4p

Mindenki a fenntartás költségeire figyel, halasztják az új beruházásokat.

Nem sok avatás volt idén az irodapiacon, mondhatni szinte alig bővült az állomány. Legalábbis az előző évekhez képest. Most 4,1 millió négyzetméter van a zsákban, de ebből csak 3,4 millió van a piacon, a többi saját tulajdonú irodaház, azokban általában maguk a beruházók vagy a befektetők laknak.

Az OTP új budapesti irodaközpontja. Fotó: privatbankar/Mester Nándor
Az OTP új budapesti irodaközpontja. Fotó: privatbankar/Mester Nándor

A bérbeadások üteme is lelassult, közben már 11 százalékra nőtt a kihasználatlanság. Ez még nem veszélyesen magas, de a trend növekvő és nem nagyon lesz ez másképp 2023-ban sem, noha a kereslet is emelkedő vonalon mozog. Új szerződés tehát nem sok van, a teljes keresletnek csak negyedét teszi ki, a cégek inkább hosszabbítanak, a biztosra mennek – és igyekeznek kedvezményeket kiharcolni a maradás fejében.

Csakhogy! Ha már egyszer megvan a belső kialakítás és évek óta olyan a bérterületük, amilyen, akkor a bérbeadó elvileg nem sok mindenben engedhet. Az üzemeltetési költségben biztos nem, nem nagyon hallani erről, általában egy az egyben átterhelik a bérlőre. A bérleti díjból meg végképp nem akarnak lefaragni, hiszen köti őket a projektet finanszírozó bankkal aláírt egyezmény. 

Legfeljebb nem borzolják össze a szemöldöküket, ha pár héttel később fizet a bérlő egy-egy hónapban, de sokszor ezt sem lehet eljátszani. Vagyis általában hiába diktálnak manapság a bérlők, ez a diktálás leginkább csak a költözni vágyókra igaz, ők valóban megválogathatják, hogy melyik házba mennek és milyen feltételeket alkudnak ki maguknak. 

Területileg a Váci úti irodafolyosóhoz erősen felzárkózott Dél-Buda, ott most még aktívak a fejlesztők, de egy darabig nehéz dolguk lesz azért is, mert a XI. kerületi önkormányzat változtatási tilalmat vezetett be december közepén. Pont arra a területre, ahova a legtöbb irodaházat tervezik, a Budafoki út és a Duna közötti rozsdaövezetre. A pesti belvárostól délre viszont nincs ilyen korlátozás, ott újabb projektek indulhatnak – de még nem jövőre, legfeljebb 2024-2025-től.

A járvány jelentősen átalakította az irodai munkafolyamatokat, a magyar munkavállalók zöme megszerette a távoli munkavégzést, de már vannak, akik visszatérnének. Az elmúlt évben egyébként kiderült, hogy a home office remek lehetőséget is nyújt például a call-centerek üzemeltetésénél, hiszen teljesen mindegy, hogy egy operátor Budapesten vagy egy vidéki nagyvárosban él és dolgozik. 

A folyamatos otthoni munkának természetesen vannak árnyoldalai is: csökken a kötődés a céghez, a munkatársakhoz, kevésbé érvényesül a személyes kapcsolattartásból adódó plusz érték. Pont emiatt a cégvezetők szeretnék valamilyen módon visszahozni a munkatársakat az irodákba. Kérdés, hogy a happy hour kezdeményezések, a masszázsbérletek, a különböző szórakoztató megoldások és ajándékkártyák kellő motivációt jelentenek-e a kollégáknak. 

Érdekes, hogy bár a cégek még mindig nem tudták igazán kitalálni, hogy pontosan mennyi irodaterületre van szükségük,  a statisztikai adatok azt mutatják, hogy növekszik az egy cég által bérelt átlagos terület, ez 2022 3. negyedévében 1046 négyzetméter volt. Természetesen a legtöbb bérlemény ennél kisebb, jellemzően 400-700 négyzetméter. Több olyan irodaház van, ahol megjelentek a szolgáltatott irodaterületek, itt rövid időre is lehet bérelni akár 50-200 négyzetmétert is. Ezen felül egyes házakban a coworking irodáknak is teret engedtek.

A magyar piacon is egyre nagyobb figyelmet szentelnek a környezettudatosságnak és ez már helyenként a bérleti díjakban is megjelenik. A teljesen zöld, új irodaházakban 8-10 százalékkal is magasabb díjat lehet elkérni, sok külföldi cég hajlandó is megfizetni ezt, mert tudja, hogy az építés és az üzemeltetés során is érvényre juttatják a környezetvédelmi szempontokat a beruházók és az üzemeltetők.

Mind több szó esik az ESG-ről is. Az ennek, vagyis a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szabványoknak megfelelő irodaházak az átlagnál magasabb bérleti díjakat érnek el, függetlenül attól, melyik évben épültek – derült ki a CBRE globális ingatlan tanácsadó 18 európai piacra kiterjedő elemzéséből. A vizsgált piacokon a fenntarthatósági tanúsítvánnyal rendelkező irodai ingatlanállomány aránya 2022 közepére 20 százalékra emelkedett, szemben a 2019-ben mért 14 százalékkal. 

A budapesti irodaterületek 50 százalékának van zöld minősítése. Ez az arány a bérlői igényekben is visszatükröződik, különösen azokban az években, amikor erős a kereslet: 2019-ben például az új bérleti szerződések közel 70 százalékát ilyen épületekben kötötték. 

