4p

Irodát ritkán szoktak magánemberek venni, s bár lennének adataink, most mégsem egy lehetséges adásvételhez adunk fogódzót, hanem a bérleti piacot vesszük górcső alá, ott nézzük meg, hogy mi mennyi.   

Egy kívülállóban joggal merülhet fel most, 2023 májusában, hogy mi sem egyszerűbb, mint irodát bérelni: sokan vannak home office-ban, ezért óriásit zuhant a kereslet, így a bérbeadók könyörögni fognak, hogy ugyan vegyük már ki azt az irodát, szinte bármi áron. Nos, nem ez a helyzet, mert a jó helyekért – és ilyen a pesti oldal sok körzete – megkérik a pénzt.  

A közös területek is felértékelődtek. Fotó: privatbankar/Mester Nándor
A közös területek is felértékelődtek. Fotó: privatbankar/Mester Nándor

A legfelkapottabb továbbra is a Váci út, ott a bérlők 16-18 eurós havi és négyzetméterenkénti bérleti díjjal találkozhatnak. Ez általában alapkörnyezet biztosít, ha egy már működő irodaházról van szó. Tehát elektromos infrastruktúrát, hűtést-fűtést és a közös helyiségek és szolgáltatások használatának jogát. Bútort is kaphatunk hozzá, de ez nem jellemző, legfeljebb az úgynevezett óradíjas irodáknál, de erről majd később. Az esetek többségében van mélygarázs, de az plusz díj.

Más a helyzet akkor, ha a fővárosban, így a Váci úton is, egy épülő vagy tervezett irodaházat néztünk ki cégünknek. Ekkor sokkal több lehetőségünk van például arra, hogy kiharcoljuk a belső kialakítási hozzájárulást a bérbeadótól. Ez lehet akár a teljes kialakítási költség 40-50 százaléka is, nyilván attól függően, hogy mennyire van kiéheztetve bérlőre a bérbeadó.

Irodabérletet befolyásoló tényezők

  • a kiszemelt irodaház elhelyezkedése
  • mennyire gyorsan kell kiköltözni mostani helyünkről
  • helyigényünk mérete, jellege
  • dolgozói létszám
  • az irodaház hatékony üzemeltetése
  • bérleti összköltség mértéke (bérleti díj + üzemeltetés+gk.beálló)
  • a bérbeadó hozzájárulása a belső kialakításhoz
  • igényünk a gépkocsibeállóra és tárolóra
  • van-e központi céges előírás kifejezetten „zöld” irodaház használatára

Az irodák értékét (esetünkben a bérleti díjat és az üzemeltetési költséget) más ingatlanokhoz hasonlóan számtalan tényező befolyásolja. A lokáció itt is elsődleges, főleg a megközelíthetőség miatt. Ezen felül az irodaház láthatósága és kialakult presztízse is fontos. Nem elhanyagolható, hogy mennyire rugalmasan változtatható egy adott bérterület, ha mér egyszer benne vagyunk. 

Az elmúlt három évben a vezető szempontok közé emelkedett üzemeltetési költség is már nagyot dob az összköltségen. A válság előtt ez 3-4 euró volt négyzetméterenként és havonta, manapság 8-12 euró is lehet, egyes irodaházaknál eléri a bérleti díj mértékét is.

A variálhatóság egy későbbi időszak miatt is lényeges, előfordul, hogy – mint a mostani válságban – szeretnénk albérletbe adni egy részét. Egyébként a miheztartás végett érdemes megjegyezni, hogy az általunk fizetett bérleti díjnál 10-20 százalékkal olcsóbban tudjuk bérbe adni az átmenetileg nem szükséges területet, persze ha találunk rá jelentkezőt. 

Irodánk kelendőségét az is befolyásolja, hogy mekkora az egész piac kihasználatlansági mutatója. Nos, ez most növekvőben van, jelenleg 12 százalék körüli és még tovább emelkedhet. Minél magasabb ez az érték, annál kedvezőbb pozícióban lehetünk a bérbeadóval folytatott tárgyaláson. 

A pesti oldalon több alpiac is létezik, ezek közül a közvetlen belvárosi irodaházak a legdrágábbak. Nem ritka, hogy egy itt lévő régi bérház vagy akár hotel irodaházzá alakítva, teljes gépészetében megújítva 22-25 eurót is kér a bérbeadó havonta és négyzetméterenként. Ehhez jön még a mintegy 8-10 eurós üzemeltetési költség. 

Ahogy ígértük, külön szólunk az óradíjas vagy szolgáltatott irodákról. Bérlőként számunkra az a legnagyobb előny ezekben, hogy szinte azonnal rendelkezésre állnak, minden alap szolgáltatás igénybe vehető, és nem kell elköteleződni három vagy öt évre. A fajlagos díj magasabb, mint egy úgynevezett normál, hosszú távú bérletnél, de ez az azonnaliság és a röghöz kötöttségtől való mentesség ára. 

