5p

Az átlagéletkor növekedésével a fejlett világban „kitermelődnek” az újfajta, erre alapozó üzleti lehetőségek. Az egyik ilyen az idősotthon, mint ingatlan típus, ami manapság befektetésnek sem rossz. Amerikában biztos nem, ahol már több évtizedes múltra tekint vissza. Az ingatlanfejlesztők is kiemelten figyelnek a demográfiai folyamatokra és ennek alapján döntik el, hogy az ország melyik alpiacán vágnak bele ilyen ingatlanok felépítését célzó beruházásba.

Az ingatlanpiac ciklikussága arra készteti a fejlett nyugati országokban működő beruházókat és ingatlanfejlesztőket, hogy színesítsék portfóliójukat és például ne csak lakássokkal, irodákkal vagy raktárakkal foglalkozzanak, hanem legyen benne stabilabb, kevesebb kockázattal, de kisebb haszonnal járó elem is. Ilyen lehet az idősek otthona, amire egy komplett iparág telepedett rá, s ami fokozatosan egyre jobb üzlet a legtöbb országban.

A német nyelvterületen több száz idősotthon cserélhet gazdát a következő években
A német nyelvterületen több száz idősotthon cserélhet gazdát a következő években
Fotó: Pixabay

A Bisnow amerikai ingatlanpiaci szakportál szerint a tulajdonosok most pezsgőt bonthatnak, mert az ilyen amerikai otthonokban a bérleti díj már meghaladta az inflációt, s ez kényelmes hasznot hoz nekik. Jelenleg a 2020-as szintet érik el ezek a díjak, s ez már elég magas ahhoz, hogy megint felkeltse az intézményi és a magánbefektetők figyelmét. Ez a fejlemény azért is fontos, mert a Covid-19 idején az egyik leginkább veszélyeztetett közeg volt az idősotthonoké, sokan kerülték ezeket, az üresedési ráta magas volt, s ez értékcsökkentő volt a befektetők szemében.

A The Wall Street Journal azt írta, hogy az összes férőhely mintegy negyede állt üresen a járvány két éve alatt, mert sok olyan otthon volt amit még a járvány előtt húztak fel a beruházók annak reményében, hogy úgymond úgyis megtelnek. Ám a projektek egy része besült, az érintett beruházók viszont pénzügyi zavarba kerültek, mert a projekthitelek kamatait folyamatosan fizetni kellett.

A nagyratörő terveiket a II. világháború után született korosztályra (boomerek) alapozták, hiszen az akkor hirtelen meglódult gyermekvállalási kedv nyomán világra jött gyermekek milliói épp az ezredforduló utáni második évtizedben kezdtek nyugdíjba vonulni. Közülük sok az egyedülálló, aki már nem feltétlenül tudja ellátni magát vagy ingatlanát, s jobbnak látja beköltözni egy ilyen otthonba. Sokuk gyermekei keresik ezeket a lehetőségeket, a kereslet pedig nagyon felfutott 2010 után.

A járvány lecsendesedésével, majd elmúltával, 2023 végére a foglaltsági mutató 85 százalékra ment fel, s most is ezen a magasságon tartózkodik – közölte a 31 legfontosabb észak-amerikai alpiacot összegezve a National Investment Center for Seniors Housing & Care nevű intézet. 2020 elején volt a csúcs, akkor 87 százalékot kicsivel meghaladta ez a mutató.

Az Egyesült Államokban 73 millió lakos tartozik a boomerek közé. Hat év múlva a teljes lakosság ötöde lesz ennek a generációnak a tagja. Ez nagyon magas arány, hiszen 2016-ban még csak 15 százalékon állt ez a mutató. A fejlesztői étvágy azonban csillapodott az elmúlt években, tavaly mindössze 10 ezer új férőhelyet adtak át csak ötezer volt valamilyen fejlesztési vagy kivitelezési szakaszban.

Átlagosan havi 4126 dollárba kerülnek ezek az otthonokban kialakított egyszemélyes lakrészek. Akinek fokozott orvosi felügyeltre van szüksége, annak (vagy rokonának) mélyebben ell a zsebébe nyúlnia, az átlagos díj 6422 dollár. Ezek az értékek 6, illetve 6,7 százalékkal magasabbak mint a 2022 végén felszámítottak.

Hiába növekszik az idősek aránya a társadalomban, ez nem feltétlenül jelenti, hogy ezzel párhuzamosan ugyanennyivel többen akarnak beköltözni ilyen otthonokba. Az amerikai szaksajtó szerint a fejlesztőknek rossz hír lehet, hogy több tényező is az új otthonok építésének növelése ellen hat. Ott van alapnak az, hogy a 60 és 80 év közöttiek háromnegyede mindaddig saját lakásában vagy házában akar maradni amíg csak lehet. A technológiai fejlődés egymás után dobja a piacra az új digitális kütyüket, amik megoldják vagy megkönnyítik az idősek felügyeletét. A harmadik pedig az, hogy a távmunka elterjedésével sok, felnőtté vált gyermek heti 2-3 napot otthonról dolgozik, s így segítheti a szülőt vagy szülőket. 

