Az erősödő koncentráció egyik jele, hogy sok a céges fúzió vagy felvásárlás. Nincs ez másképp az ingatlanpiacon sem. Idén több jelentős magyar szereplő szerzett újabb pozíciókat Európában és persze itthon sem álltak le a tranzakciók.
Érdekes, hogy egyelőre nem a járvány rengette meg a cégeket, illetve ha eladták egyes üzletágaikat az nem azért történt, mert rosszul muzsikált volna, inkább arról lehet szó, hogy a járvány az alaptevékenység felé fordította a figyelmet és ilyenkor szokták úgymond kitisztítani a portfóliót.
Az egyik legnagyobb hazai játékos, az Indotek Group 5 belgrádi üzleti park 11 irodaházát vásárolta meg a Globe Trade Centre S.A.-tól. Ez volt az elmúlt évek legnagyobb tranzakciója a közép-kelet-európai ingatlanpiacon. Ennek révén a cégcsoport egy több mint 122 ezer négyzetméternyi bérbeadható irodaterülettel rendelkező irodaház-portfólióval lép be a szerb ingatlanpiacra.
Az Indotek Group üzleti stratégiájának mentén dinamikusan terjeszkedik a régióban, különösképpen a közép-kelet-európai, illetve dél-európai országokban, amelynek keretében nemrég Lengyelországban is jelentős tranzakciót bonyolított le. A nemzetközi terjeszkedési tevékenysége révén jelenleg már 10 országban van jelen, portfóliója pedig több mint 300 ingatlanból áll.
Nyugat-Európában a cégfelvásárlára is készülő befektetők manapság előszeretettel nézegetik az idősotthonokat és az azokat üzemeltető cégeket. Nagy üzlet ez arrafelé, az alábbi grafikon jól jelzi, hogy milyen sok országra terjed ki ez a biznisz.
Nálunk még nem tartanak itt a hazai cégek, de néhány azért szépen halad a nyugati piacokon, ha nem is feltétlenül az idősotthonok területén. A Cordia például egyebek mellett a brit szigeteken terjeszkedett. Helyi stratégiai partnerével, a Matter Real Estate-tel együttműködve fektetett be az Auxesia Homes társaságba, amely a brit lakásügyi hatóság által szabályozott lakásszolgáltatóként megfizethető lakhatási lehetőségeket nyújt főleg a brit haderő volt és jelenlegi tagjainak, az állami egészségügy alkalmazottainak, valamint a mentőszolgálati dolgozóknak. Volt egy másik befektetésük is a szintén a szabályozott lakásszektorban tevékenykedő St. Arthur Homesba, továbbá a Cordia részesedést vásárolt a Matter ingatlanbefektetési alapjában is, amely egyesült királyságbeli és írországi ingatlanfejlesztőket finanszíroz strukturált tőkebefektetéseken keresztül.
A Duna House Group sem tétlenkedett, néhány napja megvásárolta az olasz HGroup cégcsoport 70 százalékát, a további 30 százalék megszerzésének opciójával. Az országos lefedettségű olasz csoport a leányvállalatán, a Credipass-on keresztül közel 1.000 pénzügyi szakértővel Olaszország második legnagyobb hitelközvetítője hálózati méret alapján, azzal a jövőbeli céllal, hogy a 2022-es év során eléri az első helyezést. Az olasz cégcsoport továbbá rendelkezik egy jelentős biztosításközvetítési tevékenységgel, valamint elkezdte felépíteni ingatlanközvetítői üzletágát is. A HGroup cégértéke elérheti a 40-45 millió eurót. Az akvizícióhoz kapcsolódóan a Duna House Group további, legfeljebb 6 milliárd forint értékű NKP-kötvény kibocsátását fontolja meg pénzügyi helyzetének megerősítése céljából.
Szintén a tanácsadói-közvetítői részterület fejleménye, hogy a magyar tulajdonú Robertson Hungary megvásárolta a BNP Paribas Real Estate Magyarország Tanácsadó és Ingatlankezelő Zrt.-t, amely az ingatlankezelés, projekt- és pénzügyi menedzsment területén nyújt szolgáltatásokat.
A vevő 2013 óta tagja a francia cég nemzetközi hálózatának és a tranzakció után is ott marad, közben a szolgáltatási portfóliója bővül az ingatlankezeléssel, a projekt- és pénzügyi menedzsmenttel és az ingatlan átvilágítással. A Robertson Hungary kizárólagos és közös, kettős megbízásainak volumene hozzávetőleg 200 000 négyzetméter irodaterületet foglal magában, míg a BNP Paribas Real Estate Hungary jelenleg 260 000 négyzetméternyi iroda, kiskereskedelmi és ipari ingatlant kezel Budapesten és Magyarország különböző térségeiben.
Nagyot szólt februárban, hogy az AKKO Invest bejelentette: 18,5 milliárd forintért megveszi a WING Csoporthoz tartozó NEO Property Services Zrt-t. A vevő történetében ez volt a legnagyobb bevásárlás. Magyarország egyik legnagyobb ingatlanüzemeltető és szolgáltató cége került a zsákjába. A NEO 2019-ben 23,3 milliárd forintos árbevételt és 1,5 milliárd forintos EBITDA-t ért el, az előzetes adatok alapján a vállalat 2020-ban is folytatta a növekedést, árbevételét 2015 óta közel megduplázta.
Erősen érinti a magyar piacot, hogy a CPI vételi ajánlatot jelentett be az osztrák Immofinanz összes forgalomban lévő részvényére. Mindkét cég jelentős kereskedelmi ingatlanportfóliót tart fenn nálunk. A vevőjelölt első lépésként 21,4 százalékos részt vett, majd további 10,6 százalékot szeretne megszerezni az Immofinanzból, ezzel jelentős befolyással bírna a cégben.