Az Európai Bizottság bírálja a német szociális ellátórendszer működését, a brüsszeli testület szerint nem lehet eleve kirekeszteni a munkanélküli ellátásból a Németországban élő uniós állampolgárokat, akiknek még nem volt munkaviszonyuk az országban - írta pénteken a Süddeutsche Zeitung.
Az Európai Bizottság az álláspontját egy perrel kapcsolatban fejtette ki, amelyet egy Lipcsében élő román állampolgár indított a társadalombiztosítási ügyekben eljáró városi szociális bíróságon, mert a munkaügyi hivatal elutasította a munkanélküli segélyre - az úgynevezett Hartz IV típusú juttatásra, a munkanélküli ellátás leggyakoribb formájára - irányuló kérelmét.
Kinek jár a segély?
A hivatal arra hivatkozott, hogy a kérelmező soha nem dolgozott Németországban, ezért nem is jár neki munkanélküli segély a német államtól.
A lipcsei szociális bíróság az Európai Unió Bíróságára továbbította az ügyet, kérve az uniós jogi helyzet tisztázását. A luxembourgi székhelyű testület bekérte az Európai Bizottság szakvéleményét. A Süddeutsche Zeitung ebből a dokumentumból idézett. A brüsszeli bizottság álláspontja szerint ellentétes az uniós joggal, hogy a főszabály szerint Hartz IV típusú ellátás csak azoknak az uniós külföldieknek jár, akiknek már volt munkaviszonyuk Németországban.
Többen a bíróságon
Az utóbbi hónapokban több hasonló ügyben hoztak ítéletet német bíróságok. Egyes esetekben arra a megállapításra jutottak, hogy az uniós állampolgároknak feltétel nélkül jár a munkanélküli segély, más esetekben viszont ezzel ellentétes döntést hoztak. Ezért a német igazságszolgáltatás az Európai Unió Bíróságától vár egyértelmű útmutatást. Amennyiben a bíróság az Európai Bizottság álláspontját fogadja el, az uniós bevándorlók jóval nagyobb eséllyel férhetnek hozzá a német szociális ellátórendszer juttatásaihoz.
A román és bolgár állampolgárok munkavállalási korlátozásainak január 1-jei megszűnése miatt Nagy-Britannia és Svájc mellett most Németországban is vita kezdődött az Európai Unió közép- és kelet-európai tagállamaiból bevándorló munkavállalók szociális juttatásairól.
Aki csal, az repül
Az úgynevezett szegénységi - a munkavállalás helyett a szociális segélyek megszerzését célzó - bevándorlás körüli diskurzust a kisebb konzervatív kormánypárt, a bajor CSU indította el a bevándorlási szabályok szigorítását, és a szociális juttatásokkal visszaélők kitoloncolását követelve. A párt szerint egyebek között be kell vezetni, hogy az uniós társállamokból érkezők a németországi tartózkodásuk első három hónapjában nem vehetnek igénybe munkanélkülieknek járó szociális juttatásokat.
"Aki csal, az repül" - foglalta össze követeléseit a CSU. Ezért a mondatért ellenzéki pártok és a koalíciós társ szociáldemokraták jobboldali populizmussal, a bevándorlók elleni hangulatkeltéssel vádolták meg a bajor konzervatívokat. Gazdasági és társadalmi szervezetek is figyelmeztették a CSU-t, hangsúlyozva, hogy a német gazdaság rászorul a külföldi munkavállalókra, az országban élő románok és bolgárok túlnyomó többsége pedig dolgozik és adózik.
Az ARD közszolgálati televízió felmérése szerint a lakosság 68 százaléka úgy véli, hogy a német gazdaságnak szüksége van a képzett munkavállalók bevándorlására. A relatív többség, 46 százalék szerint a bevándorlás inkább előnyös, mint hátrányos Németországnak, 76 százalék viszont úgy véli, hogy a pártok nem tesznek eleget a bevándorlással keletkező gondok megoldásáért.
Mi a helyzet Angliában?
Korábban a Privátbankár többször beszámolt arról, hogy Nagy-Britanniában vita kezdődött a bevándorláspolitikáról, annak kapcsán, hogy további közép-kelet-európai országok csatlakoztak az unióhoz, így ezekből az államokból is a nagyszámú migránssal számolnak. Miközben egyre erősödnek a bevándorlás ellenes hangok, Vince Cable, az üzleti ügyek minisztere szerint nagyon kevés bizonyítéka van annak, hogy a kelet-európai EU-bevándorlók "kedvezményturistaként" - vagyis csak a szociális juttatásokért - érkeznének Nagy-Britanniába, ugyanakkor minden bizonyíték arra vall, hogy sokkal több adót fizetnek be a brit költségvetésbe, mint amennyit onnan szociális juttatások formájában kivesznek.
Ezzel szemben a bevándorlás ellenes hangulat erősödik Angliában: a britek több mint a háromnegyede pártolja a bevándorlás korlátozását, és több mint a felük drasztikus mértékű csökkentést szeretne. Ez az arány beállította a 30 éve minden év elején elvégzett hasonló vizsgálatok 2008-ban elért eddigi rekordját.
A legfrissebb fejlemények alapján a brit Munkáspárt szerint is meg kell fontolni az Európai Unión belüli szabad munkaerő-áramlás szabályozását, legalábbis azok esetében, akiknek nincs biztos állásuk a célországban - mondta pénteken a legnagyobb baloldali brit parlamenti párt egyik vezető tisztviselője. Chuka Umunna kijelentette: az EU alapítói az unión belüli szabad mozgás alapelvét "a munkavállalók, és nem az álláskeresők szabad mozgására értették".
Ugyanakkor az Európai Bizottság alelnöke, Viviane Reding élesen bírálta a brit kormányt, amely - szavai szerint - a hazai problémákról igyekszik elterelni a figyelmet az uniós munkavállalókkal szembeni retorikával.