Fotó: Pixabay |
A kormányzat Ausztriában nyár elején döntött több munkaügyi szabály megváltoztatásáról, amelyek most szeptember elején léptek életbe. Az osztrák sajtóban “12 napos munkanapnak” (12-Stunden-Tag) nevezett intézkedéscsomag főleg a munkaidőt érinti.
Valóban lehetségessé válik, hogy a dolgozók 12 órát dolgozzanak egy nap, valamint akár 60 órát is egy héten – derül ki a Kontrast.at összefoglalójából. Eddig ehhez a munkavállalói érdekképviseletek vagy az üzemi tanács beleegyezésére volt szükség, ezentúl ez nem kell. (Ausztriában hagyományosan erősek ezek a szervezetek, mint a szakszervezetek – a szerk.)
A lap szerint a munkaidő valójában 14 óra is lehet, mert megnövelték a munkába járáshoz szükséges elvárható utazási idő mértékét is. A 11. és 12. órára a munkavállaló nemet mondhat, kérdés, megteszi-e, ha a munkaadójától függ. (Főleg, ha szegény külföldi – a szerk.)
Csak a keret nőtt
Ám ez nem jelenti azt, hogy most mindenkinek 12 órát kell dolgozni naponta, csak azt, hogy az eddigi napi 10-ről 12-re (valamint heti 50-ről 60-ra) emelték azt a maximális munkaidőt, amiben a dolgozó és a munkaadó megállapodhatnak. A nyolc óra feletti plusz időt ezentúl is vagy vissza kell kapja a dolgozó máskor, vagy a hó végén 50 százalékos túlóradíjjal kifizetik neki – mutat rá a Heute.at.
Csökkent a pihenőidő
A szabályozás alól kivételt képeznek a vállalkozók családtagjai, menedzserei és bizonyos, rugalmas munkaidejű önálló foglalkoztatottak.
A magyarok számára különösen érdekes lehet, hogy a turizmusban, turnusokban (műszakokban) dolgozók minimális napi pihenőidejét 11-ről 8 órára csökkentették. Évente maximum négyszer pedig a hétvégi, ünnepi pihenésről is le kell mondaniuk, ha a munkaadó úgy akarja.
Három napos hétvégéket?
A “Gleitzeit”-nak nevezett flexibilis, csúsztatható munkaidő lehetséges napi maximumát is 10-ről 12 órára emelték, legfeljebb heti öt napra.
Változtak a túlóra-elszámolás szabályai is. Lehet, hogy sokan kevesebb túlórapénzt kapnak majd. Az viszont eddig is lehetséges volt, hogy a munkavállaló négy napon át tíz órákat dolgozzon, majd pénteken már szabad legyen. Ezt az új szabályok is megerősítik, de ez nem jelent változást.
Legalizálták a tilost?
Korlátozás, hogy a 12 órás munkanapok és 60 órás hetek évente legfeljebb 24 héten keresztül alkalmazhatók. Nyolc hét után pedig 14 napos “túlóra-szünetet” kell tartani. (Erre állítólag azért volt szükség, mert hasonló védelmet az EU-szabályok is előírnak.)
A kritikusok szerint sok helyen titokban eddig is magasabb óraszámban dolgoztattak embereket, a jobboldali kormány most először az ezért járó büntetést mérsékelte, majd pedig legalizálta az óraszámot.
A pénztárosokat nem érinti
A Kurier.at szerint sok vállalatnál már eddig is rugalmas munkaidőben foglalkoztatták a dolgozókat, mert a kollektív szerződés ezt lehetővé tette. A kiskereskedelemben (Billa, Merkur, Penny) sok a részmunkaidős dolgozó, így ott az új rendelkezéseknek kevés a jelentőségük.
Sok cégnél azt mondják, hogy hosszabb, 12 órás turnusokat csak alkalmilag iktatnak be, például egy húsfeldolgozó üzemben Karácsony előtt.
(Nemrég az Ausztriában dolgozó magyarok számáról írtunk, a szomszédunknál esedékes nyugdíjemelés mértékéről pedig itt volt szó.)