A magyar ingatlanpiac fellendülésének köszönhetően az ingatlanközvetítői szakma is virágzását éli, és immár ismét egyre többen választják a magas fizetéssel kecsegtető lehetőséget. A Duna House több mint 1000 fős mintán vizsgálta a szakma legfontosabb ismérveit, amelyből kiderül, hogy ezt a szakmát nem kevesebb, mint összesen öt generáció képviselői választják – a legfiatalabb alig múlt 20, míg a legidősebb aktív értékesítő most töltötte be a 74. életévét, ezt közölte a Duna House a Privátvankár.hu-val. A szakma átlagéletkora 44 év.
Hol lehet ezt tanulni?
Forrás: Duna House |
Az ingatlanközvetítőknek nincs külön iskolája, ahhoz, hogy valaki a szakmában dolgozzon legalább egy OKJ felső középfokú szakképesítés szükséges. A legtöbben más szakmából érkeznek erre a piacra, 63 százalékuk középfokú végzettséggel rendelkezik, 15 százalék egyetemet, 22 százalékuk pedig főiskolát végzett. A szakmai továbbképzés az ingatlanközvetítő hálózatoknál folyamatos, emellett az értékesítési attitűd megléte alapfeltétel, egy-egy idegennyelv ismerete pedig plusz bevételi lehetőségeket biztosít a külföldi vásárlók egyre bővülő csoportjából.
Mennyit lehet keresni?
Az ingatlanközvetítői szakmában dolgozók jellemzően jutalékos rendszerben kapják juttatásukat, így nehéz az átlagos havi jövedelmet meghatározni, áll a cég közleményében. A Duna House statisztikái alapján egyértelműen kimutatható, hogy a szakmában töltött idővel arányosan emelkednek a havi átlagfizetések. Az első három hónap a szakma legkritikusabb időszaka, ez kiszelektálja a kevésbé elhivatottakat, de 1 éven belül már 200-300 ezer forintos nettó bevétel érhető el, fűzi hozzá Varga Anikó, a DH szakértője. Egy néhány éves tapasztalattal rendelkező ingatlanközvetítők magasan az átlagbérek fölött keresnek, jellemzően 400 és 600 ezer forint közötti fizetést visznek haza.