány lecsendesedésével, majd elmúltával, 2023 végére a foglaltsági mutató 85 százalékra ment fel, s most is ezen a magasságon tartózkodik – közölte a 31 legfontosabb észak-amerikai alpiacot összegezve a National Investment Center for Seniors Housing & Care nevű intézet. 2020 elején volt a csúcs, akkor 87 százalékot kicsivel meghaladta ez a mutató.
Az Egyesült Államokban 73 millió lakos tartozik a boomerek közé. Hat év múlva a teljes lakosság ötöde lesz ennek a generációnak a tagja. Ez nagyon magas arány, hiszen 2016-ban még csak 15 százalékon állt ez a mutató. A fejlesztői étvágy azonban csillapodott az elmúlt években, tavaly mindössze 10 ezer új férőhelyet adtak át csak ötezer volt valamilyen fejlesztési vagy kivitelezési szakaszban.
Átlagosan havi 4126 dollárba kerülnek ezek az otthonokban kialakított egyszemélyes lakrészek. Akinek fokozott orvosi felügyeltre van szüksége, annak (vagy rokonának) mélyebben ell a zsebébe nyúlnia, az átlagos díj 6422 dollár. Ezek az értékek 6, illetve 6,7 százalékkal magasabbak mint a 2022 végén felszámítottak.
Hiába növekszik az idősek aránya a társadalomban, ez nem feltétlenül jelenti, hogy ezzel párhuzamosan ugyanennyivel többen akarnak beköltözni ilyen otthonokba. Az amerikai szaksajtó szerint a fejlesztőknek rossz hír lehet, hogy több tényező is az új otthonok építésének növelése ellen hat. Ott van alapnak az, hogy a 60 és 80 év közöttiek háromnegyede mindaddig saját lakásában vagy házában akar maradni amíg csak lehet. A technológiai fejlődés egymás után dobja a piacra az új digitális kütyüket, amik megoldják vagy megkönnyítik az idősek felügyeletét. A harmadik pedig az, hogy a távmunka elterjedésével sok, felnőtté vált gyermek heti 2-3 napot otthonról dolgozik, s így segítheti a szülőt vagy szülőket.
Mindezt figyelembe véve mégis vannak befektetőjelöltek. A legnagyobb, a Ventas például 300 millió dollárt akar költeni ilyen ingatlanok megvételére 2024 első felében. Részben olyanokat szemelt ki, amelyeknek a tulajdonosai túlvállalták magukat a bankoknál és gondjaik vannak a projekthitelek fizetésével. A szabályozott ingatlanbefektetési társaságok (REIT) szintén szemet vetettek az idősotthonokra, tavaly az év utolsó negyedében nem kevesebb mint kétmilliárd dollár értékben vásároltak ilyen ingatlanokat szerte az országban.
New York államban különösen nagy gond a megfelelő ellátás, ezt látva az önkormányzat 430 millió dollárt különített el ilyen ingatlanok építésére vagy felújítására. Az összeg felét az azonos nevű metropoliszban költhetik el négy különböző projektre, köztük egy olyanra, amelyikben egy hotelt alakítanak át idősotthonná. Csaknem 1500 férőhely jöhet létre így New Yorkban.
A helyi időseknek jó hír, hogy további 5500 létesítésének támogatására érkeztek be kérvények különféle ingatlanfejlesztőktől. Ezek elbírálása folyamatban van, a döntés várhatóan még nyárig meglesz. A fejlesztők 14-16 százalékos haszonra számítanak egy-egy ilyen nagyobb projekt esetében, ami sokkal kedvezőbb, mint sok más szegmens az ingatlanpiacon belül.