Teljes hátraarc: 10 500 helyett minimum 55 ezer állami hely a felsőoktatásban. Forrást is talált a kormány, részletek >>> |
Sztrájkolnak a diákok
Országos "sztrájkot" hirdettek mára a középiskolás diákok, egyre több elemista csatlakozik a tiltakozáshoz, amit a felsőoktatási keretszámok drasztikus csökkentése indított el. Délután újabb megmozdulások lesznek, tovább tüntetnek az egyetemisták is.
Szombat óta túlórázhat az erőforrás-miniszter, akkor jelentette be a kormányfő, hogy a felvételi keretrendszert teljesen átalakítják 2 hónappal a legvégső jelentkezési határidő előtt. A szakterületért felelős miniszter, Balog Zoltán 4 napot kapott, hogy kitalálja, hogyan törli el a finanszírozási rendszer alapját képező keretszámokhoz kötött forráselosztást. Eddig ugyanis az állam évente határozta meg, mennyi hallgató tanulmányait finanszírozza teljes- vagy részösztöndíj formájában.
A diploma ára - Balog Zoltán a Parlamentben (fotó: archív/kormany.hu) |
Eredetileg 34 ezeren kezdhették volna meg jövőre tanulmányaikat ingyenesen, de ezt a keretszámot a kormány pár hete drasztikusan visszavágta 10 480-ra, az ok a költségvetési megszorítások, az ágazatból jövőre 34 milliárd forintot vonnak ki, 11 milliárddal többet, mint ahogy azt még novemberben tudni lehetett (ahogy korábban is írtuk, hiába csomagolják abba, ez nem oktatáspolitikai döntés volt, hanem költségvetési).
Rejtély, honnan lesz pénz
A kormány a mai ülésén tárgyalja tehát azt az előterjesztést, melynek elkészítésére a kormányfő szombaton kérte fel Balog Zoltán. A lényeg, hogy a keretszámok megvágása ellen tiltakozó diákság kedélyeit a keretszámok eltörlésével csillapítaná a kormányzat. Az erőforrás-miniszter tegnap a hallgatói érdekképviseletekkel tárgyalt, a megbeszélések azonban félbeszakadtak, a diákok ugyanis nem engedtek az elképzeléseikből és felálltak a tárgyalóasztaltól (úgy tudjuk a hallgatói szerződés eltörlésébe nem megy bele a kormány, a diákok ezt pedig nem tudják elfogadni).
A jövőről vitatkoznak, miközben ma fűtésre sincs pénz
Az egyeztetésre amúgy is érdekes körülmények között került sor, hiszen hétfőn felkerült a Parlament honlapjára egy módosítóindítvány, amely részben már teljesíti a kormányfő azon kívánságát, hogy ne legyenek keretszámok. Valójában arról van szó, hogy ezentúl majd nem nevezik nevén a gyereket - a finanszírozási rendszer alapjai tehát nem változnak. Abban ugyanakkor meghátrált a kormány, hogy hányan kezdhetik meg tanulmányaikat "ingyenesen", a módosító szerint 2013-ban ugyanannyian, mint 2012-ben (a diákok a 2011-es keretszámok visszaállítását követelik).
A "féllábbal is Himaláját mászó" Hoffmann Rózsa háttérbe szorult |
Rejtély ugyanakkor, hogy hogyan fognak tudni majd ugyanannyian tanulni az egyetemen jövő szeptembertől állami képzésben, mint amennyien tavaly kezdték meg tanulmányaikat, ha a szektorból 34 milliárdot vonnak ki. Az idei év végére elrendelt 7,2 milliárdos zárolás már most méltatlan helyzetbe hozott több nagy hírű magyar egyetemet, több helyen szénszünetet kellett elrendelni, kollégiumok zártak be időlegesen, mert nincs pénz fűtése.
Balog szerint a diákok csak balhézni akartak
Balog Zoltán ma egy rádióinterjúban arról beszélt, hogy december 31-éig kell a kormánynak a felvételi tájékoztatót nyilvánosságra hoznia, így arról is tárgyalnak, hogy "milyen módon szabályozható az a kapacitás, amit az egyetemek képesek felvenni". Rámutatott: kizárólag a ponthatár biztosít lehetőséget a diákoknak arra, hogy belépjenek a felsőoktatásba, "semmifajta egyéb keretszám nincs".
Balog Zoltán megerősítette: "mi a diákok hangját meghallottuk", ugyanakkor "semmilyen keretszámot nem jelentettünk be", e tekintetben sokféle verzió feküdt a kormány asztalán. Elmondta, "tandíj sincs", a diákhitel pedig véleménye szerint jól működő, önfenntartó rendszer lehetett volna, mert "az államtól hitelt felvenni megbízható dolog", de "megértettük, hogy a diákoknak már a hitel szótól is borsózik a hátuk" (erről bővebben itt olvashat >>>)
Balog Zoltán úgy látja, nem a megegyezés szándékával jöttek a hallgatók a kormányzattal való keddi tárgyalásra, hanem "inkább balhét akartak csinálni, ez csak részben sikerült". Reményét fejezte ki, hogy lesznek olyan tárgyalások, ahol érdemben tudnak majd eszmecserét folytatni.
Tulajdonképpen a diákok a hibásak...
Hozzátette: furcsának tartja a hallgatóknak azt a kijelentését, hogy "előre eldőlt minden", miközben ő évek óta hívja tárgyalni őket, és ha eljöttek volna, "megelőzhettek volna egy döntést". Kitért arra is, hogy voltak olyan diákszervezetek is a keddi egyeztetésen, amelyeket meg sem hívtak, mégis ott voltak, és képviselőik egyfajta "tanácsadóként" szerepeltek.
Információink szerint a legnagyobb felsőoktatási érdekvédelmi szervezet, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) a még 34 ezres keretszámról szóló tervezetet azzal küldte vissza átdolgozásra a szaktárcának, hogy nem tudják elfogadni, hogy jövőre az állam egyetlen állami helyet sem biztosít a jogász- és a közgazdászképzésben. A 10 480 fős új keretszámról az érdekvédők is csak a sajtóból értesültek később.