Mindezt figyelembe véve mégis vannak befektetőjelöltek. A legnagyobb, a Ventas például 300 millió dollárt akar költeni ilyen ingatlanok megvételére 2024 első felében. Részben olyanokat szemelt ki, amelyeknek a tulajdonosai túlvállalták magukat a bankoknál és gondjaik vannak a projekthitelek fizetésével. A szabályozott ingatlanbefektetési társaságok (REIT) szintén szemet vetettek az idősotthonokra, tavaly az év utolsó negyedében nem kevesebb mint kétmilliárd dollár értékben vásároltak ilyen ingatlanokat szerte az országban.

New York államban különösen nagy gond a megfelelő ellátás, ezt látva az önkormányzat 430 millió dollárt különített el ilyen ingatlanok építésére vagy felújítására. Az összeg felét az azonos nevű metropoliszban költhetik el négy különböző projektre, köztük egy olyanra, amelyikben egy hotelt alakítanak át idősotthonná. Csaknem 1500 férőhely jöhet létre így New Yorkban.

A helyi időseknek jó hír, hogy további 5500 létesítésének támogatására érkeztek be kérvények különféle ingatlanfejlesztőktől. Ezek elbírálása folyamatban van, a döntés várhatóan még nyárig meglesz. A fejlesztők 14-16 százalékos haszonra számítanak egy-egy ilyen nagyobb projekt esetében, ami sokkal kedvezőbb, mint sok más szegmens az ingatlanpiacon belül. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Budapesten alig épült új raktár, csökkent is a kihasználatlanság
Privátbankár.hu | 2024. július 25. 18:03
Kijöttek a friss második negyedéves adatok az ipari ingatlanpiacról.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Nagy üzlet a gyorsan kiadható lakás
Mester Nándor | 2024. július 24. 18:59
Szerda este tudják meg a diákok, hogy felvették-e őket valamelyik felsőoktatási intézménybe. Ha igen, akkor élesedik az albérletkeresési terv. De a bérlakások piacán már több hete megindult a roham, főleg a külföldi hallgatók részéről. A tavalyinál 5-10 százalékkal magasabb havi díjat lehet elkérni, de a tulajdonosok az ingatlan értéknövekedésével is jól járnak, főleg, ha az jó helyen van és műszakilag is korszerű – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Még több iroda áll üresen Budapesten, ebből baj lehet
Mester Nándor | 2024. július 18. 09:31
A bérlő cégek inkább kivárnak és halogatják a döntést, hogy menjenek vagy maradjanak. Közben alig adtak át új területet a második negyedévben. 
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A mártírjelölt Donald Trump nagyot lódított a floridai birtokáról is?
Mester Nándor | 2024. július 17. 19:16
Nem sokkal az ellene elkövetett merénylet után többen újra feltették a kérdést az Egyesült Államokban: milyen anyagi háttérrel veszi fel a küzdelmet ismét az egykori elnök? Az adományok vagy a bevételt termelő ingatlanok tiszta dolognak tűnnek. De a floridai Mar-o-Lago, a volt elnök főhadiszállásnak is beillő birtokának az értékmeghatározása több kérdést is felvet - derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Nyugaton a panelhelyzet nagyon is változott
Mester Nándor | 2024. július 10. 18:55
A főváros budai oldalán eladott téglalakások és az ország keleti felén található házgyári lakások kivételével országszerte a négyzetméterárak emelkedését mutatják a tranzakciós adatok. Nem is kicsit, a tavalyi átlaghoz képest 8-9 százalékot. Már panelt sem lehet tehát olcsón venni, különösen igaz ez a nyugati megyékre, de keleten és délen az egyetemvárosokban is egyre drágábbak az előregyártott tömblakások – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Gyorsan elfogyhat az ingyenpénz és a hitel az otthonfelújítási keretből
Privátbankár.hu | 2024. július 8. 15:11
A kormánynak állami forrásból nagyságrendekkel több pénzt kellene adnia az Otthonfelújítási Programban. Mire elég és milyen feltételei vannak a most indult támogatási rendszernek, amiben 6 millió forinthoz lehet jutni? Mekkora önrész kell és mitől függ, hogy mekkora lehet a nulla kamattal felvehető hitel? Egyebek között erről is beszélt Mester Nándor felelős szerkesztő a Trend FM Reggeli Monitor című adásában.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Fehérvár kertvárosa egyre csak drágul
Mester Nándor | 2024. július 3. 19:01
Nem dúskál az új lakásberuházásokban a királyi város, nagyon elmarad Debrecentől, Győrtől vagy Szegedtől. Az árak magasan stabilizálódtak, de egyes kertvárosi övezetekben kifoghatunk igényesen megépített családi házat vagy társasházi lakást - derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Sikeres ipari-logisztikai tőkebevonást hajtott végre a Faedra Group
Privátbankár.hu | 2024. július 3. 11:38
Jelentős befektetői érdeklődés és forgalomba hozatali maximum összeg mellett, 17 millió euró értékben eredményes tőkegyűjtést hajtott végre a Faedra Group. 
Ingatlan Csak úgy repkednek a 60 milliók a balatoni ingatlanpiacon
Privátbankár.hu | 2024. június 29. 12:01
A fővárosi átlagot is meghaladta a balatoni ingatlanok vásárlására fordított összeg idén a Duna House adatai szerint.
Ingatlan Nagyvárosban venne új lakást? Ilyen árakra számítson!
Privátbankár.hu | 2024. június 28. 12:39
A korábbi években megszokott áremelkedésnél kisebb ütemben ugyan, de tovább drágultak az új építésű lakások, a debreceni átlagár pedig ismét megelőzte a sopronit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG