A pénteken megjelent adatokat kommentálva a Társaság a Lakásépítésért Egyesület azt írja: a pozitív trend fenntartásához stabil otthonteremtési és építéspolitikára, valamint intézkedésekre van szükség. Csak így biztosítható,, hogy ne csak átmeneti fellendülésről legyen szó, hanem a lakásépítések száma egy egészséges szintet érjen el néhány éven belül, és évtizedes távlatban stabilizálódjon.
A lakásépítéshez, beruházáshoz kiszámíthatóság kell és munkaerő
A lakásépítésekkel összefüggésben a kiszámíthatóság és a hosszú távú tervezhetőség kiemelten fontos az építőanyaggyártási és a kivitelezési kapacitások kialakításának, fenntartásának, a többéves átfutású társasházi projektek megvalósíthatóságának valamint a foglalkoztatás és a szakképzés biztosításának szempontjából is - írja a TLE.
A munkaerőhiány már jelenleg is a lakásépítések korlátja; sürgető szükség van a kivitelezési költségeket folyamatosan növelő szakemberhiány hosszú távú megoldására, amelynek kulcsa – a béremelés mellett – az építőipari szakmák presztízsének növelése, az oktatás színvonalának emelése, a munkakörülmények javítása. Csak így biztosítható a keresletre reagáló, megfelelő mennyiségű és minőségű lakáskínálat a szakértők szerint.
Tényleg csak egy évig lesz már kedvezményes áfa?
A további beruházások tervezéséhez elengedhetetlen az új lakások áfakedvezményének rögzítése. A jelenlegi állapot szerint az új lakások adásvételét csak 5 százalékos áfa terheli, ám ez 2019.12.31. után visszaáll a korábbi 27 százalékra. Ez biztosan visszavetné a lakásberuházásokat, ami már 2018-tól megmutatkozna a lakásépítési engedélyek csökkenő számában. Ezért a TLE az javasolja, hogy az lakások adásvételéhez kapcsolódó kedvezményes áfa fenntartása kapjon kormányzati szándéknyilatkozatot.
10 ezer új lakás egy év alatt - aztán a zuhanás?
Földi Tibor, a Futureal-csoporthoz tartozó Cordia Zrt. vezérigazgatója a fejlesztők által meghirdetett projektátadási határidők alapján úgy számol: az idénre várt több mint 3000 lakás után 2018-ban akár 10 000-nél több új otthon is megkaphatja a használatba vételi engedélyt Budapesten.
„A kiadott új építési engedélyek száma ugyanakkor már 2018 második felében csökkenésbe válthat, ha a kormány nem hosszabbítja meg vagy teszi véglegessé az új építésű lakóingatlanok 5 százalékos áfáját” – hívta fel a figyelmet a Cordia vezérigazgatója. E várható csökkenés oka, hogy az akkor elinduló projekteket már nem lehet majd befejezni 2019 előtt, márpedig a jelenleg ismert tervek szerint 2020-tól újra a 27 százalékos áfakulcs lesz majd érvényben az új lakások esetében.
A vidékiek maguknak építenek
Balogh László, az ingatlan.com vezető elemzője azt mondta az adatokról: továbbra is kettős tendencia látható a lakásépítéseknél. A vidéki kisebb településeken és városokban a saját célú családiház-építések a jellemzőek, a nagyobb városokban pedig az eladási célú társasházépítések vannak a fókuszban és mindkét területen jelentős és látványos a növekedés.
A lakásépítési kedv és a saját célú építkezések látványos felfutása részben a Családi Otthonteremtési Kedvezménynek, illetve az 5 millió forintos áfavisszatérítésnek köszönhető, míg az eladási célú lakásberuházások megugrását a kedvezményes - 5 százalékos - áfakulcs segítette, ami jelen állás szerint csak 2019-ig van érvényben.