A Mennyit ér az ingatlanom? sorozat összes cikkét itt olvashatja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Több mint 200 százalékkal drágultak a hazai lakások 2010 óta
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 14:51
 Észtország mellett nálunk nőttek a legjobban a lakásárak az elmúlt 14 évben az EU-ban.
Ingatlan Idén beleugrana a lakásvásárlásba? Erre készülhet
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 15:49
Várhatóan 2025 sem lesz unalmas év a magyar ingatlanpiacon, hiszen egy sor tényező élénkítheti tovább a kínálatot és a keresletet. A szakemberek a forgalom további bővülésére és az árak emelkedésére számítanak idén is a lakáspiacon, az új intézkedések között szinte mindenki megtalálhatja a számára kedvezőt. Az OTP Ingatlanpont azt igyekezett összegyűjteni, hogy melyik program kinek lehet előnyös, mire számíthatnak az eladók, a vevők, a bérlők és a lakásfelújítók 2025-ben.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Érdemes 41 milliót adni egy garázsért?
Mester Nándor | 2025. január 8. 19:02
A 2024-es év elején meglódultak a garázsárak, majd nyártól megakadt a lendület, de a sokéves trend drágulást mutat. A fővárosban zárul az olló az átlagos méretű és nem kiemelkedő elhelyezkedésű ilyen ingatlanok árát tekintve, de ha nagy méretű és még tároló is jár hozzá, akkor 30-40 millió forintot is elkérnek érte – derül ki sorozatunk jubileumi, századik részéből.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Üdülő 1,5 milliárdért, maradhat?
Mester Nándor | 2025. január 1. 16:55
Legek jönnek 2024-ből. Megnéztük, hol ért vagy ér a legtöbbet egy családi ház, egy téglalakás, egy üdülőház, egy telek, egy raktár és egy garázs. Hoteleket, plázákat, irodaházakat és mezőgazdasági területeket nem vizsgáltunk, azok külön csoportot képeznek. Legtöbbször kínálati adatok álltak rendelkezésre és biztos, hogy nem teljes a kép, mert egyes tranzakciók nem jelennek meg a digitális térben, erre vigyáznak az eladók, a vevők és ügyvédeik. Ettől függetlenül érdemes böngészgetni, de vigyázat, nagy számokkal dolgoztunk!
Ingatlan Az ingatlanpiac tényleg repülőrajtot vehet januárban? Erős évre számít a Duna House
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:23
Jövőre több tényező miatt is még jobban felpöröghet az ingatlanpiac.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Robbanás lesz Kecskeméten, mert Lázár János is úgy akarja
Mester Nándor | 2024. december 18. 19:21
Lázár János építési és közlekedési miniszter november végén Kecskeméten is tudott nagyot ígérni: utakat szélesítenek (főleg a Mercedes gyárhoz vezetőket), intermodális pályaudvart alakítanak ki a vasútállomás felújításával párhuzamosan és befejeznek néhány más infrastrukturális építkezést. Nincs új a nap alatt, ezeknek a mintegy 600 milliárd forintos beruházásoknak egy része évek óta zajlik vagy előkészítés alatt van, a miniszter csak felmelegítette ezeket. Az viszont biztos, hogy szinte mindegyik hatással lesz az ingatlanpiacra.
Ingatlan Feltámadás előtt az Adventkor tömött európai outlet centerek
Mester Nándor | 2024. december 12. 15:21
A beruházók elindíthatnak néhány új projektet, az üzemeltetők között nagy mozgásokat látni.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Sok pénzbe kerül a gazdagréti panel karácsonyra
Mester Nándor | 2024. december 11. 19:21
Budapesten a panelekért fizetett négyzetméterár a tavalyi átlaghoz képest idén 13 százalékos drágulást mutat (790 ezer forint/négyzetméter), a panellakásra fordított átlagos összeg pedig megközelítette a 42 millió forintot. A slágerlakótelepek lakásainál a milliós négyzetméterár sem ritka. Röviddel az év vége előtt mi a budai oldalon néztünk körül.
Ingatlan Egyszerre ötezer lakást is lehet venni – na, vajon hol?
Mester Nándor | 2024. december 7. 16:51
Kezd magára találni az intézményi befektetési piac Európában, nem ritka, hogy egy tranzakcióban 5-6 ezer vagy ennél is több lakás cserél gazdát. Közvetlen térségünkben messze nincsenek ilyen számok, a különféle alapok inkább irodákat, raktárakat és telkeket vesznek. Magyarországon siralmasan alacsony az aktivitás, legfeljebb december legvégén lehet majd olvasni újabb adásvételekről.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kandallós házakban Budaörs verhetetlen a nyugati agglomerációban
Mester Nándor | 2024. december 4. 18:47
Mintegy 750-800 családi házból válogathatunk a Budapestet nyugatról határoló települések félkaréjában. Régóta célpontok ezek, a túlépítettség többüknél már feszítő. Magas áruk miatt csak kevesen engedhetik meg maguknak, hogy ott telepedjenek le, viszont akik megtehetik ezt, szívesen költenek ma még extrának számító műszaki megoldásokra, amelyek felértékelik az ingatlanukat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG