6p

Az örökösök miatt is növekszik az eladó lakások száma. Minden nagyobb közvetítőhálózat azt látja, hogy emelkedő arányban akarnak megszabadulni a lakásoktól, villáktól vagy ingatlanokban testet öltő üzletrészektől, mert sokszor szakértelem hiányában nem tudnak és nem is akarnak foglalkozni az ingatlan fenntartásával, üzemeltetésével. Viszonylag sokszor fordul elő, hogy gyorsan akarnak túladni rajta, s ekkor nem a valós értékén kel el az örökül hagyott ingatlan – derül ki sorozatunk mostani részéből.

Nyilvános statisztikák nem készülnek arról, hogy az örökösökre mennyi ingatlan szakad egy közeli hozzátartozó elhunyta után. Azt viszont érzékelik a közvetítők, hogy csökken azoknak az érintetteknek az aránya, akik egy rövid átmeneti idő után úgy döntenek, hogy mégis megtartják a lakást vagy családi házat, házrészt, merthogy az esetek többségében ilyeneket szoktak örökölni. A megtartást – persze főleg akkor, ha nagyon keresett helyen van az ingatlan – azzal indokolhatják maguknak, hogy érdemes inkább kipofozni és kiadni, így folyamatos passzív jövedelemhez lehet jutni, miközben az értéke is növekedhet hosszú távon. 

Bonyolítja a helyzetet, hogy nem ritkán testvéreknek kell osztozniuk, hacsak nem volt végrendelet, amiben mást jelölt meg az elhunyt rokon. Ezzel egy élelmes vevőjelölt még vissza is élhet, főleg, ha gyorsan akarnak pénzhez jutni az örökösök. Ilyenkor könnyebb az alku, noha az adott ingatlan tulajdonságai semmit sem változnak.

Egy örökölt ingatlan végső értékét a szokásos paramétereken (elhelyezkedés, jelleg, méret, műszaki állapot, hitelteher, stb.) kívül tehát leginkább az befolyásolja, hogy az újdonsült tulajdonos(ok) milyen gyorsan akar(nak) túladni rajta. Általában szinte azonnal akarnak pénzhez jutni, ám mivel az ilyen ingatlanok túlnyomó része műszakilag elavult, nem kiemelkedően keresett helyen található, ezért az esetek túlnyomó részében nagyon kevés az érdeklődő, így a valós érték alatt kelnek el.

A jó műszaki állapotú luxus villák általában jól tartják az értéküket, inkább bérbe adni érdemes, nem kell feltétlenül eladni
A jó műszaki állapotú luxus villák általában jól tartják az értéküket, inkább bérbe adni érdemes, nem kell feltétlenül eladni
Fotó: Pixabay

Több örökös esetén ezt a sietséget az is motiválhatja, hogy az egyik örökös az ingatlan eladásából rá eső részből akarja kifizetni a saját hiteltartozását vagy annak egy nagyobb részét, ilyenkor ő sürgetni fogja az ügyletet – ergo inkább engedne az árból. Nem zárható ki, hogy ha mondjuk csak egyetlen örökös van és ő szeretné megtartani az ingatlant, akkor mielőbb hitelhez szeretne jutni a felújításhoz és ezután értékesítené is az ingatlant. Ilyenkor neki is sürgős lehet az eladás, ami megint csak a piaci érték alatti adásvételt eredményezhet.

A Duna House statisztikái szerint a vidék mellett már a fővárosban is egyre több tulajdonos dönt az ingatlan megtartása és bérbeadása helyett az örökölt lakás vagy ház értékesítése mellett. A nyár elején 27-28 százalékos volt az arányuk Budapesten és országosan is. Korábban inkább a kisvárosokra és falvakra volt jellemző, hogy mondjuk a nagyszülők házát amilyen gyorsan csak lehetett, eladták.

A korábbi évek trendje szerint a fővárosi lakásokat inkább megtartották az örökösök, ahova vagy maguk költöztek be, vagy bérbeadták azokat. A vidéki örökség eladási aránya jellemzően magasabb, hiszen nehezebben adható ki például egy kisebb, vidéki településen található családi ház, mint egy fővárosi lakás. 

Lassú a bejegyzés és a többi adminisztráció

Az érintett ingatlan egészen a hagyatéki eljárás lezárásáig átmenetileg úgymond senkié, egészen addig, amíg adó- és értékbizonyítvány birtokában az új tulajdonos bejegyeztetheti magát a földhivatalnál. Amint széljegyre kerül a tulajdoni lapon az örökös, előszerződés megkötésével elkezdhető az ingatlan értékesítése. Nincs recept arra, hogy mennyi idő alatt lehet eladni egy örökölt ingatlant. Állapottól és elhelyezkedéstől függően 1-1,5 évre is szükség lehet. Természetesen a sebességet gyorsíthatja, ha nincs teher az ingatlanon és az örökös(ök) rendezte(k) a közüzemi díjakat. Valamint, ha társasházi lakásról van szó, akkor a közös költséget.

Nem mondható túl gyakorinak, de nem is teljesen földtől elrugaszkodott eset, amikor az örökhagyó egyszerre több ingatlant, általában lakást birtokolt, s ezek mind az örökösökre „szakadnak” – összességében nagy, akár több milliárd forintos értékben. Ám itt is igaz, hogy minden ingatlan egyedi (hacsak nem azonos emeleten lévő, azonos méretű és beosztású panelekről van szó), tehát mindegyiknek külön érdemes meghatározni az értékét. Ha nem sürgős, nem szabad egyben a piacra dobni a jogi procedúra befejeztével. Főleg nem, ha az egyik egy villa, a másik egy luxuslakás, a harmadik meg mondjuk egy jó helyen lévő építési telek. Más pályákon mozog mindhárom, saját alpiacaikon nem esnek egybe a csúcsidőszakok, ilyenkor érdemes kivárni, jelentős értéknövekedés érhető el.

Öt éven belüli nyereséges értékesítés esetén nemcsak a 9 százalékos illeték, hanem jövedelemadó fizetésére is kötelezett az eladó. Közeli hozzátartozók (szülő, házastárs, gyermek) közötti öröklés esetén nem kell illetéket fizetni, valamint bizonyos esetekben illetékkedvezmény is igényelhető. A tulajdonba kerülés évétől számított 5. évtől az eladás jövedelemadó-mentessé válik.

Fontos megjegyzés: A lakóingatlanok esetében a szakemberek a legtöbbször az úgynevezett piaci összehasonlító módszert alkalmazzák. Itt egyebek mellett az elhelyezkedést, a típust, a méretet, a műszaki állapotot, a hasonló paraméterekkel bíró ingatlanok lezárult tranzakciója során kialakult árat (és nem a kínálati/hirdetési árat), az értékesítési időpontot, a megközelíthetőséget, a fizikai és szociális infrastrukturális ellátottságot, a finanszírozottsági adottságokat (hitelek, jelzálog), a tulajdonjogi hátteret és a hasznosítási lehetőségeket veszik figyelembe. 

Lehetnek kevésbé számszerűsíthető tényezők is. Ilyen például az, hogy ha eladók vagyunk és tudjuk, hogy az adott környéken jelentős fejlesztések lesznek, új áruház, szabadidőközpont, iskola, park, elkerülő út lesz mondjuk 3 éven belül vagy ellenkezőleg: kiderül, hogy elmaradnak ezek a beruházások, esetleg lebontanak használaton kívüli ingatlanokat. 

------------
Az ebben a cikkben megjelölt ingatlanértékek közelítőek, nem helyettesítik a hivatalos értékbecslést és nem képezhetik semmilyen jogügylet alapját. Az értékek megjelölésénél és az értékmódosító tényezőknél az értékbecslési szakma által elfogadott általános szempontokat vettük figyelembe, azzal a megjegyzéssel, hogy minden egyes ingatlannal kapcsolatban felmerülhetnek más körülmények is, amelyek befolyásolhatják annak értékét. 

