Szeged abból szempontból nem különbözik a többi várostól, hogy a járvány előtt és alatt ott is felértékelődtek a nagyobb teret nyújtó családi házak és a rezsivédett panelek, ugyanakkor lejtőre kerültek a korszerűtlen, nem felújított lakások és házak.
Árak tekintetében követi az országos trendet, 2021-hez képest tavaly már 23 százalékkal többért, 560-580 ezer forintos átlagos négyzetméteráron lehetett ingatlant vásárolni. Természetesen nagy eltérések lehetnek amiatt, hogy az ingatlan mondjuk a zsúfoltabb belvárosban, esetleg Újszegeden, netán valamelyik csatolt településen, mondjuk Szőregen vagy Kiskundorozsmán van egy csendesebb utcában.
Itt is erős a különbség a felújítandó vagy közepes állapotban lévő lakások, illetve a felújítottak ára között. Az előbbi csoportba tartozók tulajdonosai legfeljebb 515-530 ezer forintot kérnek, ugyanakkor ha valaki legalább részleges felújítást végzett és így dobja piacra a lakását, akkor már 600 ezer forint körüli négyzetméterárral számolhat. Ennél is magasabb lehet a kínálati ár a teljesen felújított lakásoknál, ott 650-670 ezer forintig is fölmehet a mutató.
Értékbefolyásoló tényezők Szegeden
- a lakás távolsága az egyetemtől
- bérházas környék vagy kertvárosi, családi házas övezet
- megosztható-e két lakásra az ingatlan
- tartozik-e hozzá gépkocsitároló
- fizetős parkoló övezetben van-e
- tömegközlekedési eszköz távolsága
- társasházon belüli elhelyezkedés
- tájolás
Az ingatlanok értékét közvetve növeli több, városon belüli és ahhoz közeli infrastrukturális beruházás. Első sorban útépítések zajlottak a közelmúltban, de beindult a TramTrain Hódmezővásárhely és Szeged között és bejelentették, hogy új intermodális vasúti terminál épül. Átadták az új kézilabdacsarnokot és már készül az új Tisza-híd terve, bár a kivitelezés csúszhat az általános halasztások miatt. A tulajdonos nem régen felújította a Szeged Plaza bevásárlóközpontot.
A főiskolai és egyetemi hallgatók miatti erős keresletnek köszönhetően szárnyal a város bérleti piaca, ami a befektetői kedvre is kihatással van. A legtöbb mérés szerint tavaly a vevőknek már a harmada került ki ebből a körből. Ez a mutató 2019-ben 39 százalékon állt, de a járvány miatt visszaesett 15-re, majd innen ugrott fel 30 százalék körülire 2022 végére.
Manapság az átlagos havi bérleti díj 130 ezer forint között van, ez 10 ezer forinttal magasabb, mint 2022 májusában volt. A kereslet erősödőben van a sok hallgató miatt és a még mindig magas vételi árak, valamint a magas hitelköltségek inkább a bérlet felé terelik a keresletet. Az átlag azonban csak átlag és a nem túl sok új projektben kifejezetten kiadásra vásárolt lakások esetében a tényleges bérleti összeg könnyedén felmehet akár 200-220 ezer forintra is, hiszen néhány nagyvállalat rövidebb időre oda hívott embere szívesen kifizeti a jó minőséget.
A lassan magára találó ingatlanpiacot szeretnék kihasználni a közvetítők is, a vármegyei tranzakciók kicsit több mint fele Szegeden zajlik, nem csoda, ha a Duna House egy újabb irodát nyitott ott.
Fontos megjegyzés: A lakóingatlanok esetében a szakemberek a legtöbbször az úgynevezett piaci összehasonlító módszert alkalmazzák. Itt egyebek mellett az elhelyezkedést, a típust, a méretet, a műszaki állapotot, a hasonló paraméterekkel bíró ingatlanok lezárult tranzakciója során kialakult árat (és nem a kínálati/hirdetési árat), az értékesítési időpontot, a megközelíthetőséget, a fizikai és szociális infrastrukturális ellátottságot, a finanszírozottsági adottságokat (hitelek, jelzálog), a tulajdonjogi hátteret és a hasznosítási lehetőségeket veszik figyelembe.
Lehetnek kevésbé számszerűsíthető tényezők is, ilyen például az, hogy ha eladók vagyunk és tudjuk, hogy az adott környéken jelentős fejlesztések lesznek, új áruház, szabadidőközpont, iskola, park, elkerülő út lesz mondjuk 3 éven belül vagy ellenkezőleg: kiderül, hogy elmaradnak ezek a beruházások, esetleg lebontanak használaton kívüli ingatlanokat
------------
Az ebben a cikkben megjelölt ingatlan értékek közelítőek, nem helyettesítik a hivatalos értékbecslést és nem képezhetik semmilyen jogügylet alapját. Az értékek megjelölésénél és az értékmódosító tényezőknél az értékbecslési szakma által elfogadott általános szempontokat vettük figyelembe azzal a megjegyzéssel, hogy minden egyes ingatlannal kapcsolatban felmerülhetnek más körülmények is, amelyek befolyásolhatják annak értékét.
A Mennyit ér az ingatlanom? sorozat összes cikkét itt olvashatja.