A francia munkajogi reform elleni civil tiltakozáson Párizsban május 26-án. (Forrás: MTI/EPA/Jeremy Lempin) |
Már 123 300 francia állampolgár dolgozik Németországban a Die Welt című német lap szerint, pedig a korábbi évtizedekben egyáltalán nem volt jellemző az ilyen irányú vándorlás. Inkább Délről, Olaszországból és Spanyolországból érkeztek sokan. Hogy mi ennek az oka, annak próbált utánajárni a lap.
A vándorlás 2010-től indult meg újra, évente átlag 4400 francia költözött azóta Németországba, a hetvenes évek eleje óta nem látott szám ez. Az ok elsősorban gazdasági, mert ha nincsenek is olyan rossz helyzetben a franciák, mint a PIGS-ek (Portugália, Itália, Görögország, Spanyolország), azért jóval magasabb náluk a munkanélküliség, mint Németországban. Különösen a 25 százalékhoz közeli ifjúsági állástalanság aggasztó. Egyes francia politikusok ezért a korábbi német munkaerő-piaci reformok (a Schröder-féle „Agenda 2010”) lemásolását szorgalmazzák.
A lap által megszólaltatott átlagemberek a rosszabb elhelyezkedési lehetőségek mellett kritizálják a franciák szervezetlenségét, a szükséges reformok elmaradását hosszú évek óta, a fejlődés hiányát. A német oktatási rendszert is jobbnak tartják. A lap olyan fiatalokat is megkérdezett, akik mindkét országban jó pár évig éltek már.
Magyarországról közel 100 ezer embernek volt munkája Németországban az utóbbi hónapokban, ehhez jön még 11 600 németországi magyar munkanélküli – írtuk pár napja. A magyar kivándorlás az utóbbi időben lassulni látszott. Igaz, lehetnek olyan dolgozók is az országban, akik már olyan régóta vannak kint, hogy megkapták az állampolgárságot, azért esnek ki ebből a statisztikából.
(A francia választások esélyese elleni nagy hackertámadásról itt írtunk.)