A Mennyit ér az ingatlanom? sorozat többi cikkét itt olvashatja

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Feltámadás előtt az Adventkor tömött európai outlet centerek
Mester Nándor | 2024. december 12. 15:21
A beruházók elindíthatnak néhány új projektet, az üzemeltetők között nagy mozgásokat látni.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Sok pénzbe kerül a gazdagréti panel karácsonyra
Mester Nándor | 2024. december 11. 19:21
Budapesten a panelekért fizetett négyzetméterár a tavalyi átlaghoz képest idén 13 százalékos drágulást mutat (790 ezer forint/négyzetméter), a panellakásra fordított átlagos összeg pedig megközelítette a 42 millió forintot. A slágerlakótelepek lakásainál a milliós négyzetméterár sem ritka. Röviddel az év vége előtt mi a budai oldalon néztünk körül.
Ingatlan Egyszerre ötezer lakást is lehet venni – na, vajon hol?
Mester Nándor | 2024. december 7. 16:51
Kezd magára találni az intézményi befektetési piac Európában, nem ritka, hogy egy tranzakcióban 5-6 ezer vagy ennél is több lakás cserél gazdát. Közvetlen térségünkben messze nincsenek ilyen számok, a különféle alapok inkább irodákat, raktárakat és telkeket vesznek. Magyarországon siralmasan alacsony az aktivitás, legfeljebb december legvégén lehet majd olvasni újabb adásvételekről.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kandallós házakban Budaörs verhetetlen a nyugati agglomerációban
Mester Nándor | 2024. december 4. 18:47
Mintegy 750-800 családi házból válogathatunk a Budapestet nyugatról határoló települések félkaréjában. Régóta célpontok ezek, a túlépítettség többüknél már feszítő. Magas áruk miatt csak kevesen engedhetik meg maguknak, hogy ott telepedjenek le, viszont akik megtehetik ezt, szívesen költenek ma még extrának számító műszaki megoldásokra, amelyek felértékelik az ingatlanukat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Szokatlan helyen húzza meg magát a Budapestre költözött vizes sportok nemzetközi szövetsége
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 11:11
Idén januárban a Dunamelléki Református Egyházkerület 1,4 milliárd forintos belvárosi ingatlant kapott az államtól új központjára, ám most érdekes módon mégis a World Aquatics, az úszás és a medencés sportok világszövetsége költözött be átmenetileg. Azt, hogy a két szervezet hogy talált egymásra, egyelőre nem lehet tudni.
Ingatlan Sírhatnak az építészek? A robotok elveszik a munkájukat?
Mester Nándor | 2024. november 30. 10:33
A mesterséges intelligencia (MI), a robotok és más nem hagyományos eszközök az építészeti tervezésbe is beszivárogtak. Kell-e félnie ezektől a szakmának? Még nem tudni, de nem sok jót sejtet nekik, hogy a digitális új hullám szélvészgyors, még csak kevés helyen oktatják az új megoldásokat, pedig már itt lenne az ideje.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Már nem olcsó a Wekerle sem
Mester Nándor | 2024. november 27. 18:47
Önálló életet él Kispesten belül az 1925-ben befejezett, majd 1950-ben a fővároshoz csatolt Wekerletelep, ahol anno 1007 ház épült 4412 lakással. A szigorú átalakítási vagy felújítási előírások behatárolják az ingatlantulajdonosok mozgásterét és befolyásolják a lakások értékét. A negyed ugyanakkor profitál abból, hogy a helyi önkormányzat masszív infrastrukturális és intézményfelújításokat végez már évek óta, a közlekedés javult, a telephez közel nagy bevásárlóközpont működik – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Ingatlant vásárolna befektetési céllal? Kiszámolták, mire számíthat
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:28
Több százalékponttal nőttek a lakáspiaci hozamok Magyarországon 2023-hoz képest, és bár Budapesten némileg magasabbak, a vidéki városokban is kedvezően alakult az elérhető nyereség.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Bombaerős lesz Budafok és még viszonylag olcsó is
Mester Nándor | 2024. november 20. 18:58
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
Ingatlan Csúcson a panelek ára – két számjegyű drágulást mértek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 11:36
Budapesten már az átlagár is ütős, de van, ahol bőven millió felett adnak egy panel-négyzetmétert.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG