Csak a bolond és a kőgazdag nem kíváncsi arra, hogy mennyit ér a lakása, a háza, a nyaralója, a telke, a földje vagy a boltja. Laptársunkon, az mfor.hu-n kalkulátorok segítenek a különféle hitelek kiválasztásában. Itt ahhoz adunk fogódzót hétről-hétre, hogy mire elég a pénzünk, ha venni szeretnénk vagy hogy mennyiért tudjuk eladni az ingatlanunkat. Ehhez felhasználjuk a hivatalos és a szakmai forrásokat. Inkább egyfajta iránytű lesz a végeredmény, ami kiegészítheti a vevő vagy az eladó ismereteit.
Budapesti garázs
Jól tette, aki akárcsak 3-4 éve is részben vagy egészben budapesti garázsba fektette a pénzét. Azok értéke ugyanis követte, egyes időszakokban meghaladta a lakóingatlanok drágulási ütemét. Tavaly 25-26 százalékos volt az átlagár emelkedése, jelenleg átlagosan 6,3-6,4 millió forintért lehet ilyen ingatlant venni. Garázst vásárolni azért is megérte, mert viszonylag kis tőkebefektetés kellett hozzá, nem sokszor tízmillió forint, mint a lakások esetében.
Ezt a hihetetlen értéknövekedést az táplálja folyamatosan, hogy növekszik a kereslet és a felszíni parkolási övezetek határa egyre kijjebb tolódik: Pesten már jócskán a Hungária körúton kívülre, Buda északi és nyugati hegyvidéki részeinek aljáig, illetve délen Albertfalváig.
Mennyit ér tehát most egy garázs? Az attól is függ, hogy mennyi parkolóház van az adott kerületben, mennyien ingáznak oda dolgozni, hogyan változtatta meg az önkormányzat a felszíni parkolási rendet és mennyi új társasház épült, amelyeknek a beruházói minden lakáshoz építenek gépkocsibeállót. Utóbbinál megjegyezzük, hogy nem minden esetben egyenes az arányosság az ár és a beálló mérete között.
Az épített külvárosi P+R parkolók elszívhatnak potenciális garázsvásárlókat, de például a nagy értékű (10 millió forintnál drágább) autók használói vélhetően továbbra sem mondanak le arról, hogy rendszeresen védettebb ingatlanban tegyék le járművüket és ők vagy cégük inkább kifizeti a magas havi bérleti díjat, semmint hogy kockáztasson. Ez a belvárosban vagy kicsit kijebb, de egyedi garázsban lehet akár 50-60 ezer forint is, egyébként a fővárosi átlagos bérleti díj 30-35 ezer forint környékén van.
Értékbefolyásoló tényezők:
- kategória (mélygarázs, önálló garázs, fedett beálló)
- új vagy használt
- állapot
- elhelyezkedés
- elektromos töltési lehetőség
- dupla méret (családi házaknál és egyes társasházaknál)
A belvárosi mélygarázsos beállóhelyek jellemzően az átlagár felett kelnek el, míg a fedett autóbeállók akár harmadával is olcsóbbak lehetnek. Pest külső körzeteiben vannak sorgarázsok, amik többnyire 20-30 éve vagy még régebben épültek, szinte mindig téglából, de lehetnek betonból készültek is. A tulajdonosok nem túl sokat költöttek erre, viszont vannak kerületek, hol egy tulajdonosnak akár több ilyen garázsa is van és mindet bérbe adja, ami kiváló passzív jövedelem.
Nézzük tehát az árakat! A budai kerületekben 5,5-6,5 millió forint között alakult az átlagár, de jellemzően nincs nagy különbség a kerületek között. A belvárosban 6 millió forint körüli garázsárak az irányadóak, míg a XIII. kerületben már 6,6 millió az átlagérték, ennél valamivel kedvezőbb az árszint a IX. kerületben, ahol átlagosan 5,6 millió forintot kérnek egy garázsért. A külső pesti kerületek drágultak a legnagyobb mértékben, így már ott is csak 5 millió forint felett lehet gépjármű tárolót venni.
Az értékekre kihatott egy fontos változás tavaly: egy újonnan életbe lépett törvény szerint eladhatóvá váltak a társasházi mélygarázsok beállóhelyei, vagyis hivatalosan is forgalomképesek lettek, megerősítve az addigi nem törvényes gyakorlatot. Erről laptársunk, az mfor.hu is beszámolt ebben a cikkben.
Ha valakinek a külső kerületekben van garázsa, akkor jó hír számára, hogy tavaly az eddig jellemzően olcsóbb külső pesti kerületek is felzárkóztak a belvárosi, budai garázsárakhoz. Főváros szerte majdnem mindenhol emelkedett az árszint 2022-ben: a XIII. kerületben az ezt megelőző évhez képest több, mint 30 százalékkal, jóllehet, az emelkedés alacsonyabb bázisról indult. Második az áremelkedési listán a III. kerület (20 százalékkal), majd a XI. kerület (8 százalékkal) és a IX. kerület (7 százalékkal) következik.
----------------------------------------
Az ebben a cikkben megjelölt ingatlanértékek közelítőek, nem helyettesítik a hivatalos értékbecslést és nem képezhetik semmilyen jogügylet alapját. Az értékek megjelölésénél és az értékmódosító tényezőknél az értékbecslési szakma által elfogadott általános szempontokat vettük figyelembe, azzal a megjegyzéssel, hogy minden egyes ingatlannal kapcsolatban felmerülhetnek más körülmények is, amelyek befolyásolhatják annak az értékét.
A Mennyit ér az ingatlanom? sorozat összes cikkét itt olvashatja.