Egyre több ágazatban jelenik meg a munkaerőhiány, az ebből adódó problémákat részben orvosolni lehetne, ha fokozódna a mobilitás Magyarországon, azaz a munkavállalók, munkát keresők nagyobb számban lennének hajlandóak a munka miatt elköltözni. A K&H ifjúságiindexének harmadik negyedéves felmérése többek között azt vizsgálta, hogy a 19-29 éves fiatalok milyen esetekben lennének hajlandóak költözni egy-egy új állás miatt.
A kutatásból kiderül, hogy bár a fiatalokközel fele, 45 százaléka akár másik megyébe is átköltözne egy jó ajánlat miatt, egy évvel korábban még 59 lett volna hajlandó a költözésre. A másik megyébe átköltözni hajlandók aránya egyébként a diákok és a 26 év alattiak körében kifejezetten magas 76, illetve 56 százalékos.
Kérdés: mekkora fizetés miatt költözne? (Forrás:K&H) |
A munkaviszonyban lévő fiatalok viszont óvatosabbak: csak a 39 százalékuk menne más megyébe egy állás miatt, míg egy évvel korábban még jóval többen, 48 százalékuk tartotta ezt elképzelhetőnek. Településen belül a fiatalok 14 százaléka, míg megyén belül 20 százalékuk váltana lakhelyet egy állásért. Ugyanakkor a fiatalok 21 százaléka teljesen kizártnak tartja, hogy az országon belül költözzön a munkavállalás miatt.
Mennyiért?
A kutatás vizsgálta azt is, hogy a dolgozó fiatalok mennyivel nagyobb fizetésért váltanának munkahelyet. A többség úgy gondolja, hogy igen nagy ára lenne a költözésnek: 37 százalékuk legalább a jelenlegi bére duplájáért költözne új helyre az országon belül, de minimum75 százalékkal nagyobb fizetésért az érintettek 19 százaléka menne máshová. 26 százalékuknak azonban ehhez elég lenne 50 százalékkal magasabb összeg is, 25 százalékkal magasabb fizetésért viszont csak 6 százalékuk költözne.13 százalék teljesen elutasító: ők azok, akik úgy gondolják, nem tudnának nekik annyit fizetni, hogy új helyen kezdjenek új munkát és életet.
És külföld?
Kiderül az eredményekből, az is hogy a fiatalok 17 százaléka egy jó külföldi ajánlatra biztosan igent mondana és 45 százalék mondta azt, hogy valószínűleg élne is ezzel a lehetőséggel. A külföldre költözést a diákok mindössze 3 százaléka utasítja el határozottan, ezzel szemben a már dolgozó fiatalok 20 százalékánál nem jöhet szóba ez a forgatókönyv.
30 éves korukig csak a mamahotel marad? Egy másik K&H felmérés szerint a lakással még nem rendelkező fiatalok többsége arra számít, hogy 30 éves kora előtt nem juthat saját ingatlanhoz. A többiek arra számítanak, hogy legalább az ár felét hitelből fizetnék, erre minden második fiatal hajlandó. Családi támogatásra nem mindenki számít, ugyanakkor a szülők készek akár éveken keresztül támogatni a gyerekek kirepülését, elsősorban megtakarítással. Részletek >>> |