A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 26 655 volt, 6,2 százalékkal kevesebb, mint 2017 azonos időszakában – közölte a KSH a Privátbankárral.
Az előző év azonos időszakához képest 28 százalékkal több lakás épült. A lakásépítés a községekben kiemelkedő ütemben bővült, emellett Budapesten is az átlagot meghaladó az épített lakások számának emelkedése.
A lakásépítés változatlanul fele-fele arányban oszlik meg a természetes személyek és a vállalkozások között. Az új épületekben használatba vett lakások 54 százaléka családi házban, 37 százaléka többlakásos épületben, 5,3 százaléka lakóparkban található.
A használatba vett lakások átlagos alapterülete 3 m2-rel 100 m2-re nőtt. Az építési engedélyek és bejelentések alapján építendő lakások száma 26 655, ami 6,2 százalékkal kevesebb a korábbi időszaknál.
Csökkent az építendő lakások száma
Az építendő lakások száma Budapesten 25 százalékkal csökkent, a megyei jogú városokban változatlan maradt, a többi városban 9 százalékkal, a községekben 7,4 százalékkal emelkedett. Az építtetők az esetek 43%-ában éltek az egyszerű bejelentés lehetőségével. Ez az arány Budapesten 8,5%, az alacsonyabb területi egységek felé haladva egyre magasabb, a községekben 79%-ot ért el.
A kiadott új építési engedélyek (bejelentések) alapján 1,2 százalékkal több, összesen 10 322 lakóépület építését tervezik, a nem lakóépületekre kiadott engedélyek száma 3225, ami 19 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál.
Újabb emelkedés jöhet az engedélyekben
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője az adatokat kommentálva elmondta: “A lakásépítési engedélyek száma a szerény csökkenés ellenére még mindig magasnak mondható. A visszaesésben azonban szerepet játszhat, hogy az építők a már megkezdett beruházásokra koncentrálnak és újakat még nem terveztek a harmadik negyedévben.
A vizsgált időszakban még bizonytalan volt a kedvezményes lakásépítési áfa sorsa, azóta viszont kiderült, hogy bizonyos feltételek esetén 2019 után is alkalmazni lehet az 5 százalékos lakásáfát. A 2019 végén szerkezetkész állapotú társasházak lakásaira is vonatkozik majd a kedvezményes áfakulcs, emiatt a következő negyedévben a lakásépítési engedélyek száma tovább emelkedhet.”
A kiadott új engedélyeket részletesen megnézve kiderül az is, hogy összesen 10 322 lakóépület építését tervezik az építtetők, ezt 1,2 százalékos emelkedést jelent. A háromnál több lakásos épületekre, vagyis a társasházakra kiadott engedélyek száma pedig 5 százalékkal közel ezer darabra nőtt. Emellett jelentősen, 33 százalékkal 5407 darabra emelkedett az eladási céllal megépült lakások száma, ez pedig arra utal, hogy az elmúlt években elindított beruházások sorra befejeződnek. A szakember hozzátette: továbbra is erőteljes növekedés látható a saját használatra épített lakóépületeknél, elsősorban családi házaknál, ezeknek a száma 25 százalékkal közel 4700-ra nőtt a harmadik negyedév végére.
Balogh László szerint az idén 20 ezer új lakást adhatnak át, ami 8 éves viszonylatban rekordot jelent, és azt mutatja, hogy a lakásépítések száma a válság előtti szintet közelíti. A lakáspiaci trendeknek megfelelően Budapest mellett a nagy vidéki városokban, megyeszékhelyeken épül a legtöbb új társasház.