Első alkalommal állította össze a leggazdagabb magyarok rangsorát a Forbes magazin magyar kiadása. A magyar listával közel egy időben az amerikai Forbes is publikálta saját rangsorát. Mindkét lista élére IT-milliárdos került – írja a lap közleménye. A lista élén megelőzve Csányi Sándort és a Demján Sándort, Gattyán György áll, aki a Jasmin.com nevű internetes szexoldalnak köszönhetően lett milliárdos, azóta számos – elsősorban online – vállalkozást működtet.
Csányi, Széles, Bige
De az üzletember tulajdonában áll a budapesti Andrássy úton található Il Bacio di Stile nevű luxusdivat-palota is – írják. A most 44 éves Gattyán György becsült vagyona 174,3 milliárd forint, és így is közel 15 milliárddal előzi meg az őt követő OTP Bank elnök-vezérigazgatóját. A lista negyedik helyén a Videoton, a Magyar Hírlap és az Echo Tv tulajdonosa Széles Gábor áll, míg az ötödik a Péti Nitrogénművek és a Bige Holding tulajdonosa, Bige László lett: ő 103,75 milliárdos becsült vagyonával az utolsó a százmilliárdosok klubjában. Egy ehhez hasonló tavaszi multimilliomos-listán Gattyán még csak a harmadik helyen állt.
A Forbesnél a következőnek, a hatodik helyen álló, RTL Klub-extulajdonos belgiumi magyar üzletembernek, Rákosi Tamásnak 78 milliárdja van. Ám a 33-as listán hat, eddig hasonló összeállításban soha nem szereplő milliárdos is megtalálható.
Simicska és Nyerges?
A lista érdekessége, hogy a 16. helyen szerepel rajta 45,3 milliárd forintos vagyonával Simicska Lajos, a Közgép és számos hazai médiavállalat tulajdonosa, a Fidesz egykori (egykori? a szerk.) pénztárnoka. A 31. helyre bejutott Simicska üzlettársa, a szolnoki nagyvállalkozó, Nyerges Zsolt is. Korábban egyikük sem szerepelt még hasonló listákon.
Kicsivel ez előtt hozták nyilvánosságra az amerikai Forbes gazdaglistáját is. Ezt az idén Bill Gates, a Microsoft alapítója vezeti. Őt Warren Buffet, majd az Oracle-vezér Larry Allison követi.
Jelentkezhet, ha titkos milliárdos
A magyar milliárdosok vagyonértékelésénél az amerikai Forbes módszertanát használták, így az átlátható, követhető és egységes – állítja a lap. Tekintettel a magyar körülményekre, az értékelések a legtöbb esetben cégértékelések. Aki úgy rendelkezik 15 milliárd forintnál nagyobb vagyonnal, hogy közben egy cég sincs a nevén, nem került be a listába, mert nem állt rendelkezésre hiteles információforrás. De ha jelentkezik, és bizonyítja, hogy van ekkora vagyona, a következő listán rajta lesz– teszik hozzá.
Ahol tudtak, EBITDA-alapon számoltak (ez gyakorlatilag a cégek adózás előtti üzleti eredménye). Ez a számítás leginkább a termelővállalatoknál bizonyul helyesnek. A pénzügyi tevékenységet végző cégeknél vagy az ingatlanhasznosítóknál a felhalmozott vagyont (a tőkét és az ingatlanokat) vették alapul.
Készpénz igen, hitel nem
A nemzetközi vállalatértékelési gyakorlat szerinti iparági szorzót használták (Aswath Damodaran, a New York Univeristy professzorának listája alapján), majd hozzáadták a cég rendelkezésére álló készpénzállományt, és kivonták belőle a hiteleket. Figyelembe vettük még az elmúlt évek osztalékait is, feltételeztük, hogy ebből költöttek is (és levonták belőle az adókat). Számos vállalatértékelési módszer közül ez a legszélesebb körben elfogadott módszer, ha eladnak egy céget, akkor is gyakran számolnak így – írják.
Volt, aki azt is elárulta a Forbes-nek, mekkora magánvagyona van a cégértéken kívül, bár nem ez volt az általános – írják. A listán csak olyan cégek szerepelnek, ahol a nyilvánosan elérhető cégadatokból tudható, ki a tulajdonos. (Ezek szerint offshore-ágon és magánvagyon alapján lehetnek még meglepetések a magyar milliárdosok között – a szerk.)
A Forbes listájának adatait nem érdemes a korábban Magyarországon megjelent listák adataival összehasonlítani – állítják. Azok ugyanis „más módszertannal is készülhettek”.