Egy készülő ház Debrecenben. (Kép forrása: MTI) |
A megkérdezettek nagyobb része ugyan elégedett jelenlegi lakáskörülményeivel, de többségük(59%) szerint lenne mit változtatni, csinosítani otthonukon. Amennyiben lakásproblémákról van szó, aválaszadók harmada találjajelenlegi lakhelyét túl szűkösnek, de a zavaró tényezők között van a rossz elhelyezkedés, a zaj vagy a közvetlen szomszédok is. Ezt a problémát számos esetben csak költözéssel lehet megoldani.
Az örök dilemma: vidék vagy főváros?
Az 1100 válaszadónak egyértelmű elképzelése van arról, hogy milyen otthonban szeretne lakni. Amennyiben a pénz nem lenne akadály, csaknem egyharmaduk (31%) legszívesebben egy vidéki város csendes utcájában, kertes házban élné mindennapjait, míg a második helyre a balatoni partvidék került (18%), de sokan választanának otthonuknak egy vidéki kúriát (17%) - derült ki az OTP Bank és a szeretlekmagyarorszag.hu portál közös online felméréséből.
A hazai ingatlanpiacon bekövetkezett hirtelen áremelkedés azonban nem könnyíti meg a lakásvásárlók dolgát, hiszen az elmúlt időszakban több mint 10 százalékos emelkedés volt tapasztalható. Az álomotthon megvalósításának legnagyobb akadályát a megkérdezettek háromnegyede a szűkös anyagi lehetőségekben vagy a jelenlegi magas albérletárakban látja, amelynek összegét inkább félretennék saját lakásra. A válaszadók további egynegyedének az okoz további problémát, hogy nem talál a saját igényeinek, elképzeléseinek megfelelő otthont, de sokan panaszkodtak az idő- és munkaerőhiányra is.
Egyre tudatosabbak vagyunk, ha lakásról van szó
A pénzügyi tudatosság erősödése azonban látványos: a válaszadók kétharmada (67%) félretenne lakásvásárlásra, míg a válaszadók 20 százaléka venne igénybe lakáshitelt, hogy kiegészítse meglévő lakáscélú megtakarítását.
A családi házat a legnehezebb eladni
Az Otthon Centrum minap közölt adatai szerint egy családi ház értékesítéséhez átlag 190 nap szükséges. Amíg vidéken egy-két héttel csökkent, addig Budapesten és Pest megyében ugyanennyivel nőtt az értékesítéshez szükséges idő 2016 és 2017 között; ez utóbbiban 170 napról 177-re.
Az átlagos értékesítési idő az Otthon Centrum által közvetített ügyleteknél (nap, Otthon Centrum) |
A családi házakat egyediségük teszi vonzóvá vagy nehezen eladhatóvá, ugyanakkor eladásuk a lakásokhoz képest átlagosan dupla annyi időt igényel, ezért a családi házak értékesítőit továbbra is türelemre intette Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője.
Típuson belüli ingatlanok mindössze 0,8 százalékát sikerül eladni egy héten belül, miközben az egy éven túli értékesítés aránya Budapesten is 11 százalék, vidéken 14, Pest megyében 15 százalék a tavalyi adatok alapján. Az egyediség mellett olyan szempontok teszik könnyen értékesíthetővé az ingatlant, mint a csendes utca és környék, kis méret (egy héten belül értékesített lakások közepes értéke 85 m2) és nem utolsó sorban helyesen megítélt ár.
Ezzel szemben a nagy méret, és az ingatlanpiaci szempontból kevésbe pörgős piac miatt könnyen elhúzódhat az értékesítés. Ezt jelzi, hogy fővárosba nagyobb arányban akadt a külső pesti kerületekben elhúzódó értékesítés úgy, mint Pest megyében Cegléd környékén.