Nagy megkönnyebbülést hozott a foci Eb a budapesti Airbnb-piacon érdekelt lakástulajdonosoknak. Mivel a kormány bevállalta a teltházas meccseket, a sok ezer ide érkező turista egy része a rövid távra kiadott szálláshelyeket vette igénybe. A folytatás is a bérbeadóknak kedvezett: ha nem is volt a járvány előtti időszakra jellemző óriási roham, a piac kicsit megnyugodhatott, megint felkerültünk a turisták térképére.
„Közel hatezer lakás van most a piacon, ez ugyan jóval elmarad az utolsó békeévnek számító 2019-től, amikor mintegy 14-15 ezer lakásból válogathattak az ide érkezők, de aki a bérbeadók közül megmaradt, az többé-kevésbé folyamatos foglaltságot jelzett végig a nyári hónapokban” – érzékeltette a helyzetet lapunknak Schumicky Balázs, a Magyar Apartmankiadók Egyesületének vezetője.
Beszámolója szerint jelentős változás a korábbi nyarakhoz képest, hogy a repülővel érkezők jóval kevesebben voltak és sokan jöttek a környező országokból. Onnan értelemszerűen inkább autóval vagy vonattal utaztak ide. Tapasztalatai szerint megnőtt a parkolást is biztosító bérlemények ázsiója.
Ugyancsak nagyot emelkedett az ultra last minute foglalások aránya. A végső statisztika csak az ősz elejére lesz meg, de már most látni, hogy szinte csak a legutolsó pillanatban döntik el az utazók, hogy elindulnak.
„Nyilvánvalóan sok még a bizonytalanság, s noha járványügyi szempontból sok országot megelőzünk, de a külföldiek egy része bizalmatlan, vagy inkább azt mondanám, hogy óvatos” – mondta a vezető.
A folyamatosan átalakuló lakásbérleti piac átlagáraihoz képest egy kicsit magasabb díjakkal kell számolni egy airbnb-s szálláshelynél. Az egyesület elnöke azonban azzal magyarázta ezt, hogy a tagok legálisan adják ki lakásaikat, adót fizetnek és más adminisztrációs kötelezettségüknek is eleget tesznek, míg a lakását feketén kiadó, úgymond normál bérbeadót mindez nem terheli.
Digitális okoskulcs
Az egyik hazai nagybank startup programjában nevelkedett vállalkozás olyan digitális okoskulcsot fejlesztett, amely lehetővé teszi, hogy bárkit, akit szeretnénk, egy gombnyomással könnyen, gyorsan és egyszerűen beengedhessünk az otthonunkba akkor is, ha épp távol vagyunk attól. Airbnb házigazdák mellett az irodaházak tulajdonosai és a cégvezetők számára is hasznos lehet ez az eszköz, de a magánszemélyek mindennapjait is megkönnyítheti. Nem szükséges ugyanis megadni a kapukódot senkinek, hiszen ez egyáltalán nem biztonságos.
Az Airbnb-s piac résztvevői közül sokan tavaly átnyergeltek a hosszú távú bérbeadásra, de ezek egy része a tavasz végén – a korlátozások feloldása után – visszatért a rövid távú piacra. Mivel azonban most, augusztus vége felé az ősz teljesen bizonytalannak látszik (főleg a járvány negyedik hulláma miatt), ezért a bérbeadók válaszút elé néznek: kihúzzák-e még pár hétig-hónapig, esetleg újból hosszú távra váltsanak, vagy megpróbálják-e a középtávú szerződést. Schumicky Balázs az utóbbira is lát lehetőséget, például egy szemeszterre külföldi diákok, vagy rövidebb, 2-3 hónapig tartó projekt munkákra érkező külföldi menedzserek lehetnek az ügyfeleik ezeknek a bérbeadóknak.
A hosszú távú kiadás azért is csábító lehet, mert idén tavasztól folyamatosan emelkednek a bérleti díjak. Júliusban ugyan még nem érte a tavalyelőtti, 165 ezer forintos havi átlagot, de már erősen megközelítette és 145-150 ezer forint között mozgott. Ha nem lesznek jelentős korlátozások és egyebek mellett az egyetemeken visszaáll a jelenléti oktatás, mint ahogy tervezik, akkor stabilizálódhat ez a piac. A hosszú távú szerződések által már évek óta érintett bérbeadóknak ugyanakkor azzal is számolniuk kell, hogy beáramolnak a kiadási céllal vásárolt és mostanában elkészülőben lévő új társasházi lakások, s a plusz kínálat féken tarthatja a díjakat.
Az Airbnb-ben érdekeltek helyzetét az is nehezíti, hogy a 2020. augusztus elsején hatályba lépett törvénymódosítás szerint az érintett önkormányzatok korlátozhatják a lakások szálláshely-szolgáltatás céljára felhasználható napjainak számát. Budapesten az Airbnb kapcsán leginkább szóba jöhető belvárosi kerületek szinte mindegyike szigorított a feltételeken, de a napok számát még nem kurtították meg. Ha ez mégis megtörténne, akkor az újabb nagy csapás lenne az Airbnb-seknek. Az egyesület igyekezett kompromisszumra jutni, de egy kivétellel ez nem sikerült. Több társasház maga is szigorításokat vezetett be.