Címkék: Ingatlan Irodapiac

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Debrecen mellett épít logisztikai csarnokot a belga WLP
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 17:05
Bérlő még nincs, saját kockázatra indították el a beruházást.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Ki akar házat venni az akkuval elárasztott Gödön?
Mester Nándor | 2024. március 27. 18:32
Jön a harmadik akkugyár Gödre, de nem jönnek a vásárlók. Legalábbis semmi nem mutat arra, hogy megfordulna az a csökkenő tranzakciós trend, ami épp a Samsung odatelepülése, vagyis a 2010-es évek vége óta tart. Elfogytak az akkorra megépített új otthonok, újak alig jöttek helyükbe, viszont lassan, de folyamatosan növekszik a használt házak kínálata. Ez még nem menekülés, de vannak már olyanok, akik nem kérnek a környezetszennyezésből, ráadásul úgy érzik, ingatlanuk értéke is megsínyli ezt, így jobb most kiszállni – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Legalább hatszor annyit kóstál ma Orbán Viktor budai háza, mint amikor vette
Mester Nándor | 2024. március 20. 18:47
Örülhet a parlamenti patkóban a nulladik szektor 14-es számú székében ülő miniszterelnök. Nem maradt le a nagy lakásár-robbanásról. Feltételezzük, hogy történt korszerűsítés a fele részben még 2002-ben tulajdonába került és a budai elitnegyedben lévő ingatlanán, így az bizonyosan megtartotta értékét a környék átlagával. Ám minthogy erről az átalakításról vagy korszerűsítésről nincsenek hivatalos adatok, a pontosabb értékmeghatározáshoz segítségül hívtuk, hogy mi minden történt a közvetlen környék lakáspiacán az eltelt több mint két évtizedben.
Ingatlan Belvárosi lakásra vágynak a fiatalok
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 16:20
A lakást bérlők egyharmada harminc év alatti, akiknél az első számú preferencia a belvárosi élet. Ezzel szemben az életkor előrehaladtával többen választják az agglomerációt bérlés esetén is. A külföldi bérlők drágábban bérelnek.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Ártott Orbán Viktor a debreceni lakásáraknak 
Mester Nándor | 2024. március 13. 18:48
Továbbra is erős hiány van Debrecenben a minőségi új lakásokból, de a felújított használtakból is. A beruházók az összes új otthonnak csak egyharmadát hirdették meg, s ha elkelnek, akkor mennek tovább a többivel. Az árak főleg a tavalyi országos gazdasági visszaesés miatt csökkentek kissé. Közvetlen kapcsolat nem mutatható ki az akkugyárak és az árak között, de azt tudni lehet, hogy sokan féltik a jövőjüket és ingatlanuk értékét miattuk, s ezért vagy az ipari parkoktól távol vagy más városban keresnek ingatlant – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Irgalmatlan összeget meg lehet spórolni egy ügyes hitelkiváltással
Privátbankár.hu | 2024. március 13. 09:51
Érdemes megfontolni, hogy a tavalyi évben kötött, bőven tíz százalék feletti kamatozású lakáshiteleket átváltsuk mostani, alacsonyabb kamatozású hitelre. Ám van néhány apróság, amit érdemes figyelembe venni.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Aranyárú családi házak Budán
Mester Nándor | 2024. március 6. 18:59
Nem lehetetlen jó állapotú családi házat kifogni Budán. De persze nem akárhol, a II. vagy a XII. kerületben sokkal kisebb az esély olyan használt házat elcsípni, ami a többség számára megfizethető árkategóriában van. A panelből vagy lerobbant pesti társasházból kertes házba vágyók inkább Óbuda külső részein vagy Budafokon nézhetnek körül. Már csak azért is, mert akár 20-25 százalékkal is olcsóbban juthatnak hozzá - derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Még ébredezik a régió ingatlanpiaca, de a bankok már hiteleznének
Privátbankár.hu | 2024. február 29. 15:14
Minden nagybefektető arra vár egész Európában, így a tágabb közép-európai térségben is, hogy tovább csökkenjenek az irányadó kamatlábak és folytatódjon a dezinfláció. Természetesen a kereslet számottevő növekedése is kell ahhoz, hogy újabb beruházások induljanak a kereskedelmi ingatlanpiacon, s mindezt persze hitelezni is kell. Mit mondanak minderről a bankok? - kérdezte a KPMG a főszereplőket. Jöjjenek a részletek!
Ingatlan Budapest belvárosa az ötödik legolcsóbb az EU-ban a lakáspiacon
Mester Nándor | 2024. február 29. 05:42
Átmenetinek bizonyult a 2022 közepétől 2023 tavaszáig tartó kisebb árcsökkenés az európai lakáspiacon. Tavaly nyártól sok uniós országban lelassult az olcsóbbodás, több államban stagnálásba váltott a trend, idén már több helyütt ismét elkezdtek felfelé kúszni az árak. Budapest a korábbi drágulás ellenére is az olcsóbb városok között van az EU-ban – derül ki a Privátbankár Európai Lakásmonitor februári összegzéséből.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Most is a Covid alatt kialakult költsége van egy üzletnek a plázákban
Mester Nándor | 2024. február 28. 18:59
Stabilizálódtak az üzlethelyiségek összköltségei a bevásárlóközpontokban. A legjobb központokban szinte alig van kiadatlan ingatlan, de a bérlők egyelőre lanyha forgalomról számolnak be, ami hatással van az üzlethelyiségek értékére is - derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG