Sok tulajdonos, valamint potenciális ingatlanvásárló érdeklődve várja, hogy mit hoz a most augusztus 21-én sorra kerülő közmeghallgatás, amit az önkormányzat rendez. Hivatalosan egyebek mellett az úthálózat és a parkolóhelyek fejlesztéséről, a közintézmények túlélési esélyeiről is szó lesz, de vélhetően a betelepülés korlátozása is napirendre kerül és persze borítékolni lehet, hogy az akkufeldolgozó ügye is szóba kerül - amiről laptársunk, az Mfor közölt részleteket.
Amíg kiderülnek a részletek, érdemes megnézni, milyen a lakáskínálat. Most mintegy 660 lakóingatlanból lehet válogatni Szigetszentmiklóson, ebből közel 60 az új családi ház vagy ikerház. Nagyobb beruházás nem indul, de még indulhat, ha kiderül, hogy az év végén megszüntetendő városi Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) helyett mit talál ki a kormány a nagyobb településekre, mint amilyenné már cikkünk főszereplője is nőtt. Tavaly kicsit több mint ezer fővel gyarapodott a járás, pár tucattól eltekintve mindenki a központi városban telepedett le – többnyire használt családi házban, így a lakosok száma már meghaladta a 40 ezer főt.
Értékbefolyásoló tényezők Szigetszentmiklóson
- Dunapart vagy városközpont
- az M0-s körgyűrűtől való távolság
- az akkumulátor-feldolgozótól való távolság
- a HÉV-állomástól való távolság
- méret
- műszaki állapot
- nagy ház esetén szobák és fürdőszoba száma (munkásoknak történő bérbeadás miatt)
- kert mérete
- önálló garázs van vagy csak gépkocsibeálló
- kereskedelmi infrastruktúra közelsége és minősége
- Diósd, Érd, Szigethalom, Tököl, Halásztelek árai
Ha valaki új házra vágyik Szigetszentmiklóson, arra kell készülnie, hogy a központban 800 ezer forint körüli négyzetméterárakkal találkozik. Ezek általában önálló házak egy 450-500 négyzetméteres telken, vagyis hatalmas kertészkedés nem jöhet szóba, legfeljebb egy apró konyhakert és tágasabb gépkocsibeálló, az épített, méretes medencéről bizony le kell mondani.
A Bucka nevű városrészben mindez megoldható 670-750 ezer forintos négyzetméteráron, de a Duna partjára készülőknek mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk, ott 830-900 ezer forint jellemző, de nagy kertet ott sem igen kínálnak a beruházók.
Tavaly kiugró, 35 százalékos áremelkedés volt a déli agglomeráció legkedveltebb településén, Szigetszentmiklóson, ahol a Duna House (DH) szerint immár 515-520 ezer forint közötti négyzetméterár lett az átlagos a lezajlott 2022-es tranzakciók során. Ennél nagyobb, 580 ezer forintos átlagárat mért az Otthon Centrum (OC).
A két hálózat adata közötti nagy eltérést vélhetően a tranzakciók számában és méretében kell keresni, a DH nagyobb lánc, több adásvételt bonyolít le és a valószínűleg sok kisebb értékű adásvétel lejjebb vitte az átlagot. Pontos adatokat egyik cég sem közöl. Érdekes ugyanakkor, hogy a szomszédos Érden, az agglomeráció legnépesebb településén kicsivel az 500 ezer forint alatt volt tavaly az átlagár.
Úgy tudni, hogy az őstermelői piac területén parkolóépítés lesz, utak fejlesztésére 100 millió forintot szánnak. A csapadékvíz elvezetésére és a hálózat fejlesztésére mintegy 50 millió forintot adnak. A Bucka-tónál sportpark lesz, egy új óvoda is épül, egy másikat felújítanak. A Kis-Duna part fejlesztéséhez több mint 250 millió forintos állami támogatást nyert a város.
Fontos megjegyzés: A lakóingatlanok esetében a szakemberek a legtöbbször az úgynevezett piaci összehasonlító módszert alkalmazzák. Itt egyebek mellett az elhelyezkedést, a típust, a méretet, a műszaki állapotot, a hasonló paraméterekkel bíró ingatlanok lezárult tranzakciója során kialakult árat (és nem a kínálati/hirdetési árat), az értékesítési időpontot, a megközelíthetőséget, a fizikai és szociális infrastrukturális ellátottságot, a finanszírozottsági adottságokat (hitelek, jelzálog), a tulajdonjogi hátteret és a hasznosítási lehetőségeket veszik figyelembe.
Lehetnek kevésbé számszerűsíthető tényezők is, ilyen például az, hogy ha eladók vagyunk és tudjuk, hogy az adott környéken jelentős fejlesztések lesznek, új áruház, szabadidőközpont, iskola, park, elkerülő út lesz mondjuk 3 éven belül vagy ellenkezőleg: kiderül, hogy elmaradnak ezek a beruházások, esetleg lebontanak használaton kívüli ingatlanokat
------------
Az ebben a cikkben megjelölt ingatlanértékek közelítőek, nem helyettesítik a hivatalos értékbecslést és nem képezhetik semmilyen jogügylet alapját. Az értékek megjelölésénél és az értékmódosító tényezőknél az értékbecslési szakma által elfogadott általános szempontokat vettük figyelembe azzal a megjegyzéssel, hogy minden egyes ingatlannal kapcsolatban felmerülhetnek más körülmények is, amelyek befolyásolhatják annak értékét.