Elsősorban a gazdasági mutatók, illetve hazánk egyre kedvezőbb nemzetközi megítélése befolyásolhatja az ingatlanpiaci befektetési volument. Az árfolyamgyengülés hatása nagyrészt a forintért értékesíteni kínált ingatlanok esetén lesz érzékelhető, legfőképpen a lakóingatlan-piacon - mondta a Napi Gazdaságnak Lindwurm György, a DTZ Hungary befektetési igazgatója. A forintárfolyam önmagában kevéssé hat a beruházási kedvre, az ingatlanfejlesztők ugyanis hosszabb távon gondolkodnak. Az egy-két évig tartó építkezések, illetve a 10-15 éves megtérülési idő alatt rengeteget ingadozhat az árfolyam - jegyezte meg a PwC Magyarország igazgatója. Flaskay Károly szerint a gyenge forint mellett a kisebb ingatlanokat lehet érdemes a külföldieknek felvásárolni Magyarországon. A nagyobb létesítményeknél, így hoteleknél, irodáknál a jövedelemtermelő képesség a döntő.
Csúcsév a lakásoknál
A lakásokkal kapcsolatban a Magyar Hírlap arról ír, hogy meglepő fejlődést mutatott tavaly a hazai ingatlanpiac: összesen 105 ezer lakás cserélt gazdát az adásvételek száma 15 százalékkal haladta meg a korábbi évek átlagát. Budapesten egy év leforgása alatt az átlagár 7,6 százalékkal emelkedett a téglalakások esetében. Az év vége különösen erősre sikerült: decemberben 72 százalék volt az adásvételek számának növekedése 2013 decemberéhez hasonlítva - közölte a Duna House. A történelmi mélyponton lévő kamatszint az egyéb befektetési lehetőségek hozamát jelentősen rontotta, míg hitelfelvevői oldalon a finanszírozási lehetőségeket javította. Az idei év vízválasztó lehet, hiszen lezárul a devizahitelesek helyzetének rendezése, ezáltal az ingatlanpiac is kedvezőbb környezetbe kerül.
Budapest sokkal olcsóbb, mint a nyugati metropolisok
Ugyanakkor szinte lehetetlen feladat a fiatalok számára lakást vásárolni önerőből Magyarországon, de ugyanez jellemző más európai nagyvárosokra is. Egy átlag magyar család 12 évnyi teljes nettó jövedelméből tud Budapest belső kerületeiben egy felső kategóriás, 50 négyzetméteres új építésű lakást megvásárolni - mondta Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője az Eurostat legutolsó, négyfős, kétkeresős családok átlagos nettó jövedelmére vonatkozó adatai alapján. A helyzet Nyugat-Európában rosszabb: egy átlagos angol családnak 35 évnyi teljes nettó jövedelmét kell egy 50 négyzetméteres, bel-londoni, új építésű lakás megvásárlására fordítani, de Párizsban és Rómában is hasonlóak az árak.